ازبکستان

اربكستان كشوري است در آسياي مركزي كه در دهه نود به همراه بقيه كشورهاي مشترك المنافع، از اتحاد جماهير شوروي مستقل شد. جمعيت ازبکستان به 24 مليون نفر مي‌رسد (چهلمين کشور جهان) كه پرجمعيت‌ترين کشور آسياي مرکزي محسوي مي‌شود. دين بيش از نود درصد مردم اين كشور اسلام است.

استقبال

کشور ازبکستان قبل از ورود به ماه مبارک رمضان فضاي معنوي خاصي پيدا مي‌کند. يکي از سنت‌هاي خوب در اين كشور اين است که مردم قبل از ورود ماه مبارک، به صله رحم و زيارت خويشاوندان ـ به خصوص بزرگسالان ـ مي‌روند.

قرآن جمعي

ازبك‌ها نيز مانند ديگر مسلمانان، در ايام ماه مبارک رمضان بيشتر به قرآن كريم توجه مي‌كنند. مردم در منازل يکديگر دور هم جمع مي‌شوند و يکي از آنها که مي‌تواند قرآن را بخواند، مي‌خواند و بقيه‌ي افراد که با حروف عربي آشنا نيستند به اميد کسب ثواب به قرائت او گوش مي‌دهند. قاريان نيز به مساجد اعزام مي‌شوند تا مردم به همراه آنان روزانه يك جزء از قرآن كريم را تلاوت كنند.

مسجد

مردم اين سرزمين در ايام ماه مبارک رمضان برنامه‌ها و عبادات مخصوصي در مساجد خود برگزار مي‌كنند. مساجد ازبكستان در اين ماه از مردم متدين پر مي‌شوند

تغذيه

مردم ازبكستان براي مراسم افطاري، شيريني مخصوصي مي‌پزند “نشالده ـneshalde” نام دارد. اين شيريني از سفيده‌ي تخم مرغ، شكر و … تهيه مي‌شود.

نشالده را همراه با خرما در سفره افطاري مي‌گذارند و ميل مي‌كنند.

اطعام

بازار اطعام و ميهماني نيز بين ازبك‌ها داغ است. مردم غالبا همديگر را براي افطاري دعوت مي كنند تا در كنار هم افطار كنند.

عيد فطر

بزرگ‌ترين اعياد در ازبكستان “عيد فطر” و “عيد قربان” هستند. مردم اين دو عيد را سه شبانه‌روز جشن مي‌گيرند و به آنها بسيار اهميت مي‌دهند. مثلا همه‌ي مردم ـ چه بزرگسال وچه كودك، مرد باشند يا زن ـ حتما در اين عيدها لباس نو مي‌پوشند.

يكي ديگر از سنت‌هاي عيد فطر در اين كشور اين است كه نوعروسان در اين روز، در منزل خود ميهماني مي‌دهند و خويشاوندان و همسايگان را به اين ميهماني دعوت مي‌كنند.

در عيد فطر شيريني‌هاي خاصي از گندم و عسل درست مي‌شود و بزرگ‌ترها به همه‌ي اقوام عيدي مي‌دهند.

برگرفته ازخبرگزاري تقريب