اشاره:

آیهاللّه حاج شیخ محمد محمودى دشتى(ره) یکى از استوانه هاى فقه در حوزه نجف و قم و هم چنین استان بوشهر بودند که در سال ۱۳۲۵هـ.ق در روستاى کردوان از توابع شهر خورموج در منطقه دشتى استان بوشهر در خانواده اى با سوابق علمى و دینى ریشه دار به دنیا آمد. پدر ایشان مرحوم ملا حسن دشتى واعظ و منبرى معروف آن منطقه بوده اند.

اساتید

آیهاللّه محمودى دروس مقدماتى حوزوى را در محل خود در نزد شیخ محمد بحرینى گذراند و سپس در سال ۱۳۵۸هـ.ق به همراه برادر خود آیهاللّه حاج شیخ عباس محمودى دشتى براى ادامه تحصیل راهى نجف اشرف گردید و دروس سطح را در نزد اساتید مبرزى چون آیات شیخ احمد اهرى (م۱۳۸۸ق) و میرزا باقر زنجانى (م۱۳۹۴ق) و سید سجاد میبدى فرا گرفت. در دروس خارج فقه و اصول از استوانه هاى فقه و اصول حوزه کهن نجف فرا گرفت. اساتیدى چون آیات: شیخ محمدحسین اصفهانى معروف به کمپانى (م۱۳۶۱هـ.ق) و آقا ضیاءالدین عراقى (م۱۳۶۱هـ.ق) و آقا سید جمال الدین گلپایگانى (م۱۳۷۷هـ.ق) و سید ابوالحسن اصفهانى (م۱۳۶۵هـ.ق) و شیخ محمدعلى کاظمینى (م۱۳۶۵هـ.ق) و سید عبدالهادى شیرازى (م۱۳۸۲هـ.ق) و سید ابوالقاسم خوئى (م۱۴۱۳هـ.ق) و سید محمود شاهرودى (م۱۳۹۶هـ.ق) که از این بین بیشترین تلمذ ایشان نزد آیهاللّه سید عبدالهادى شیرازى بوده است و ایشان از آیهاللّه میرزا ابراهیم اصطهباناتى داراى اجازه اجتهاد بود, چنان که داراى اجازه روائى از اساتید خود و از کتابشناس بزرگ شیعه, آیهاللّه شیخ آقا بزرگ تهرانى (م۱۳۸۹هـ.ق) نیز بودند.

حضور مستمر ایشان در منطقه دشتى و تنگستان ساحلى و رتق و فتق امور شرعى مردم آن سامان و اصلاح ذات البین و رفع اختلافات مردم از عمده ترین فعالیت هاى دینى تبلیغى ایشان بوده است.

وى در سال ۱۳۵۱هـ.ش به همراه دیگر ایرانیان مقیم عراق به وسیله رژیم جنایتکار صدام از عراق خارج شده و در شهر مقدس قم ساکن گردید.

تالیفات

۱. رساله فى الاحرام

۲. تعلیقات على العروهالوثقى

۳. حاشیه المکاسب

۴. حاشیه الکفایه

۵. کتابى کشکول مانند که لطایف و ظرایف علوم مختلف در آن درج گردیده است.

۶. تعلیقه هاى پراکنده بر کتب مختلف

وفات

سرانجام این عالم بزرگ فقه و اخلاق حوزه نجف که کوله بار حدود یک صد سال خدمت به مردم و علوم اهل بیت(ع) را بر دوش مى کشید در صبح روز چهارشنبه ۷آبان سال ۱۳۸۲هـ.ش مطابق با سوم رمضان سال ۱۴۲۴هـ.ق در ۹۷سالگى به ملکوت اعلى پیوست. و در قبرستان شیخان شهر مقدس قم به خاک سپرده شد .