آلمان

جمهوري فدرال آلمان به پايتختي شهر “برلين” يکي از صنعتي‌ترين کشورهاي پيشرو جهان است. اين کشور که در قاره اروپا واقع شده از شمال با درياي شمال، دانمارک و درياي بالتيک، از شرق با لهستان و جمهوري چک، از جنوب با اتريش و سوييس و از غرب با فرانسه، بلژيک، لوکزامبورگ و هلند هم‌مرز است.
آلمان با ‪۳۵۷٬۰۵۰ کيلومتر مربع مساحت و ‪۸۲٬۵۱۵٬۹۸۸ نفر جمعيت، داراي ۱۶ ايالت است. اين ايالت‌ها مي‌توانند در برخي مسائل مستقل عمل کنند. اين کشور پرجمعيت‌ترين و ثروتمندترين عضو اتحاديه اروپا نيز هست.
بيش از 4.3 ميليون مسلمان در آلمان زندگي مي‌كنند كه اين جمعيت در شهر هاي مختلف ـ همچون برلين، هامبورگ و كلن ـ اقامت گزيده اند. از اين تعداد مسلمان، حدود 5/2ميليون نفر ترکيه‏اي‏الاصل و ده‏ها هزار نفر هم ايراني ‏الاصل هستند. آنچه مي‏خوانيد مختصري است از حال و هواي مردم آلمان در ماه مبارک رمضان:

استقبال

آلمان اگرچه يک کشور غير اسلامي با اکثريت مسيحي محسوب مي شود، اما حال وهواي ماه مبارک رمضان در بين مسلمانان اين کشور همانند ديگر نقاط جهان کاملا مشهود است. مسلمانان آلمان همانند مسلمانان تمامي نقاط جهان در انتظار حلول ماه مبارك رمضان بوده و جسم و روح خود را براي روزه داري و عبادت در اين ماه پربركت آماده مي‌سازند. ماه مبارك رمضان مهم‏ترين ماه در باور مذهبي آنان محسوب مي‏شود لذا بي‏صبرانه منتظر فرا رسيدن اين ماه الهي هستند.

زندگي سريع ماشيني

ماه رمضان در آلمان در شرايطي کاملا متفاوت با کشورهاي مسلمان برگزار مي‏شود. زندگي و آداب اجتماعي عموم هيچ تغييري نمي‏کند و زندگي به همان سرعت و شدت ادامه دارد ؛ اما کمپاني‏ها و اداراتي که کارکنان مسلمان زيادي دارند، در اين ماه برايشان تسهيلاتي قايل ميشوند که شامل تغيير شيفت کاري در کارهاي دو شيفتي و اختصاص دادن زمان کوتاهي براي نماز و افطار است.

مساجد و مراکز اسلامي

چشمگيرترين فعاليت هاي مسلمانان در ماه مبارک رمضان در مساجد آلمان و مراکز اسلامي اين کشور مشاهده مي شود که طي آنها روزه داران با شرکت در برنامه هاي مختلف مذهبي و عبادي قبل از افطار و بعد از آن فضاي پرجنب و جوش و روحاني را بر اين مراکز حاکم مي کنند.

طبق برخي آمارهاي ارايه شده در مجموع حدود دو هزار و 500 مسجد و مرکز اسلامي در آلمان وجود دارند که فعاليت اکثر اين مساجد در اين ماه دو چندان شده و به اوج مي رسد.

افطار دسته‏ جمعي

طي ماه رمضان، اكثر مسلمانان شهرهاي مختلف آلمان فرائض ديني اين ماه مبارك را در كنار هم انجام مي‌دهند. آنان در طول روز با حضور در مساجد شهر علاوه بر تلاوت قرآن و گوش فرا دادن به تفسير اين كتاب الهي توسط امام مسجد، هنگام اذان مغرب با حضور در كنار يكديگر پاي سفره افطار حاضر شده و پس از خواندن دعا و نيايش افطار مي كنند.

قرآن کريم

در طول ماه مبارک، زنان و مردان در مساجد و مراکز اسلامي حاضر شده و به رو خواني قرآن كريم مي‏پردازند.

تقويت حس اتحاد

يكي از اصلي‏ترين جنبه‏هاي مثبت اين ماه مبارك براي مسلماناني كه در كشورهاي غربي زندگي مي كنند، تقويت حس اتحاد و همبستگي ميان آن هاست. در کشور آلمان هم که از مسايل نژادي و اختلافات قومي رنج مي‏برد، روزه داري، پير و جوان، فقير و غني و سياه و سفيد را گرد هم مي‏آورد تا پيام اتحاد و يكپارچگي را به گوش جهانيان برساند.

تغذيه

زنان مسلمان در منازل خود شيريني‏هاي مخصوص اين ماه همچون “کانفه” و “باقلوا” تهيه مي‌کنند. در برخي مناطق و محله هاي سکونت مسلمانان و بالاخص در فروشگاههاي اسلامي نيز فضاي ماه مبارک رمضان با فروش محصولاتي مثل خرما، حلوا و برخي شيريني‏هاي محلي و فروشندگاني که فرياد ميزنند”ماه رمضان است” و “خوراکي هاي رمضان داريم” نمايان است. در اين ماه فروش “گوشت قرمز و سفيد حلال”، “خرما” و “حلوا” در فروشگاه‏هاي اسلامي بشدت افزايش پيدا مي‏کند.

رمضان  با طعم ترک

با توجه به اينکه اغلب فروشگاههاي اسلامي درآلمان از آن ترکيه اي ها است و اين فروشگاهها نيز بيشتر محصولات اين کشور را به فروش مي رسانند، مي توان در سفره هاي ماه رمضان در آلمان طعم محصولات ترکيه اي را نيز مشاهده کرد. مشهورترين شيريني ماه رمضان در ترکيه “گلاچ” نام دارد که در اين مغازه‏ها هم پيدا مي‏شود. معمولاً تعداد مشتريان فروشگاههاي اسلامي در اين ماه افزايش پيدا مي‏کنند.

غير مسلمانان

مشتريان غيرمسلمان و آلماني هم در اين فروشگاه‏ها حضور مي‏يابند و با سؤال‏هايي که درباره اين ماه مي‏پرسند با آن آشنا مي‏شوند. برخي مراکز اسلامي هم با دعوت از غيرمسلمانان آلماني براي شرکت در مراسم افطار، تلاش مي‏کنند تا فرهنگ اسلامي خودمان را به ديگران معرفي کنند.

البته همه چيز هم به خوبي و خوشي برگزار نمي‏شود و عده‏اي هم مسلمانان را بخاطر روزه گرفتن به تمسخر مي گيرند ؛ اما برخي غيرمسلماناني که با جوانان آلماني معاشرت دارند هم در ماه رمضان از خوردن و اشاميدن در مقابل آنها خودداري مي‏کنند و به اعتقادهاي ديني انها احترام مي‏گذارند.

ماريا بومر از مسؤولان دولت آلمان مي‏گويد: گفت‌وگو بين فرهنگ‌ها و اديان شرط اصلي بقاي جامعه و زندگي مشترك در سرزمين است و ماه مبارك رمضان نيز فرصتي براي تعامل بحث، ‌تبادل ديدگاه‌ها و گفت‌وگو است.

جشن و ديدار

مسلمانان آلمان، ماه رمضان را عيد مي‏دانند. ماه رمضان فرصتي براي باهم بودن بيشتر خانواده‏هاي مسلمان در اين کشور را فراهم مي‏کند و اينکه آنها اختلاف‏هاي بي‏اهميتشان را کنار بگذارند. از آنجايي که عده زيادي از مسلمانان آلمان را مهاجرين تشکيل مي‏دهند، سعي مي‏کنند در اين ماه به ديدار يکديگر رفته و به خصوص مهاجرين تنها و دور از خانواده را تنها نگذارند.

اطعام

از ويژگي‌هاي بارز مسلمانان آلماني در اين ماه دادن افطاري‌هاي دسته جمعي به روزه داران است. آنان به مناسبت اين ماه با يكديگر آشنا مي‌شوند، روابط برادري ميان آنها تقويت مي شود و به رفع مشكلات يكديگر مي پردازند.

مراکز اسلامي ايرانيان

مراکز اسلامي ايرانيان نيز در آلمان در اين ماه فعال بوده و ميزبان صدها ايراني هستند که از نقاط مختلف خود را براي شرکت در ضيافت الهي و قرار گرفتن در کنار هم کيشان و هموطنان خود مي‏رسانند. “مرکز اسلامي هامبورگ” و “مرکز فرهنگي اسلامي ايرانيان برلين” از جمله مراکز بسيار فعال هستند که در ماه مبارک رمضان هر روز برنامه‏هاي ويژه و مخصوص اين ماه مبارک را برگزار مي‏کنند. روخواني، آموزش وختم قرآن و قرائت دعاهاي مخصوص اين ماه هر روز دراين مراکز با حضور ايرانيان مشتاق برگزار مي‏شود.

شب قدر

مسلمانان سني آلمان شب بيست و هفتم را شب قدر مي دانند و آن را به شب زنده‌داري، خواندن نماز و تلاوت قرآن در مساجد مي‌گذرانند. شيعيان هم در هامبورگ، کلن، برلين و … هر سه شب قدر را گرامي مي‏دارند.

عيد فطر

با نزديك شدن به پايان اين ماه مبارك مسلمانان، صدقات، اموال و زكات فطريه را به مراكز اسلامي مي‌دهند تا در ميان مستحقان و نيازمندان توزيع شود. نماز عيد هم در مراکز و مساجد برگزار مي‏شود.