ولادت

ایشان  در سال ۱۳۱۶ ش در یک خانواده روحانی در نجف اشرف متولد شد، پدر او، مرحوم آیت الله شیخ علی محمد آصفی بروجردی (ره) از علماء و فقهای نجف بود. مادر او دختر فقیه بزرگوار مرحوم آیت الله شیخ محمد تقی بروجردی است.

تحصیلات

ایشان از دوران نوجوانی با حوزه علمیه ارتباط پیدا کرد و پس از گذراندن مقدمات دروس علوم دینی، وارد مقطع سطح حوزه علمیه شد و از استادان بنامی استفاده برد، همچون آیات عظام شیخ مجتبی لنکرانی (درس فقه) شیخ صدرا بادکوبی ( درس اصول)، سرابی (تفسیر)، شیخ محمد رضا مظفر(منطق)، شیخ عبدالمنعم فرتوسی (بلاغت و معانی و بیان).

او همگام با دروس حوزوی، درس های دانشگاهی را تا مقطع فوق لیسانس دانشگاه بغداد در رشته معارف اسلامی ادامه داد.

اساتید

استادان گرانقدری که او در مرحله عالی حوزه یعنی درس خارج از آنها بهره جست عبارتند از: آیات عظام میرزا باقر زنجانی، شیخ حسین حلّی، حکیم، امام خمینی و ابوالقاسم خویی … رحمه الله علیهم … وی دارای تألیفات زیادی از جمله «ملکیه الارض فی الاسلام» است که در نجف نوشت و سی سال پیش آیت الله شیخ مرتضی آل یاسین و آیت الله میرزا هاشم آملی با استناد به این کتاب، به وی اجازه اجتهاد دادند.

فعالیتها

وی که در فقه و قرآن صاحب نظر میباشند فعلا به تدریس خارج فقه (تخریج فقهی مسائل بانکداری) و تکمیل کتابهای فی رحاب القرآن ( که در حکم یک تفسیر موضوعی است در ۱۲ جلد) اشتغال دارند.

از خدمات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی او عبارتند از: تا چندی پیش حدود سی سال در حزب الدعوه عراق بود و مدتی است که از این حزب به دلائلی بیرون آمده. مؤسسه خیریه امام باقر (ع) را تأسیس کرد که تقریباً ۶۷۰۰ خانواده پناهنده عراقی و افغانی را در بیش از ۳۳ نقطه از جمهوری اسلامی ایران، سرویس دهی میکند. ایجاد مجتمع های مسکونی (حدود ۱۱۰ واحد مسکونی) برای ایتام در قم و ۲۲۰ واحد مسکونی برای کمک های مادی و معنوی به مؤمنین در داخل عراق و داخل کشور افغانستان.

وفات

سر انجام آیت‌الله آصفی در تاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۱۴ برابر با ۱۵ شعبان المعظم ۱۴۳۶  که از بیماری سرطان کبد رنج می برد، پس از ادای نماز صبح دعوت حق را لبیک گفت و به دیدار معبود شتافت.

پیکر این عالم ربانی روز جمعه در شهر مقدس قم تشییع و بنا به وصیت ایشان، برای خاکسپاری به نجف اشرف منتقل خواهد شد.