اشاره:

حضرت مستطاب آیه اللّه آقاى حاج شیخ عبداللّه مجد فقیهى بروجردى، یکى از علماى حوزه علمیه قم به شمار مى رفت. معظم له در ماه صفر ۱۳۴۲ق (اردیبهشت ۱۳۰۲ش) در بروجرد به دنیا آمد. پس از پشت سر نهادن دوران کودکى و نوجوانى، به تحصیل علوم دینى روى آورد و ادبیات و سطوح را در بروجرد فرا گرفت.

اساتید

سپس به قم آمد و سطوح عالیه را بیشتر نزد مرحوم آیهاللّه العظمى گلپایگانى تکمیل کرد و پس از آن به درس فقه و اصول آیات عظام: آقاى بروجردى، سید محمّدتقى خوانسارى و شیخ عبدالنبى عراقى و دروس حکمت و کلام میرزا مهدى مازندرانى حاضر شد و همزمان به تدریس رسائل و مکاسب و شرح تجرید و شرح منظومه پرداخت و شاگردانى را پرورش داد.

مهاجرت  به نجف اشرف

در سال ۱۳۲۵ش، به نجف اشرف مهاجرت کرد و در مدت ۵سال به درس هاى اساطین حوزه علمیه نجف: آیات عظام: سید عبدالهادى شیرازى، سید جمال الدین گلپایگانى، میرزا حسن بجنوردى، شیخ على محمّد بروجردى، سید یحیى مدرسى یزدى، میرزا باقر زنجانى و میرزا هاشم آملى حاضر شد و مبانى علمى اش را استوار ساخت و تقریرات درس آنها را نگاشت و پس از کسب اجازات متعدد روایى و اجتهادى از ایشان، به قم مراجعت کرد

خدمات

به تألیف و تصنیف و تحصیل فلسفه اسلامى (نزد مرحوم علامه طباطبایى) و تدریس و ارائه خدمات اجتماعى و دینى مانند: تأسیس درمانگاه قرآن و عترت در عید غدیر ۱۳۸۷ق (که هم اینک یکى از درمانگاه هاى مجهز و معروف قم است).

داروخانه، کتابخانه قرآن و عترت، چاپ کتاب هاى مختلف و اهداى آنها به مراکز دینى، مسجد صاحب الزمان (در سربند شمیران)، حسینیه و کتابخانه صاحب الزمان (در همان محل)، مکتب الزهرا و دارالایتام در اراک، چند فقره حمام و غسالخانه و مسجد و حسینیه در شهر و روستاهاى قم پرداخت. (مانند: مسجد حضرت ابوالفضل، مسجد چهارده معصوم) او بسیار فروتن و ساده زیست بود و تا آخرین لحظات زندگى اش، به ذکر خدا و دعا و توسل به امام زمان(ع) به سر مى برد.

تالیفات

۱. رساله در حرمت ریش تراشى

۲.رساله در حدِّ کر و اوزان آن

۳.رساله در علوم غریبه

۴.رساله در حقیقت عشق و محبت

۵.رساله در ولایت و علم ائمه

۶.رساله در لغزها و معماها

۷.رساله در تراجم علما و راویان

۸.حاشیه بر کفایهالاصول

۹.گوشه اى از علوم و فنون

۱۰.شناسایى مرد و زن از نظر روانى و فیزیولوژى

۱۱.کشاف مذاهب العالم (۲ج)

۱۲.الفقه على المذاهب الخمسه ـ کتاب طهارت ـ

۱۳.تفسیر استعاذه

۱۴.تفسیر سوره حمد و بقره

۱۵.شرح اسماء الحسنى

۱۶.زهره العلوم فى اصول الدین والفقه

۱۷.قواعد الرجال

۱۸.علم السند والحدیث

۱۹.الفوائد المختاره ـ در اصول فقه ـ

۲۰.اجوبه المسائل الدینیه.

وفات

سرانجام آن عالم خدمتگذار در روز پنجشنبه ۳۰شوال المکرم ۱۴۲۱ق (۶بهمن ۱۳۷۹ش)، در ۷۷سالگى بدرود حیات گفت و پیکر پاکش پس از تشییع و نماز آیهاللّه سید ابوالقاسم کوکبى به خاک سپرده شد.