در نهايت تعظيم به درگاه حضرت دوست جهت شامل شدن به الطاف الهى مربوط به اعمال همان روز در بزرگ داشت عيد امامت و ولايت اهم اعمال اين روز جهت رسيدن به بهره کافى و وافى از برکات معنوى و در عين حال بر خوردارى از نعمات روحى و جسمى بزرگان به شرح ذيل نقل فرموده اند:

اعمال عيد غدير

اکملت لکم دينکم و اتممت عليکم نعمتى و رضيت لکم الاسلام دينا(مائده 3)

الحمد لله رب العالمين الصلاه والسلام على محمد و اله، بالاخص وصى و خليفته مولانا و قره عيوننا وشافع ذنوبنا امير المونين على(عليه السلام).

روز هيجده ذيحجه هر سال شور و شعفى وصف ناشدنى در ميان امت اسلامى در جوش و خوروش مى باشد، در چنين روزى در سال دهم هجرت سيد البهى رحمت خداوند بر عالميان (ص) به اذن خداوند متعال يد الهى صديق اکبر امير المومنين امام على (ع) را بالاى سرشان برده و مرد بي نهايت تاريخ بشريت را بعنوان ولى الله بر عالميان تبيين و ابلاغ نمودند.

غدير براستى شايسته چنين احترام باشکوهى است، زيرا که عيد الله اکبر و عيد نبى خدا(ص) مى باشد.

غدير يکى از اعياد معظم چهار گانه دين مبين اسلام مى باشد و تاريخ نبوت اين روز را همواره روزى مهم و محترم نگاشته است و رسولان و پيامبران خداوند غدير را عيد گرفته اند.

بر پيشانى عرش ملکوت اعلى خداوند غدير على را عهد معهود نقاش هستى خطاطى نموده است واولياءالهى با شهود حقيقت و حقانيت اين عيد نورانى غدير را روز ميثاق ماخوذ و جمع مشهود ناميده اند.

در نهايت تعظيم به درگاه حضرت دوست جهت شامل شدن به الطاف الهى مربوط به اعمال همان روز در بزرگ داشت عيد امامت و ولايت اهم اعمال اين روز جهت رسيدن به بهره کافى و وافى از برکات معنوى و در عين حال بر خوردارى از نعمات روحى و جسمى بزرگان به شرح ذيل نقل فرموده اند:

1 – روزه که کفاره 60 سال گناه گفته شده و در اخابر وارده از معصومين(ع) برابر با عمر دنيا و معادل 100 حج و عمره روايت شده است.

2. غسل(طهارت)

3. زيارت حضرت اميرالمومنين و شايسته است مومن بر جوار ملکوتى آن رهبر بحق مسلمين که در کمال قدرت بخاطر احياى دين مظلوم شد مشرف گردد و امين الله را در بوسه گاه ملائکه مقرب خداوند و زيارت گاه انبياء و اولياو صالحين و صديقين و شهداء بر زبان اش جارى کند اما ارادت بر مولى على محدود به مرقد مطهر ايشان نيست زيرا که قلب مومن خانه خداست و وقتى قلب او به عشق ملکوتى

مولا از دور و نزديک به تپد مولا را نزديک تر از کسانى خواهد يافت که به ضريح امن آن بزرگوار عاشقانه کبوتر وار پَرزده اند.

4. خواندن تعويذى که مرحوم محدث قمى (ره) از رسول اکرم (ص) در مفاتيح آورده اند.

5. نماز هايى در حق اين روز نقل نموده اند که برخى از ايشان به شرح ذيل مى باشد:

الف) 2 رکعت نماز بجاى اورده و پس از اتمام نماز در سجده با اعتقاد کامل به حقانيت عيد غدير شکر اين روز را با 100 مرتبه شکرا لله تقدير کند، پس از سجده دعايى وارد است که در مفاتيح ذيل اعمال اين روز نقل شده آن را خوانده، دوباره به سجده رود و در سجده و ذکر الحمد لله را 100 مرتبه و ذکر شکرا الله را 100 مرتبه بخواند که نقل شده اگر کسى اين نماز را با اين کيفيت بجاى آورد ثواب کسى را داراست که در روز غدير حاضر شده و در حظور رسول خدا (ص) با مولى على (ع) بيعت نموده است.

و بهتر است اين نماز نزديک زوال باشد که همزمان شود با نماز پيامبر (ص) که در غدير خم بعداز بيعت نمودن مسلمين با مولا على (ع) دو رکعت نماز خواندند که در رکعت اول بعد از حمد سوره قدر را خواندند و در رکعت دوم بعد از حمد سوره توحيد را قرائت نمودند.

ب) نزديک زوال بقدر نيم ساعت به آن نمازى را بخواند(دو رکعت)؛ در هر رکعت بعد از حمد، 10 بار قل هوالله، 10 بار سوره قدر، 10بار ايه الکرسى بخواند که سنگينى ارزش اين نماز را هم وزن کسى گفته اند که (يا اعتقاد کامل) صد هزار حج تمتع و صد هزار عمره بجاى آورده باشد و نمازى براى برآورده شدن حوائج شرعى در دنيا و آخرت از جانب خداوند متعال مى باشد. و بعد از اتمام نماز بهتر است دعي”ربنا آتنا سمعنا مناديا الدعا بطوله

6. خواندن دعاى ندبه.

7. خواندن دعايى را که سيد بن طاووس از شيخ مفيد نقل نموده است که در ذيل اعمال عيد غدير در مفاتيح ذکر شده است.

8. دستگيرى از افرا بى بضاعت که ثواب ان در اين روز افضل از هزار بار در ديگر اوقات مى باشد.

9. طالب افراد درمانده اى شدن که بخاطر آبرو و وقارش بر کسى مشکل خود را اظهار نمى کند.

10. شاد نمودن مومن(ديد و بازديد و….)

11. ديدار با سادات و عرض تبريک وتهنيت بر فرزندان رسول خدا(ص)

12. به نظر مى رسد بهترين اعمال اين روز تجديد ميثاق قلبى و عملى با نبوت و ولايت مى باشد که همانا خاست حضرت حق در اوست، مي باشد.

سيدخليل شاکرى

منبع: سايت باشگاه انديشه