بقعه متبرکه امامزاده اسحاق(ع) و خواهرش خیر النساء در ارتفاع 1033 متری از سطح دریا و بر قله سیاه کوه در بخش احمد سرگوراب و در 25 کیلومتری غرب شهرستان شفت در یک منطقه زیبای ییلاقی قرار دارد. بنا بر قول مشهور این امام زادگان فرزندان امام موسی کاظم(ع) و برادر و خواهر کوچک امام رضا(ع) هستند.در سال 206 هجری قمری عده ای از سادات و امام زادگان از جمله آقا امام زاده هاشم(ع) و آقا سید جلال الدین اشرف(ع) به قصد خونخواهی امام رضا(ع) از مدرینه به شهر قم مهاجرت می کنند و چون آنجا را برای مبارزه مناسب نمی بینند به دلیل استقبال مردم گیلان از شیعیان و سادات از قم به قزوین و مدتی در آنجا سکونت کرده و برای رسیدن به مشهد از شرق گیلان راه دیلمان و طبرستان را در پیش گرفته و راهی می شوند.

آنها در طی طریق بارها از طرف ماموران خلیفه عباسی مورد آزار و حمله قرار می گیرند و اجباراً در مصافی نابرابر آقا سید جلال الدین اشرف(ع) و امام زاده هاشم(ع) به شهادت می رسند و بقیه امام زادگان و سادات به کوه‌ها و جنگل‌ها پناه می‌برند. امام زاده ابراهیم(ع)، امام زاده اسحاق و خواهرش خیرالنسا برای در امان ماندن از حمله دشمنان اهل بیت(ع) به کوه های شفت پناه برده و برای گذر از منطقه شبی را در منزل مردی با تقوا به نام سالک که معلم قرآن بوده بیتوته می کنند. در ادامه تعقیب، دشمنان به آنجا حمله کرده و چون آنها را در آنجا نمی یابند آن پیرمرد فداکار را به شهادت می رسانند که مزار او هم اینک زیارتگاه کوچکی در روستای سالک معلم از دهستان نصیر محله شفت است.دشمنان با تعقیب این امامزادگان آنها را زیر درختی پیدا کرده و با تبر به شهادت می رسانند که به شهیدگاه معروف است و امام زاده ابراهیم هم که در بین راه از آنان جدا شده بود در ادامه مسیر به خانه پیرزنی پناه برده که در همین خانه با زهر به شهادت می‌رسند.

این بقعه بهار و تابستان از هوای بسیار خنکی ییلاقی و در پاییز و زمستان هوای مخصوص به خود دارد. وجود چشم اندازهای بدیع و بکر اشراف بر گیلان از این نقطه ویژگی خاصی به این بقعه متبرکه داده تا جائیکه از صحن امامزاده اسحاق هر زائری قادر است در یک روز آفتابی دریای خزر، شهر رشت، فومن و صومعه سرا و رضوانشهر و شفت را مشاهده کند.