سیلاب زندگی‌های مجردی، بنیان خانواده را نشانه گرفته است. امروز بسیاری از جوانان، دور از خانواده‌ها زندگی می‌کنند؛ بدون هیچ دلیل و مبنایی، صرفا برای لذت و تفریح بیشتر!

بر اساس آخرین آمارهای سازمان ثبت احوال تهران، ۳۰ درصد جوانان گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال کشور معادل ۱۲ میلیون نفر در کشور ازدواج نکرده‌اند و این در حالی است که ۳۰ درصد از جوانان، این روزها دور از محیط خانواده و در خانه‌های مجردی زندگی می‌کنند، اتفاقی که به خودی خود می‌تواند زاییده نابهنجاری‌های بسیاری باشد.
دگردیسی جامعه در سال‌های اخیر، تغییرات ساختار بسیاری به همراه داشت که به تبع آن، کارکردهای خانواده هم تغییرات بنیادی را تجربه کرد. یکی از مهمترین تغییرات اجتماعی سال‌های اخیر کشور ما، افزایش سن ازدواج بود؛ به این ترتیب که بر اساس آمارها، متوسط سن ازدواج با افزایش چشمگیر به سمت گردنه سی سالگی میل کرده است. افزایش سطح تحصیلات و گرایش به اشتغال در میان دختران در سال‌های اخیر و تغییرات فرهنگی، از جمله عواملی بود که باعث شد دختران در سنین زیر بیست سالگی به ازدواج و رفتن به خانه شوهر فکر نکنند و راه‌های جایگزینی مانند تحصیل و اشتغال را برای خود برگزینند، تحصیلات آکادمیک و در ادامه آن اشتغال، باعث شد دختران علاوه بر این که سال‌های دهه سوم زندگی را در دانشگاه‌ها و محیط‌های کاری می‌گذرانند، برای انتخاب همسر هم کفو و هم شان خود دچار مشکل شوند چون پسرهای هم سن و سال آنها به جای دانشگاه، راه بازار کار را در پیش گرفته بودند و این عدم تناسب مشکلات بسیاری را بر سر راه همسرگزینی دختران جوان تحصیلکرده و شاغل ایجاد کرد.

افزایش موارد ازدواج سفید در کشور، پیامدهای گسترده‌ای را به دنبال دارد که مهمترینش، آسیب‌هایی است که به بنیان خانواده ایرانی و ازدواج‌های رسمی وارد می‌کند.

در این میان، مشکلات اقتصادی که سال ۹۱ و پس از تغییرات نرخ دلار به شاکله زندگی اجتماعی وارد شد، تعاریف مرسوم ازدواج و تشکیل زندگی مشترک را دچار تغییر کرد چون جوانانی که پیش از این تغییرات ارزی و فشارهای اقتصادی، قصد ازدواج و تشکیل زندگی مشترک را داشتند، پس از این تغییرات، خود را در پذیرش این مسئولیت ناتوان دیدند و ترجیح دادند به اصطلاح سری را که درد نمی کند، دستمال نبندند. همه این مسائل در سال‌های اخیر با پدیده ارتباطی جدید به نام شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌های موبایلی و سیل شبکه‌های ماهواره‌ای عجین شد، اتفاقاتی که هر کدام به خودی خود می‌توانستند ساختار اجتماعی نسلی را دچار تغییر کنند و در نهایت این روزها با آمارهای جمعیتی روبرو هستیم که از رسیدن سن ازدواج به آستانه سی سالگی و زندگی مجردی ۳۰ درصد از جوانان ایرانی سخن می‌گوید.

دهه نود، دهه تجردگزینی!

آمار گرایش جوانان به زندگی در خانه‌های مجردی، مسئله‌ای بود که رسانه‌ها در طول سال‌های اخیر بارها به آن اشاره کرده بودند اما انتشار آمارهای زندگی‌های مجردی، همواره با محدودیت‌هایی روبرو می‌شود و در نهایت این روزها برخی از مسئولین هم به آمار زندگی ۳۰درصد از جوانان ساکن شهرهای بزرگ در خانه‌های مجردی صحه گذاشته اند، تا به آنجایی که برخی کارشناسان، دهه ۹۰ را دهه تجردگزینی نامیده‌اند، دهه‌ای که در آن جوانان مجرد، دیگر اصرار چندانی به ازدواج و تشکیل خانواده ندارند و ترجیح می‌دهند زندگی راحت و بدون مسئولیت خود را در خانه‌های مجردی تجربه کنند، بدون این که با محدودیت‌های خانواده و والدین روبرو باشند.

فاجعه‌ای به نام ازدواج سفید در فقدان ازدواج‌های رسمی

یکی از فجایع اجتماعی که در سال‌های اخیر در کلان‌شهرهای کشور شکل گرفت و این روزها با رشد روز افزونی روبرو شده است، زندگی مشترک دو نامحرم بدون عقد و ازدواج زیر یک سقف است که در تعاریف جدید جامعه شناختی، ازدواج سفید لقب گرفته است.

این که چرا ازدواج سفید در جامعه سنتی کشوری مانند ایران به وقوع پیوسته و استمرار هم پیدا می‌کند، به همان ماجرای افزایش سن ازدواج و گرایش جوانان به زندگی‌های مجردی باز می‌گردد، بر این اساس، زمانی که دختران و پسران جوان بدون نظارت خانواده‌ها در خانه‌های مجردی زندگی می‌کنند دیگر برای برقراری روابط با محدودیتی روبرو نیستند و در این میان ممکن است برخی از این جوانان به جای این که زیر بار ازدواج و مسئولیت زندگی مشترک بروند، هم‌باشی و ازدواج سفید را برای ادامه رابطه با طرف مقابلشان بر گزینند، رابطه‌ای که هیچ تعهدی برایشان ایجاد نمی کند و هر زمان که بخواهند، می‌توانند از آن خارج شوند. افزایش موارد ازدواج سفید در کشور، پیامدهای گسترده‌ای را به دنبال دارد که مهمترینش آسیب‌هایی است که به بنیان خانواده ایرانی و ازدواج‌های رسمی وارد می‌کند.

دولت برای ازدواج‌های پایدار فکری بیندیشد

در این میان، با توجه به آمار ۱۲ میلیون جوان ۲۰ تا ۳۵ ساله مجردی که تا به امروز نتوانستند ازدواج کنند، مسئولان و سیاست گذاران به جای دست روی دست گذاشتن و پنهان کردن آمارهای ازدواج‌های سفید و سونامی طلاق و روابط نامشروع، چاره‌ای برای ازدواج‌های بهنگام و پایدار جوانان بیندیشند چون با اهمال مسئولان، خانواده‌ها هر روز بیش از روز گذشته به سمت مدل غربی پیش می‌روند و اگر این مسئله امروز کنترل نشود، در یک دهه اخیر خانواده ایرانی مفهوم و تعریف واقعی خود را از دست خواهد داد و ازدواج‌های سفید و روابط بی قید و بند جای آن را می‌گیرد.

منبع: خبرپو