عنوان: آیین همسرداری
مولف: ابراهیم امینی
مترجم/ محقق:****
ناشر: انتشارات بوستان کتاب
سال نشر: ۱۳۸۷
نوبت نشر: بیست‌و ششم
محل نشر:قم

مبانی اخلاقی رفتارهای دوجانبه همسران در کتابی با عنوان «همسرداری» به قلم آیت‌الله ابراهیم امینی به چاپ رسیده است. نویسنده این اثر توجه به ضرورت اجتماعی، مشکلات و مسایل زناشویی را با استناد به آیات و روایات اسلامی بررسی و راه‌کارهایی را برای سلامت خانواده ارائه کرده است.

اثر حاضر با توجه به مسایل مختلف درونی یا خارج از خانواده ـ که در ایجاد اختلاف‌های خانوادگی نقش دارند ـ وظایف و نقش‌های متقابل همسران را در مواجهه با این مشکلات عنوان می‌کند.

به عقیده نگارنده، مهمترین عامل ناسازگاری و اختلافات داخلی، عدم آشنایی زن و شوهر به وظایف زناشویی خود و عدم آمادگی برای ایجاد زندگی مشترک است.

این اثر از موضوعات گوناگونی چون وظیفه مرد در تکامل همسر، نخستین وظیفه زن و شوهر، پرستاری از همسر، سرپرست خانواده، تربیت فرزند، تغذیه و بهداشت کودک، کمک مرد در کارهای خانه، نظافت در خانه، خودخواهی؛ بزرگ‌ترین عامل اختلاف، تهیه غذا، خشم و عصبانیت همسر تشکیل شده است.

این کتاب در سال‌های مختلف با عنوان آیین همسرداری یا اخلاق در خانواده از سوی انتشارات اسلامی منتشر شده است. کتاب‌های وسایل‌الشیعه، مکارم‌ الاخلاق، مستدرک‌الوسایل، آیین تربیت، مجمع‌الزواید، راز آفرینش انسان، آیین شوهرداری، کافی و کتاب بانوی نمونه اسلام، از منابع مورد استناد در تدوین این اثر به شمار می‌روند.

استقبال خوانندگان از درون‌مایه‌های این اثر را می‌‌توان دلیلی بر رسیدن چاپ بیست ‌و ششم این کتاب دانست. کتاب «همسرداری» به دلیل این که ترکیبی از مسایل فقه، احکام، اخلاق و تربیت اسلامی است، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.  در این کتاب تمامی آثاری که شیوه‌های صحیح زندگی را به مردم آموزش می‌دهد، مورد توجه‌ قرار گرفته اند، اظهار داشت: نگارش این اثر با تجربه نویسنده همراه بوده و با رویکردی اعتدال‌گرایانه به قضایا توجه شده است.

در این کتاب به دو شکل، مباحث اخلاقی و احکام رفتارهای خانوادگی بیان شده‌اند. احکام مرزها را تعیین می‌کنند که چه کاری باید صورت بگیرد، در حالی که اخلاق فراتر از احکام است. ممکن است خیلی از کارها در بحث احکام بر ما واجب نباشد اما هنگامی که بحث‌های خانوادگی مطرح می‌شود و صحبت از شرایط به میان می‌آید، در زمره وظایف یک فرد به حساب می‌آیند.