(۱۴۱۵-۱۲۹۹هـ ق)

ولادت

آیت
الله سید رضا صدر در سال ۱۲۹۹ شمسی (۱۳۳۹ قمری) در بیت علم و تقوا و مرجعیت در مشهد مقدس به دنیا آمد.

خاندان

پدر ایشان، آیت الله العظمی سید صدرالدین صدر، از علما و مراجع بزرگ زمان بود و پس از رحلت حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، اداره حوزه علمیه قم را به همراه دو تن از مراجع عصر برعهده گرفت.

تحصیلات

ایشان همچنین برادر بزرگ امام موسی صدر، مرجع و رهبر بزرگ لبنان است. سید رضا مقدمات و سطح را در مشهد فرا گرفت و در ۲۵ سالگی به همراه پدر بزرگوارش به حوزه قم عزیمت کرد.

اساتید

ایشان در قم از محضر آیات عظام سید شهاب الدین مرعشی نجفی، سید محمد محقق داماد، سید حسن صدر، سید محمد حجت کوه کمره ای، سیدحسین بروجردی و حضرت امام خمینی (ره) استفاده برد و از چهل سالگی به تدریس دروس خارج پرداخت.

ویژگی ها

این عالم بزرگوار بر علوم معقول و منقول مانند تفسیر، حدیث، فقه، اصول، کلام، تاریخ، ادبیات عرب و عجم، حکمت و فلسفه و اخلاق و عرفان مسلط بود و با زبانهای فرانسه و انگلیسی نیز آشنایی داشت.

قدرت ضبط و حافظه اش شگرف و از ویژگیهایش، زهد، تعبّد، تهجّد، تواضع، صراحت لهجه، قلم زیبا و جذاب بود. همچنین اجتهاد و تقلید، تفسیر سوره حجرات، قرآن شناسی، بانوی کربلا و ده ها کتاب دیگر از آثار ارزشمند آن عالم ربانی می باشد.

وفات

آیت الله سیدرضا صدر سرانجام در یازدهم آبان سال ۱۳۷۳ش. برابر با ۲۶ جمادی الاولی ۱۴۱۵ق. در هفتاد و سه سالگی در تهران بدرود حیات گفت و پس از تشییعی با شکوه، در صحن مطهر حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.