(۱۴۲۷-۱۳۵۳هـ ق)

ولادت

حضرت آیت الله حاج شیخ محیى الدین فاضل هرندى، یکى از اساتید حوزه علمیه قم بود. فقید سعید در سال ۱۳۱۳ش (۱۳۵۳ق) در هرند از توابع اصفهان زاده شد و پدرش آیت الله حاج شیخ یحیى فاضل (م۱۳۶۹ش مدفون در تخت فولاد اصفهان) از خواص شاگردان آیت الله العظمى شیخ محمدرضا نجفى اصفهانى و آقا سید محمد نجف آبادى و میر محمدصادق خاتون آبادى بود. از آثارش حاشیه بر وقایه الاذهان است.

تحصیلات و اساتید

آن مرحوم در سال ۱۳۲۲ش به اصفهان رفت و مقدمات را فرا گرفت.  در سال ۱۳۳۰ش به قم مهاجرت کرد و سطوح عالیه را نزد اساتید زمان آموخت و از سال ۱۳۳۷ش به درس خارج آیات عظام آقاى بروجردى و امام خمینى حاضر شد و پس از وفات آیت الله بروجردى و تبعید امام خمینى به درس فقه و اصول آیت الله سید محمد محقق داماد و پس از وفات ایشان، به درس فقه آیت الله گلپایگانى و اصول آیت الله اراکى حاضر شد و مبانى علمى اش را استوار ساخت. او همزمان به تدریس و تبلیغ دین در شهرهاى مختلف پرداخت و با شروع انقلاب اسلامى به صف مبارزان راهِ آزادى پیوست و رنج زندان و شکنجه را بر جان خرید.

خدمات

پس از پیروزى انقلاب اسلامى در سمت هاى مختلف همچون قضاوت، نمایندگى مجلس شوراى اسلامى (سه دوره)، نمایندگى مجلس خبرگان رهبرى (دوره اول و دوم)، عضویت در هیأت مدیره حزب جمهورى اسلامى، دفتر تبلیغات اسلامى، بعثه مقام معظم رهبرى به ایفاى خدمت پرداخت و سال ها در حوزه علمیه قم به تدریس سطوح عالیه اشتغال داشت.

تألیفات

۱٫ ترجمه و شرح مکاسب

۲٫ حریم در فقه شیعه

۳٫ انفال

وفات

آن عالم بزرگوار پس از ۷۲سالگى و تحمل بیمارى در روز چهارشنبه ۲۷اردیبهشت ۱۳۸۵ش بدرود حیات گفت و پیکرش پس از تشییع در صحن مطهر حرم حضرت معصومه سلام الله علیها به خاک سپرده شد.