(۱۴۲۱-۱۳۲۶هـ ق)

ولادت

آیه اللّه آقاى حاج شیخ حیدرعلى محقق ـ طاب ثراه ـ یکى از علماى نامى اصفهان به شمار مى رفت. فقید سعید در سال ۱۳۲۶ق در اصفهان به دنیا آمد

تحصیلات

 پس از یادگیرى خواندن و نوشتن به تحصیل علوم دینى روى آورد. در آغاز، مقدمات و ادبیات را نزد آقایان شیخ محمدباقر قمشه اى و شیخ محمدعلى عالم فراگرفت و پس از آن سطوح عالیه را در محضر حضرات آیات: شیخ محمدحکیم خراسانى و شیخ محمدحسن عالم نجف آبادى (قوانین)، شیخ على یزدى (شرح لمعه)، سید مرتضى خراسانى (رسائل)، سید مهدى درچه اى (مکاسب) و آقا سید محمد نجف آبادى (کفایه) آموخت و سپس به درس خارج آیات عظام: ابوالمجد شیخ محمدرضا اصفهانى، سید على نجف آبادى و سید محمد نجف آبادى حاضر شد و بهره هاى فراوان برد. سپس به حوزه علمیه قم مشرف شد و سالیانى چند از درس آیات عظام: سید صدرالدین صدر، حجت کوهکمرى و سید محمدتقى خوانسارى و آیه اللّه بروجردى استفاده کرد و پس از آن به نجف اشرف مهاجرت نمود و مدت هاى بسیار از درس آیات عظام: میرزا ابراهیم اصطهباناتى، شیخ محمدکاظم شیرازى، سید جمال الدین گلپایگانى و سید محمود شاهرودى بهره برد و بنیه علمى خویش را استوار ساخت و این همه، چهارده سال به طول انجامید.

   سپس به زادگاهش بازگشت و به تدریس، وعظ و ارشاد و اقامه جماعت پرداخت. مرحوم استاد سید مصلح الدین مهدوى مى نویسد (…از ائمه جماعت و وعاظ محترم اصفهان، که با مواعظ شافیه خود عموم مردم را هدایت و در نشر احکام و مسائل حلال و حرام مؤمنین را راهنمایى مى نماید.) (تاریخ علمى اصفهان، ج۲، ص۳۱۰) وى در مدرسه نیم آورد، در حجره اى ساده و بى پیرایه، که به گلیم هاى رنگ ورو رفته مفروش و به کتابخانه اى آذین بسته شده بود، سالیان فراوان به تدریس سطوح عالیه اشتغال داشت و جمعى کثیر را پرورش داد. سیمایى جذّاب و آهنگى گیرا و اخلاقى خوش داشت و زهد و سادگى از زندگى اش نمایان بود.

تألیفات

برخى از تألیفات وى، عبارتند از:

۱٫ تقریرات درس فقه آیه اللّه شیخ محمدرضا اصفهانى.

۲٫ تقریرات درس اصول آیه اللّه سید محمد نجف آبادى (دوره کامل).

وفات

   سرانجام، پس از عمرى ۹۵ ساله، در مرداد ماه ۱۳۷۹ش (جمادى الاولى ۱۴۲۱ق) بدرود حیات گفت و پس از نماز آیه اللّه حاج آقا حسن امامى بر پیکر پاکش، در جوار مرقد صاحب بن عباد(ره) در خاک خفت.