دوران نامزدی(حد فاصل خواستگاری و عقد) یکی از شیرین‌ترین دوره‌های زندگی هر کسی است، اما درست به همین اندازه پر خطر و حساس است و نمی‌توان ساده از کنار آن گذاشت. روزهایی که شما با همه وجود می‌خواهید قلب باشید و بتپید اما به جای آن، باید با تمام وجود چشم باشید و ببینید!

در چنین شرایطی، خیلی‌ها درگیر اشتباهاتی می‌شوند که دور از انتظار نیستند اما می‌توانند زندگی آنها را زیر و رو کنند. این مشکلات را بخوانید و سعی کنید شما مرتکب نشوید.

نادیده گرفتن مشکلات بزرگ

دوران نامزدی، باید بهترین دوران زندگی ما باشد اما این به معنای آن نیست که بدون کوچکترین ناراحتی و جر و بحثی تمام شود. به هیچ دلیلی حتی این که با هم رو در بایستی دارید، یا زمان بیشتری برای شناخت همدیگر لازم است، نگذارید اختلافات بزرگی مانند تفاوت‌های عقیدتی، فرهنگی، رفتارهای نادرست و… مسکوت بمانند.

حساسیت بیش از حد

نقطه مقابل رفتاری که در بالا گفتیم، وسواسی رفتار کردن درباره همه اختلافات است. اغلب نامزدها چون نگاهی رویایی نسبت به رابطه‌شان دارند و تصور می‌کنند که رابطه کامل رابطه‌ای است که هیچ تعارضی در آن وجود نداشته باشد، از یک طرف بام می‌افتند. در چنین حالتی فرد به محض روی دادن کوچکترین اختلاف ناراحت شده و گاهی مخالفت نامزدش را به عنوان علاقه نداشتن وی تعبیر می‌کند. برای مواجه نشدن با چنین مشکلی بهترین راهکار، اتخاذ یک دیدگاه واقع بینانه نسبت به شرایط رابطه‌ای موفقیت‌آمیز و پذیرش تفاوت‌ها از ابتدای آشنایی است.
هیچ مشکلی با گذشت زمان، خود به خود حل نمی‌شود. درست است که شما با گذشت زمان به اخلاق و روحیات نامزدتان بیشتر آشنا می‌شوید، اما تنها در صورتی که از همین حالا شیوه‌های حل تعارض را با نامزدتان تمرین کنید، می‌توانید به داشتن یک زندگی مشترک موفقیت‌آمیز امیدوار باشید

بعد از ازدواج مشکلات کم می‌شود

از آنجایی که شما و نامزدتان تازه با هم آشنا شده‌اید، طبیعی است که در مورد بعضی از مسائل زندگی، با هم کمی تعارض و اختلاف نظر داشته باشید. اما نکته مهم این است که هیچ مشکلی با گذشت زمان، خود به خود حل نمی‌شود. درست است که شما با گذشت زمان به اخلاق و روحیات نامزدتان بیشتر آشنا می‌شوید، اما آشنایی به تنهایی برای حل مسائل کافی نیست، تنها در صورتی که از همین حالا شیوه‌های حل تعارض را با نامزدتان تمرین کنید، می‌توانید به داشتن یک زندگی مشترک موفقیت‌آمیز امیدوار باشید.

 عوضش می‌کنم!

گاهی اوقات هم ما با این تصور که در آینده می‌توانیم نامزدمان را تغییر دهیم، بعضی از جنبه‌های مهم رفتاری و شخصیتی وی را نادیده می‌گیریم. تغییر کردن، کار راحتی نیست و به علاوه شرط اصلی آن، خواست خود فرد است. مهمتر از آن اگر کسی بخواهد شما را سر تا پا تغییر دهد حاضرید به سادگی قبول کنید؟ همسر شما هم یکی مثل خود شماست. پس با فکر عوض کردن او پیش نروید.
بعضی‌ها برای جلب علاقه طرف مقابل، سعی می‌کنند بعضی از رفتارهایشان را تغییر دهند. البته تغییر دادن رفتار، کار بدی نیست، اما اگر قصد ما این باشد که فقط در دوران آشنایی این کار را انجام داده و بعد از ازدواج به روال خود برگردیم، این کار ما نوعی فریب محسوب شده و بعدها موجب بروز مشکلات بزرگی در زندگی مشترک می‌شود

هر چه تو بخواهی می‌شوم

بعضی‌ها برای جلب علاقه طرف مقابل سعی می‌کنند بعضی از رفتارهایشان را تغییر دهند. البته تغییر دادن رفتار کار بدی نیست، اما اگر قصد ما این باشد که فقط در دوران آشنایی این کار را انجام داده و بعد از ازدواج به روال خود برگردیم، یا به عبارتی برای مدتی نقش بازی کنیم، این کار ما نوعی فریب محسوب شده و بعدها موجب بروز مشکلات بزرگی در زندگی مشترک می‌شود. پس بهتر است مادر مدت آشنایی خود واقعی‌مان را نشان دهیم تا طرف مقابل بتواند انتخاب آگاهانه‌ای داشته باشد.

توافق‌های مصلحتی

گاهی اوقات در ابتدای نامزدی، ما به خاطر اینکه به طرف مقابل مان نشان دهیم که چقدر با هم تفاهیم داریم، بسیاری از نظرها و عقاید خود را ابراز نمی‌کنیم، یا به خاطر خشنود کردن نامزدمان با کار یا نظری موافقت می‌کنیم که به آن اعتقاد قلبی نداریم. منظورمان مسائل ریز و کوچکی مثل غذا و رنگ و مقصد سفر و… نیست. از مسائل اساسی زندگی حرف می‌زنیم که می‌توانند روی آینده شما سایه بیندازند. کافیست با خود فکر کنید تا کی می‌توانید به این وضع ادامه دهید؟ آن وقت تکلیفتان با این موافقت‌های نا به جا روشن می‌شود.

کنار گذاشتن خانواده و دوستان قدیمی

ممکن است شما تصور کنید آشنا شدن با فرد ایده آلتان، برای خوشبختی شما کافی است و دیگر نیازی نیست که زمانی را به خانواده یا دوستانتان اختصاص دهید، شاید هم دخالت خانواده و دوستان در مورد رابطه شما و نامزدتان، باعت شده چنین تصمیمی اتخاذ کنید. به هر حال، دلیل این تصمیم هر چه که باشد، دلیل درستی نیست. افراد به ویژه در اوایل زندگی مشترک، برای حل مشکلات خود به یک شبکه حمایت اجتماعی قوی نیاز دارند؛ شبکه‌ای که اعضای خانواده و دوستان قدیمی از مهمترین اعضای آن به شمار می‌روند. شما با تقسیم وقت خود و اختصاص دادن بخشی از آن به خانواده دوستانتان، به آن‌ها نشان می‌دهید که هنوز هم برای شما مهم بوده و به آنها در کنار آمدن با این تغییر کمک می‌کنید.

همیشه با هم می‌مانیم

گاهی افراد پیش از این که از همدیگر شناخت پیدا کنند، قول ازدواج می‌دهند و برای خود تعهد ایجاد می‌کنند. حتی ممکن است به خاطر این قول و قرار دامنه روابطشان را طوری گسترده کنن که بعدا نتوانند مدیریت آن را به دست بگیرند. آن وقت است که بهم زدن نامزدی در صورت نیاز غیرممکن می‌شود و حتی اگر زمان بیشتری برای فکر کردن مطالبه کنید به بی‌تعهدی متهم خواهید شد.
درست است که ما باید با همسر آینده‌مان روراست باشیم، اما دلیلی ندارد که او از ریزترین اسرار شخصی یا خانوادگی شما با خبر باشد البته اگر مسئله جدی‌ای مانند نامزدی قبلی وجود داشته حتماً باید عنوان شود، اما مطرح کردن موارد عاطفی که اهمیت چندانی نداشته، تنها موجب بی اعتمادی طرف مقابل می‌شود

من، عین کف دست هستم

درست است که ما باید با همسر آینده‌مان رو راست باشیم، اما دلیلی ندارد که او از ریزترین اسرار شخصی یا خانوادگی شما با خبر باشد. مثلا بداند فلان کس خواستگار شما بوده یا پدرتان یک ماه به خاطر چک برگشتی زندان رفته است. البته اگر مسئله جدی‌ای مانند نامزدی قبلی وجود داشته حتماً باید عنوان شود، اما مطرح کردن موارد عاطفی که اهمیت چندانی نداشته، تنها موجب بی‌اعتمادی طرف مقابل شده و ممکن است او از این مسئله به عنوان نقطه ضعف شما استفاده کند.

فراوری: فاطمه ایمانی

منبع: بخش کلوب ازدواج تبیان