ولادت

ایشان که پدر شهید ابوالحسن آل اسحاق می باشد در سال ۱۳۰۳ هـ.ش در خوئین – از توابع زنجان – در خانواده اهل علم و روحانی چشم به جهان گشود. پدر و مادر معظم له عالم و صاحب کرامت بودند ، چنانکه پدر او ، عالمی مجتهد و صاحب کرامت از شاگردان مرحوم آخوند خراسانی و تنها استاد «کفایه» زنجان بود .

در درس کفایه اش از طلاب شرکت کننده می خواست در همان مجلس پس از پایان کلاس به مباحثه بپردازند. درسش پربار بود که حتی جنّیان در درس او حاضر می شدند .

فرزندان را با فرهنگ توکّل به خداوند و تکیه بر امدادهای غیبی ، بزرگ کرد . مادر او نیز زهرا وار بچه ها را تربیت می کرد و دارای کرامت بود که حتی اجنّه از او استشفاء می گرفتند .

تحصیلات

آیت الله آل اسحاق تحصیلات ابتدایی را در محضر پدر سپری کرد و چون اهل ریاضت نفس بود بارقه های معنوی همچون تعبیر خواب و فهم سریع درس ها ، به او ارزانی شد . روزی آیت الله العظمی شیخ حسین دین محمدی که از هم دوره ایی های آیت الله بروجردی بود به وی فرمود : دیگر تقلید بر شما حرام است .

سرانجام پس از اتمام کلاس نهم از دروس جدید و پایان دروس علوم دینی تا دوره سطح حوزه ، در سال ۱۳۲۵ به قم مهاجرت کرد و از محضر استادان گرانقدر این شهر بهره ها گرفت که مهمترین آنها به ترتیب تأثیر پذیری معظم له عبارتند از : آیات عظام : امام خمینی (در فقه و اصول که بیشترین تأثیر را پس از پدر بروی داشته است ) ، سید محمد حجّت کوه کمری (فقه و اصول ) بروجرودی (خارج کفایه ) ، علامه طباطبایی (اسفار اربعه در فلسفه). وی سپس در سال ۱۳۳۰ به نجف اشرف رفت و در درس فقه آیت الله العظمی سید محسن حکیم شرکت و با آیت الله سید موسی صدر درس های حکیم را مباحثه می کرد و هم زمان، از حوزه ی درس آیات عظام خویی (یک دوره اصول پنج ساله ) و میرزا باقر زنجانی (فقه) استفاده برد .

فعالیتها

تا این که در سال ۱۳۳۵ به قم بازگشت و دوباره به درس مکاسب امام خمینی حاضر شد . از خدمات فرهنگی – دینی ایشان ، تأسیس کانون تحقیقات اسلامی است . او که اسلام را مکتب تربیتی میدانست ، سراغ روانشناسی و تحقیق در بعد تربیتی در تربیتی قرآن کریم رفت . سپس روانشناسی اسلامی را برای اولین بار در حوزه علمیه قم (سه بار) تدریس کرد که با استقبال فراوان مواجه شد .

همچنین گروه فرهنگی قدس را در راستای پیاده کردن ۲۰ طرح تربیتی خود تاسیس نمود . تحقیق و تدریس کتاب قانون بوعلی سینا در حوزه علمیه قم و طبابت بر طبق آن کتاب از دیگر خدمات اوست که هم اکنون ادامه داشته و حتی از کشورهای دیگر نیز به وی مراجعه می کنند . او در فقه ، اصول و معارف تربیتی قرآن و مکتب اهل بیت (ع) صاحب نظر است . وی حوزه عملیه و انقلاب اسلامی را کانون تربیتی می داند نه آموزشی .

چرا که آموزش را مقدمه تربیت بر می شمرد لذا در دو رشته روانشناسی اسلامی و بهداشت اسلامی (کتاب قانون بوعلی) تدریس و فعالیت می نماید . مهمترین نکته از منظر معظم له عبارتست از : «بیایید ارزش های انقلابی اسلام ناب را در زندگی شخصیت های اسلام معرفی نماییم . چرا که نجات جهانیان در پرتو روی آوردن به ارزش های اسلامی و پیروی از اهل بیت (ع) است ».

مرحوم محمد آل اسحاق در سال ۱۳۲۵ پس از مهاجرت به قم به واسطه آشنایی که با قانون بوعلی سینا داشت شروع به معالجه کرد. وقتی از نجف اشرف مراجعت کرده و به انقلاب  اسلامی پیوست ترویج طب گیاهی را نیز شروع کرد.

همچنین در کنار روان‌شناسی اسلامی و جامعه‌شناسی کتاب قانون بوعلی سینا را در حوزه علمیه قم تدریس کرده و تجربه‌های بوعلی را که از سایر تجربه‌ها مطمئن‌تر بود ملاک معالجات خود قرار داد؛ به‌طوری که مورد توجه طلاب و مردم قرار گرفت؛ تا حدی که سایر اقشار مردم و دانشجویان هم در بحث شرکت می‌کردند.

ازسال ۱۳۷۵ به دلیل کهولت سن، بحث قانون به خانه آیت‌الله آل‌اسحاق منتقل شده بود و وی به صورت غذا درمانی و کپسول و سایر ترکیبات گیاهی محصولاتی عرضه می‌کرد.

تألیفات

۱- اسلام و روانشناسی (۲ جلد)

۲- زمینه قانون اسلامی

۳- کتاب سرخ شهادت

۴- عرفان نماز

۵- طبیب همراه

۶- بعد مطلق جهان

۷- عرفان حج

۸- مبارزه عقل و جهل

۹- زندگینامه حضرت ابراهیم (۲ جلد)

۱۰- بلال حبشی

۱۱- زندگینامه سلمان فارسی

۱۲- زندگینامه ابوذر غفاری

۱۳- زندگینامه حضرت خدیجه

۱۴- مکتب شهادت

۱۵- روانشناسی خانواده.

وفات

و سرانجام  عالم ربانی ؛ آیت‌ الله محمد آل‌اسحاق، از اساتید طب اسلامی در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۴ مصادف با ۳۰ ربیع الاول ۱۴۳۷ هـ ق به علت کهولت سن دار فانی را وداع گفت.