ولادت

در سال ۱۳۶۷ ه.ق در نجف اشرف متولد شد. پدرش حضرت آیت الله العظمی سید عباس مُهری(کلانتر) از علمای بزرگ و مجتهدین مطرح حوزه علمیه نجف بودند.

تحصیلات

وی دروس ابتدایی را در مدرسه ایرانی‌ها در شهر نجف سپری کرده و در همان سنین نوجوانی به تحصیل علوم حوزوی پرداخت.

اساتید

دروس سطح حوزه را نزد آیت‌الله شیخ مجتبی لنکرانی و آیت‌الله شیخ صدرا بادکوبی و همچنین آیت‌الله شیخ حسین راستی کاشانی طی کرد.پس از آن در درس خارج فقه عالم گرانقدر حضرت آیت‌الله سید ابوالقاسم خویی و نیز آیت الله سید محمدباقر صدر حاضر شده و به مسیر علمی خود ادامه داد.سید محمدباقر موسوی مهری به همراه عده ای ازفضلا مانند آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی در زمره شاگردان مبرز و مورد عنایت شهید صدر بود.

فعالیتها

وی از ارادتمندان امام خمینی(ره)در زمان حضور ایشان در نجف اشرف ایشان بود و همواره از حامیان انقلاب اسلامی ایران قبل و بعد از پیروزی آن به شما می‌آمد.

این عالم برجسته در طول حیات علمی خود شاگردان زیادی در حوزه‌های علمیه علمیه نجف، قم و کویت داشت و پس از خروج از حوزه علمیه نجف اشرف چند سال در حوزه علمیه قم و سپس به کویت عزیمت کرد.

ایشان که در کویت با نام “المهری” شناخته می‌شوند در طول سال‌های اقامتشان در کویت همواره پناهگاهی برای شیعیان این کشور محسوب می‌شدند و از چهره‌های تأثیرگذار و مورد اعتماد مسئولان کشور کویت و ایران بودند.

آیت الله مهری از روحانیون فعال و از مدافعان حقوق شیعیان و رییس انجمن همزیستی اسلام و مسیحیت در سن ۶۶ سالگی درگذشت.
وی بصورت مستمر با مراجع عظام تقلید در قم و نجف و همچنین بیت مقام معظم رهبری در ارتباط بوده و یکی از مهمترین شخصیت های علمی و سیاسی کویت به شمار می­ آمد و مواضع این روحانی برجسته همیشه مورد توجه مردم و مسوولین کویت بود.
مرحوم آیت الله مهری همواره از طرفداران همزیستی مسالمت آمیز و تقریب مذاهب اسلامی بود و تالیفات متعددی را در مورد مناسک حج و امور فقهی اسلامی در کارنامه خود ثبت کرد.وی امامت مسجد امام علی(ع) در منطقه عمریه کویت را نیز بر عهده داشت.

وفات

آیه الله سیدمحمدباقر مهری روز شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۴ مصادف با ۱۷ رمضان المبارک ۱۴۳۶ در سن ۶۹ سالگی بر اثر حمله قلبی به لقاء‌الله پیوست.