اجر بوسیدن پدر و مادر

مردی به حضور پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) رسید و پرسید: «ای رسول خدا! من سوگند خورده‌ام که آستانه ی در بهشت را ببوسم، اکنون چه کنم؟» پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: پای مادر و پیشانی پدرت را ببوس،(یعنی اگر چنین کنی، به آرزوی خود در مورد بوسیدن آستانه ی در بهشت می‌رسی).  او پرسید: اگر پدر و مادرم مرده باشند، چه کنم؟ پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: قبر آن‌ها را ببوس.

هنگامی که حضرت ابراهیم(علیه السلام) برای دیدار پسرش اسماعیل، از شام به مکه آمد، فرزندش در خانه نبود و حضرت ابراهیم(علیه السلام) به سوی شام برگشت. وقتی اسماعیل به خانه بازگشت، همسرش آمدن حضرت ابراهیم(علیه السلام) را به اسماعیل خبر داد. اسماعیل به جست و جوی رد پای پدر پرداخت و جای پای پدرش را پیدا کرد و به عنوان احترام به پدر، جای پای ایشان را بوسید.۱

نقش نیکی به پدر و مادر در قبولی توبه

مردی به محضر پیامبر اکرم(صلی آله علیه و آله و سلم) آمد و گفت: ای رسول خدا! هیچ کار زشتی نیست مگر این که انجام داده‌ام، آیا توبه ی من قبول می‌شود؟! پیامبر اکرم(صلی آله علیه و آله و سلم) به او فرمودند: آیا پدر و مادرت زنده هستند؟ او گفت: پدرم زنده است.

حضرت فرمودند: برو به پدرت نیکی کن، که همین نیکی به پدر موجب پذیرفتن توبه ی تو خواهد شد. وقتی او رفت پیامبر(صلی آله علیه و آله و سلم) آهسته به گونه‌ای که او نفهمد و ناراحت نشود، به حاضران گفتند: ای کاش! مادر او زنده بود و به مادرش نیکی می‌کرد، زیرا با نیکی کردن به مادر، قبولی توبه اش نزدیک تر می‌بود.۲

اثر خدمت و احترام به پدر و مادر

آیت الله خزعلی از آیت الله محمدرضا بروجردی نقل کردند که: پدر آقای مشکور در عالم خواب می‌بیند به حرم امام حسین(علیه السلام) مشرف شده است و همه مردمی که آنجا به زیارت مشغول هستند – به جز چند نفر – به صورت حیوانات دیده می‌شوند. در همان حال نیز مشاهده می‌کند که جوانی به حرم وارد شده و گفت: السلام علیک یا ابا عبدالله و از آن حضرت جواب شنید: و علیک السلام احسنت.

آقای مشکور می‌گوید: که از خواب بیدار شده و به حرم مشرف شدم، منظره حرم را همان طور که در خواب دیده بودم، مشاهده کردم، البته همه به صورت انسان بودند اما افراد همان افرادی بودند که در خواب آنها را مشاهده نموده بودم. چیزی نگذشت که ناگهان دیدم همان جوان نیز آمده و سلام داد ولی من جواب سلام حضرت را نشنیدم. سراغ جوان رفته و جریان خوابم را به او گفتم.

جواب داد: برای او مهم نیست!

گفتم: چطور این خواب برای شما مهم نیست؟!

گفت: من جواب آن حضرت را شنیدم.

گفتم: شما چه کردی؟

جواب داد: من هر شب جمعه به زیارت حضرت می‌آیم و هر بار پدر یا مادرم را به حرم می‌آورم. یکبار پدر و مادرم هر دو با هم گفتند ما را ببر. در بین راه پدرم به زمین خورد و از راه رفتن عاجز شد. ولی باز از من خواست که او را به حرم ببرم. من او را روی دوش خودم قرار داده و به حرم بردم؛ لذا حضرت جواب من را دادند و مرا تحسین کردند.۳

عاق والدین شدن منحصر به آن نیست که مخالفت و درشتى و صدمه زیادى به آن‌ها برساند، بلکه فقط رفتارى کند، که اسباب غصّه و کدورت پدر و مادر گردد، و لو این که به زبان عاقش نکنند، بنابراین کار عقوق بسیار باریک است و اولاد باید رعایت خشنودى آن‌ها را نماید.

عاق والدین

یَا عَلىُّ: لَعَنَ اللهُ وَالِدَیْن حَمْلاً وَلَدَهُما عَلَى عُقُوقِهَمَا.

یَا عَلِىُّ: مَنْ أَحْزَنَ وَالِدَیْهِ فَقَدْ عُقّهَمَا.

اى على! خدا لعنت کند والدینى که فرزندشان را به عاق کردن خویش وادار مى‌کنند.

اى على! کسى که والدین خود را محزون و غمناک نماید، آن‌ها را عاق نموده.۴

عاق والدین شدن منحصر به آن نیست که مخالفت و درشتى و صدمه زیادى به آن‌ها برساند، بلکه فقط رفتارى کند، که اسباب غصّه و کدورت پدر و مادر گردد، و لو این که به زبان عاقش نکنند، بنابراین کار عقوق بسیار باریک است و اولاد باید رعایت خشنودى آن‌ها را نماید.

سفارش حضرت ولى عصر(عجل الله تعالى فرجه الشریف) نسبت به پدر
پدربزرگ‌ها، مادربزرگ‌ها، نعمتی از جانب خدا

آقا سیّد محمّد موسوى نجفى معروف به هندى که از اتقیاى علما و ائمه جماعت حرم امیر المؤمنین(علیه السلام)است نقل کرد از جناب شیخ باقر فرزند شیخ هادى کاظمینى مجاور نجف اشرف و ایشان از شخص مورد اعتمادى که به دلاّکى اشتغال داشت، آن شخص را پدر پیرى بود که سعى فراوان نسبت به خدمتگزارى او مى‌کرد، حتّى خودش براى او آب در مستراح مى‌برد و منتظر مى‌شد تا خارج شود و به مکانش برساند، پیوسته ملازم خدمت او بود، مگر در شب چهارشنبه که به مسجد سهله مى‌رفت و در آن شب به واسطه شب زنده دارى در آن جا از خدمت معذور بود، ولى پس از مدّتى ترک کرد و دیگر آن جا نمى‌رفت.

از او پرسیدم چرا رفتن به مسجد سهله را ترک کردى؟ گفت: چهل شب چهارشنبه به آن جا رفتم، شب چهارشنبه چهلم به تأخیر افتاد، تا نزدیک غروب، در آن وقت تک و تنها بیرون رفتم، و با همان وضع به سیر خود ادامه دادم تا یک سوّم راه باقى ماند، کم کم مهتاب، مقدارى از تاریکى شب را به روشنایى تبدیل کرد، در این هنگام شخص عربى را دیدم که بر اسبى سوار است و به طرف من مى‌آید، در دل خود گفتم الآن این مرد راهزن مرا برهنه مى‌کند!

همین که به من رسید با زبان عرب بَدَوى شروع به صحبت کرد، پرسید: کجا مى‌روى؟ گفتم: مسجد سهله.

گفت: با تو چیز خوردنى هست؟ جواب دادم: نه. فرمود: دست خود را در جیب کن. گفتم: در آن چیزى نیست. باز آن سخن را به تندى تکرار کرد. من دست در جیب کردم و مقدارى کشمش یافتم، آن گاه به من فرمود: «أوصیک بالعَوْدِ» سه مرتبه و عَوْد به زبان عرب بدوى. پدر پیر را مى‌گویند، یعنى سفارش مى‌کنم تو را به پدر پیرت.

بعد از این سخن ناگهان از نظرم ناپدید شد، فهمیدم که او حضرت مهدى(عجل الله تعالى فرجه الشریف) بود و دانستم آن جناب راضى نیست ترک خدمت پدرم را، حتّى در شب چهارشنبه، از این رو دیگر به مسجد سهله نرفتم.۵

منبع: تبیان؛ گروه دین و اندیشه؛ مهدی سیف جمالی