( ۱۴۱۶-۱۳۲۴ ه. ق)

ولادت و تحصیلات

آیت‏ اللَّه حاج شیخ غلامحسین جعفرى همدانى از علماى شهیر تهران، در سال ۱۲۸۵ ش (۱۳۲۴ ق) در یکى از روستاهاى توابع همدان به دنیا آمد. در سیزده سالگى براى یادگیرى علوم دینى به همدان و پس از پنج سال به قم کوچید و در ۲۱ سالگى براى تکمیل تحصیلات خود عازم نجف شد.

آیت‏ اللَّه جعفرى در نجف در محضر آیات عظام: سیدابوالحسن اصفهانى، میرزاى نایینى، آقا ضیاءالدین عراقى، شیخ محمدحسین اصفهانى و میرزا ابوالحسن مشکینى زانوى ادب زد و از سرچشمه علم آنان، توشه‏ ها برگرفت. وى همزمان به فراگیرى فلسفه و حکمت پرداخت و بعدها به تدریس همت گماشت. آیت اللَّه جعفرى همدانى، در سال ۱۳۲۸ ش پس از اقامتى ۲۲ ساله در نجف، به تهران آمد و به امامت جماعت، تدریس، وعظ و ارشاد مردم و دستگیرى از نیازمندان مشغول شد. این عالم مجاهد، در پیشبرد نهضت اسلامى، شرکتى فعال داشت و بارها به دلیل سخنرانی‏هاى ضد طاغوت، رنج زندان و تبعید را به جان خرید و از مبارزات خویش دمى نیاسود.
آیت‏ اللَّه جعفرى علاوه بر داشتن اجازه اجتهاد ازاستادانش نظیر سیدابوالحسن اصفهانى، میرزاى نایینى و آقاضیاءالدین عراقى، تقریرات دروس آن بزرگواران را نیز به نگارش درآورده است که به یادگار مانده‏ اند.

وفات

سرانجام آن خدمتگذار راستین دین، پس از سپرى نمودن یک بیمارى طولانى در ۲۷ آبان ۱۳۷۴ ش برابر با ۲۳ جمادى الثانى ۱۴۱۶ ق در حدود ۹۰ سالگى دار فانى را وداع و به ملکوت اعلى پیوست و پس از تشییعى با شکوه، در قبرستان شیخان شهر مقدس قم به خاک سپرده شد.