روستاي گيلوان که داراي دو بخش گيلوان و خانقاه گيلوان در بخش لاهرود و شهرستان خلخال واقع شده است از زيباترين و سرسبزترين روستاهاي اين منطقه به شمار مي رود . مزار مقدس امامزاده عين علي (ع) در دل باغات سيب و گردو و گيلاس و در بالاي تپه اي در خانقاه گيلوان قرار گرفته که براي رسيدن به اين امامزاده از باغ هايي که کوه هاي سرافراشته آن را در بر گرفته مي گذريم.

به گفته اهالي روستا جسد ميرزا کوچک خان جنگلي در ميان کوه هاي اين روستا پيدا شده که مدتي هم در همين روستا پيکرش مدفون بوده ولي بعدها خانواده اش پيکر او را به جاي ديگري منتقل کرده اند.بناي امامزاده در محوطه قبرستان روستا قرار گرفته و مسجد نيز در کنار امامزاده است. در قسمت شمالي امامزاده چهار ديواري بدون سقف است که در آن قبور سادات قرار گرفته اند.

طرح اين بنا مربع شکل با بدنه آجري که با کاه گل روي آن را پوشانده اند و سقف آن داراي گنبد با کاشيکاري مينياتوري است. داخل بنا تقريبا تخريب شده و ضريح فلزي مزار امامزاده در زير گنبدخانه قرار گرفته است. زيارت نامه امامزاده هم در محوطه بيرون آن قرار گرفته دارد .اهالي محل و حتي مردم از روستاهاي ديگر و يا شهرهاي اطراف در بر پايي مراسم مذهبي شرکت مي جويند و پر بارترين اين مراسم به گفته خود اهالي در 28 صفر و تاسوعا و عاشوراي هر سال است که مردم نذورات خود را در آستان مقدس اين امامزاده پخش مي کنند.