(۱۴۳۱-۱۳۳۲هـ .ق)

ولادت و تحصیلات

آیت الله العظمى حاج شیخ على صافى (ره) در سال ۱۳۳۲ هجرى قمرى در گلپایگان پا به عرصه وجود گذارد.کودکى و جوانى اش صرف دانش اندوزى شد . تا سن هجده سالگى نزد پدر و دایى بزرگوارشان مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آخوند ملا ابوالقاسم قطب (ره) به تحصیل پرداختند و سپس به قم هجرت نمودند.
دروس سطح را در محضر آیت الله آقا میرزا محمد همدانى تکمیل نمودند.درس خارج را نزد عالمان بلند آوازه عصر، از جمله آیت الله حجت و آیت الله العظمى بروجردى به پایان بردند.هوش و ذکاوت و نیروى استدلال وى در جلسه درس و مباحثۀ حضرت آیت الله العظمى بروجردى موجب شهرت او گردید . آیت الله العظمى بروجردى چنان شیفته این شاگرد درس خوان و هوشیار گردید که در برخى مجالس از وى یاد مى کرد و این امر سبب شهرت ایشان
در جمع طلاب علوم دینى شد و در رده برجسته ترینشان شناخته گردید.

آثار علمى

آیت الله حاج على صافى ، آثار ارزشمندى به نظم و نثر عربى و فارسى دارند که برخى به چاپ رسیده است. از جمله آثار ایشان :

شرح استدلالى بر العروه الوثقى اثر آیت  الله آقا سید محمد کاظم یزدى طباطبایى

در انتظار وصال (مجموعه ۵۹ قصیده و غزل ومخمس به مناسبت ولادت امام زمان (عج)

تقریرات اصول مرحوم آیت الله العظمى حجت

الدلاله الى من له الولایه

وفات

سرانجام  این مجتهد تلاشگر و در صحنه علم  وعمل ، با خطابه هاى بلیغ و صراحت لهجه که با همه وجودش آمیخته بود و شجاعت و پایمردى و استقامت در خور،‌ در مسیر آزادى و اشاعه عدالت و انضباط اجتماعى و احیاء حق و سرکوب نمودن باطل و مبارزه با رژ‍یم مستبد شاهنشاهى و ایادى استعمار و استکبار گام برداشت و در این راه متحمل سختى ها ، فشارها و تبعیدها شد، درسحرگاه روز دوشنبه ۱۴/۱۰/۸۸ در ۹۸ سالگى بر اثر کهولت سن در گلپایگان دارفانى را وداع نمود .