بالا رفتن سن ازدواج که این روزها در بسیاری از مناطق کشور حتی برخی روستاها به یک اپیدمی نگران‌کننده تبدیل شده، مغایر با آموزه‌های اسلامی و سبک زندگی ائمه اطهار(علیهم السلام)است.

اشاره

ازدواج، وحدتی اجتماعی یا قراردادی قانونی بین مردم است که باعث به وجود آمدن خویشاوندی می‌شود. این عمل در روابط میان اشخاص، یک سنّت و وابسته به فرهنگ یا شاخه‌های فرهنگ در هر زمینه‌ای که درک بشود، می‌باشد. مردم دلایل زیادی برای وصلت کردن دارند که شامل یک یا تعداد بیشتری از مواردی مانند: قانون، جامعه، خواسته جنسی، احساس، اقتصاد، روان و مذهب است. معمولاً عمل ازدواج بین افراد شرکت‌کننده، باعث به وجود آمدن هنجار یا الزامات قانونی می‌شود. در برخی جوامع، این الزامات حتی به سوی برخی از اعضای خانواده‌های اشخاص ازدواج‌کننده کشیده می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت: ازدواج یا پیوند زناشویی، وصلتی آیینی است که طی احکام یا رسومی خاص بین زن و مرد در مذاهب و کشورهای مختلف برقرار می‌شود تا به تشکیل خانواده منجر گردد.

ازدواج در ادیان و مذاهب اسلام

از دیدگاه اسلام، ماهیت ازدواج یک قرارداد و پیمان با شرایطی ویژه است و بسیار پسندیده و مطلوب است و از منظر فقه اسلامی، عملی مستحب و چه بسا مستحب موکد و در برخی موارد، واجب شمرده می‌شود. عفت و حیا، از جمله این صفات می‌باشند که یکی از راه‌های تأمین این صفات و سجایا، ازدواج است. اسلام با تشریع ازدواج، مسیر رسیدن به عفت و حیا را هموار می‌سازد.

خداوند متعال می‌فرماید: «وَ مِن آیاتِه أن خَلَقَ لَکُم مِن أنفُسِکُم أزواجاً لِتَسکُنوا إلَیها وَ جَعَلَ بَینکم مَوَدَّهً وَ رَحمَه» در این آیه سه فایده؛ « لِتَسکُنوا إلَیها(آرامش)»، «مَوَدَّهً (دوستی)» و «رَحمَه (مهربانی)» برای ازدواج بیان شده است.

مسیحیت

مسیحیان هنگام ازدواج متعهد می‌شوند که یکی شدن مرد و زن را نشانه آشکاری برای محبت خدا به بشر می‌دانند. به همین علت، مسیحیان ازدواج را التزام و تعهد در طول زندگی می‌شمارند و با طلاق و ازدواج مجدد در زمان حیات همسر مخالفند، به همین علت، ازدواج در مسیحیت پدیده‌ای مقدس محسوب شده و سرّ عظیم نامیده شده است.

یهود

در یهودیت، ازدواج به معنای کامل شدن و اوج رشد انسانی است. بر پایه تعالیم یهود، یک زن بدون همسر و یک مرد بدون زن، انسان‌هایی کامل نیستند و با ازدواج و پیوند زناشویی، از شکل ناقص به وجودی کامل تبدیل می‌شوند.

ازدواج در میان کلیمیان، دارای مراسمی مخصوص با آداب مربوط به آن است که از آن جمله می‌توان به مهریه زن که کتوباه یا چاپاه گفته می‌شود، پارچه‌ای سفید و نماد روشنایی که بر روی چهارچوب از هر طرف و بر روی سر عروس و داماد قرار می‌گیرد و نماد خانه و زندگی جدید زوج جوان است یاد کرد.

معیارهای یک ازدواج موفق چیست؟

انتخاب همسر، از مهمترین تصمیمات فرد در زندگی است، زیرا می‌تواند آینده فرد را رقم بزند. تشکیل خانواده سالم، متعادل و پایدار مانند هر امر مهم دیگری، به تفکر منطقی و تلاش و کوشش نیازمند است. جوان می‌بایست بر اساس معیارهای اصولی و منطقی، همسر آینده خود را شناسایی و انتخاب نماید و آنگاه به انجام پیوند زناشویی اقدام کند. به صورت کلی، اصالت خانوادگی به عنوان اساسی‌ترین معیار انتخاب همسر شناخته می‌شود. ایمان، اخلاق نیکو و روان سالم، و تناسب زوجین در ویژگی‌های ظاهری، سنی، تحصیلی، فرهنگی، تربیتی و اعتقادی، از موارد اساسی در انتخاب همسر است

در چه سنی باید ازدواج کرد؟

برای ازدواج، علاوه بر نیاز به رشد جسمی و جنسی، رشد روانی و اجتماعی نیز مورد نیاز است. در اواخر دوره نوجوانی، رشد جنسی تقریبا کامل می‌شود و فرد توانایی تولید مثل پیدا می‌کند. در اواخر سنین نوجوانی، اغلب دختران به فکر ازدواج می‌افتند، در حالی که پسران در این سنین خواهان ازدواج نیستند. گرچه ازدواج تنها راه مشروع و سالم تأمین نیازهای جسمی و روانی نوجوانان است، ولی برای یک ازدواج موفق، آمادگی زیستی، روانی، مادی و اجتماعی لازم است. به همین جهت، متخصصان سن مناسب ازدواج را برای دختران ۱۸ تا ۲۴ سال و برای پسران ۲۴ تا ۲۸ سال توصیه می‌کنند. معمولا اختلاف سن ۲ تا ۶ سال بین دختر و پسر برای ازدواج توصیه می‌شود. در صورت داشتن ازدواج زودهنگام، بهتر است داشتن فرزند تا پس از ۲۰ سالگی به تعویق بیفتد. برای این منظور لازم است که زوجین با روش‌های صحیح تنظیم خانواده آشنا باشند.

چهار میم مهم برای ازدواج

۱-مشاهده

ظاهر و قیافه طرف مقابل را در ذهن خود بررسی کنید، شکل و حرکات شیوه گفتار و رفتار ظاهری او را به عنوان شرط اول بپذیرید، بنابراین اگر قصد و نیت، ازدواج است تا حدی که اسلام هم اجازه داده باید یکدیگر را ببینند و بپسندید.

۲-مصاحبه

دو نفر باید خوب با هم صحبت کنند و درباره نکات مثبت و منفی یکدیگر و مسائل مهمی که در تاریخچه هر کدام وجود دارد. بیماری‌های خاص، محل سکونت، آینده و این که می‌خواهند کار کنند یا شغلشان چه باشد، نحوه تربیت فرزندان و مسائل دیگری که ممکن است پیش بیاید صحبت کنند.

۳-مکاشفه

به قصد تحقیق و بررسی از زندگی اجتماعی طرف مقابل پرسش کنند؛ از مدرسه، محل کار، محل سربازی، دانشگاه و… تا ببینند وجهه اجتماعی او چگونه است. برخوردش با مردم در اجتماع، چطوری است مثلاً فردی که با هیچ کس ارتباط ندارد و دوست صمیمی هم ندارد، شاید دچار بدبینی باشد یا اختلالات دیگر که بهتر است همان ابتدا با پرسیدن از افراد مختلف، چهره اجتماعی او بهتر مشخص شود.

۴-مشاوره

بر اساس تخصص، تبحر و تجربه مشاور، دو نفر با هم مقایسه می‌شوند که میانشان تا چه حد و میزان سازگاری وجود دارد و تناسب زندگی این دو با هم چقدر است و بر همین اساس، هر دو مورد سنجش مشاور قرار می‌گیرند و چون مشاور، یک فرد بی‌طرف است، می‌توان روی اظهارنظر او حساب کرد و تأیید یا عدم تأیید او را به حساب مخالفت افراد خانواده نگذاشت.

قبل از خواستگاری تکلیف‌تان را با این شش موضوع روشن کنید:

۱- شباهت اقتصادی و فرهنگی

هر دو خانواده باید از نظر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در یک رده باشند؛ برای مثال طبقه آنها از نظر اقتصادی متوسط محسوب شود. اگر تفاوت فاحشی بین دو خانواده وجود داشته باشد، حتی اگر عضو یک خانواده یا یک قوم باشند، بهتر است با هم ازدواج نکنند.

۲- زیبایی ظاهری

توصیه می‌شود دختر و پسر از نظر ظاهری تا حدودی در یک سطح باشند؛ به این معنا که یکی از آنها خیلی زیبا و دیگری زشت یا یکی خیلی چاق و درشت هیکل و دیگری ضعیف و کوچک نباشد. البته مهم این است که دو طرف همدیگر را بپسندند و نظر دیگران در این میان مطرح نیست.

۳- سلامت و بلوغ عاطفی

دختر و پسر باید به بلوغ روانی و پختگی عاطفی رسیده باشند. آنها باید از نظر روانی برای ازدواج آماده باشند. در این صورت دعوا، درگیری و قهر کمتری بین همسران رخ می‌دهد. در صورت بروز اختلاف نظر نیز با یکدیگر گفت وگو می‌کنند.

۴- تشابه ارزش‌های اخلاقی و مذهبی

ارزش‌های اخلاقی و مذهبی دختر و پسری که می‌خواهند، ازدواج کنند باید مشابه باشد. هر دوی آنها باید به ارزش‌هایی مانند راستگویی یا ظلم نکردن به دیگران، به یک اندازه اعتقاد داشته باشند. چهارچوب اعتقادی و ایدئولوژیک آنها نیز باید مشابه باشد.

۵- اشتغال خانم

در صورتی که دختر تصمیم دارد پس از ازدواج به کار و اشتغال خود ادامه دهد، باید از همان ابتدا در این مورد با آقای خواستگار صحبت کند. پسر هم باید نظر خود را در این مورد با صداقت و دقیق بیان کند.

۶- تناسب سطح تحصیلی

سطح تحصیلی دختر و پسر باید تناسب داشته باشد. اگر فاصله بین مدرک تحصیلی آنها زیاد باشد احتمال این که دچار مشکل شوند و همدیگر را درک نکنند، وجود دارد. ضمن این که اگر سطح تحصیلات دختر بالاتر باشد، ممکن است مرد، احساس حقارت کند.

جدیدترین آمار ازدواج

آخرین آمارهای جمعیتی در زمینه ثبت واقعه ازدواج نشان می‌دهد که در سال ۹۱/ ۸۳۱ هزار و ۶۷۰ ازدواج به ثبت رسیده است و مردان گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ ساله با ۳۱۲ هزار و ۴۹۸ واقعه و زنان با همین سن با ۲۷۵ هزار و ۸۷۳ واقعه ازدواج بیشترین آمار ازدواج زوجین را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس آمارهای رسمی موجود در سال ۸۴ سهم ازدواج‌های بالای ۳۵ سال برای مردان ۶/۷ درصد و ازدواج‌های بالای ۳۰ سال برای زنان ۶/۳ درصد بوده که این ارقام از افزایش حدود دو برابری سهم ازدواج‌های در سنین بالا در فاصله سال‌های ۸۴ تا ۹۱ حکایت دارد.

سنت حسنه‌ای که بسیار نقش تعیین‌کننده در سطح جامعه و خانواده دارد می‌طلبد با چشمانی باز این انتخاب بزرگ صورت گیرد و چه زیباست در سالروز پیوند آسمانی مولی الموحدین علی(علیه السلام) و خیر النساء العالمین این اتفاق آسمانی اتفاق بیفتد.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی قم فردا(با اندکی تغییر)