ولادت

آیت الله حاج شیخ محمد حسین سیبویه حائری در سال ۱۳۰۶ هجری شمسی در بیت علم و زهد و تقوی در شهر مقدس کربلا دیده به جهان گشودند . پدر ایشان آیت الله العظمی حاج شیخ محمد علی سیبویه (ره) از مراجع تقلید حوزه علمیه کربلا و از شخصیت های برجسته شهر بودند.

تحصیلات

ایشان پس از گذراندن دوره ابتدایی و مقدمات حوزوی در شهر کربلا ، عازم شهر نجف اشرف می شوند و از محضر اساتید برجسته آن زمان استفاده می کنند.

اساتید

این عالم فقید در حوزه علمیه کربلا در دروس سطح از محضر اساتیدی چون حضرات آیات حاج آقا شیخ علی ساوجی ، طبسی حائری ، شیخ جعفر رشتی ، شیخ محمد خطیب ، آقا شیخ محمد رضا اصفهانی ، شیخ یوسف خراسانی و مرحوم والدشان استفاده می کنند.

در نجف اشرف نیز سطوح عالیه حوزه را در محضر بزرگانی همچون حضرات آیات حاج شیخ مجتبی لنکرانی ( کفایه ) ، سید احمد اشکوری ، شیخ صدرای بادکوبه ای و حاج سید محمد باقر محلاتی فرا گرفته و در دروس خارج فقه و اصول آیات عظام سید ابوالقاسم خوئی، امام خمینی ، سید حسن بجنوردی ، میرزا باقر زنجانی و حاج میرزا حسن یزدی شرکت می کنند که ثمره آن نگارش تقریرات دروس خارج آن اساتید می باشد که برخی از آنها به چاپ رسیده است.

فعالیتها

ایشان در حوزه علمیه نجف اشرف به تدریس فقه و اصول ، تفسیر ، عقاید و اخلاق می پردازند . معظم له در نجف اشرف نقش مهمی در احیای مسجد شیخ طوسی (ره) داشتند بطوری که بحث های ایشان در نجف اشرف بیشتر در مسجد جامع شیخ طوسی (ره) برگزار می شد.

آیت الله سیبویه در سال ۱۳۵۸ هجری شمسی توسط عمال حکومتی عراق دستگیر و از شهر نجف اشرف اخراج می شوند و به همراه گروهی از علما عازم ایران شده و در شهر مقدس مشهد اقامت می افکنند.

ایشان در حوزه علمیه مشهد ، اقدام به تاسیس مدرسه علمیه امام حسین (ع) کرد و به تدریس تفسیر و درس خارج فقه در این مدرسه می پرداخت و بدین صورت حضور با برکت خود را در مشهد مقدس با تربیت صدها شاگرد فاضل و محقق تکمیل کرد.

sibevehh

می توان او را زنده کننده سنت مقتل خوانی به صورت درست و صحیح آن در ایران پس از انقلاب دانست،مقتل خوانی روز عاشورای این عالم بزرگ در حسینیه نجفی های مشهد که هر ساله به دو زبان عربی و فارسی انجام می شد،یکی از حزن انگیز ترین مجالس عزاداری سید الشهدا(ع) در مشهد مقدس بود و بسیاری از علما در آن شرکت می‌کردند.

یکی از خصوصیات مطرح وی توجه و بها دادن به تبلیغ، منبر و روضه خوانی بود که خود در نجف و در مشهد به آن اهتمام می ورزید.

تالیفات

از جمله آثاری که از ایشان باقی مانده است کتاب حاشیه فرائد الاصول  که به اشراف ایشان چاپ شد.

وفات

 آیت‌الله حاج شیخ محمدحسین سیبویه حائری از علمای مشهد ؛ چند روز پیش به علت عارضه عفونی و کلیوی در بخش سی سی یو بیمارستان امام زمان(عج) مشهد بستری شده بود.بامداد روز، ۱۲ آبان‌ماه  مصادف با ۲۰ محرم الحرام ۱۴۳۷دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.