اشاره:

ایشان در سال ۱۳۱۴ شمسى در روستاى اسلام آباد – از توابع شهرستان فسا – در خانواده اى روحانى متولد شد. پدر او ، حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالمجید بهشتى به خاطر صمیمیت ،وعظ ، ساده زیستى ، پارسایى و اخلاص ، روحانى بانفوذى در منطقه بود که به اقامه نماز جمعه و جماعت مى پرداخت . او دروس مقدمات علوم دینى را نزد پدر فراگرفت . در سال ۱۳۲۸ ه.ش به شیراز رفت تا از محضر آیات عظام آن حوزه علوم دینى استفاده برد ، همچون حاج سید حسین آیه اللهى ، حاج شیخ محمد على موحد ، حاج میرزا على اکبر ارسنجانى ، حاج سید نورالدین حسینى (درس تفسیر) ، حاج شیخ ابوالحسن حدایق (رسائل) ، حاج شیخ محمود شریعت زرقانى (درس کفایه) ، حاج شیخ بهاء الدین محلاتى (دروس خارج اصول ، مکاسب و تفسیر) و سید حسین جهبذ (شرح منظومه سبزوارى) . او علاوه بر تحصیل علوم جدید تا دیپلم ، براى تبلیغ معارف اسلامى از منبر و سخنرانى و نوشتن مقالات براى نشریات دریغ نمى کرد . شوق ادامه تحصیل ، او را در سال ۱۳۳۸ ه.ش وادار به مهاجرت به قم و حجره گرفتن در مدرسه دارالشفا نمود .

لذا از همان ابتدا ، خود را از افاضات علماى قم محروم نکرد و باعلاقه وافر به دروس علماى بزرگ حوزه علمیه قم حاضر شد. نظیر آیات عظام ، امام خمینى (خارج فقه و اصول ) ، بروجردى ، مصطفى خمینى ( شرح منظومه) ، سلطانى طباطبایى ، علامه طباطبایى( الهیات شفا) ، استاد مطهرى ، مهدى حایرى یزدى ، و محقق داماد (قدس الله اسرارهم) . در قم همانند شیراز همراه تحصیل به تدریس نیز مى پرداخت لذا متون درسى حوزه را تاکنون از ابتدا تا کفایه و درس خارج تدریس کرده است . وى در سال ۱۳۳۹ ه.ش در کنکور شرکت کرد و در سال ۱۳۴۲ به عنوان شاگرد اول دوره لیسانس دانشکده الهیات فارغ التحصیل شد . در سال ۱۳۴۵ نیز دکتراى فلسفه را اخذ کرد . البته او فوق لیسانس علوم تجربى را در دانش سراى سابق گذراند که نتیجه آن تألیف و تدوین چند جلد کتاب تربیتى مى باشد . نوشتن مقاله از تلاشهاى دیگر معظم له است که برخى از آنها نوشتن مقاله در مجله مکتب اسلام است که از سال ۱۳۴۲ تاکنون ادامه دارد .

نمایندگى مجلس شوراى اسلامى در دوره هاى اول و دوم از شهرستان فسا ، ریاست گروه فلسفه دانشگاه تهران ( از سال ۱۳۶۷ تا کنون ) ، نمایندگى مجلس خبرگان رهبرى در دوره سوم از استان فارس ، از جمله فعالیتهاى اجتماعى – سیاسى وى به شمار مى رود . هم اکنون ایشان به تحقیق و تدریس درس خارج حوزه عملیه قم و تدریس فلسفه و کلام تخصصى در موسسه امام صادق (ع) قم ، مرکز تربیت مدرس قم ، مدرسه امام خمینى ، دانشگاه تهران و تدریس تفسیر براى دانش پژوهان رشته تخصصى تفسیر قم اشتغال دارند . حدود چهارصد پایان نامه دکترى ، فوق لیسانس حوزوى و دانشگاهى با مشاوره و راهنمایى و داورى ایشان دفاع شده است . مهم ترین نکته از دیدگاه ایشان 🙁 مشوق و انگیزه اصلى و واقعى هر انسانى ، قوص و تعمق در آن عملى است که مورد علاقه اش باشد . چنان که مشوق وى غوص و تعمق در معارف اسلامى بود .)

تألیفات

۱- انسان در قرآن

۲- مستضعف در قرآن

۳- حکومت در قرآن

۴- خانواده در قرآن

۵- عیسى در قرآن

۶- ترجمه تفسیر مجمع البیان (۲۷ جلد)

۷- خدا در قرآن

۸- عیسى (ع) پیام آور اسلام

۹- تربیت کودک در جهان امروز

۱۰- اسلام و حقوق کودک

۱۱- نسل نوخاسته

۱۲- اسلام و بازى کودکان

۱۳- مبانى تربیت بدنى در اسلام

۱۴- اسلام و تربیت کودکان (۲ جلد)

۱۵- تربیت از دیدگاه اسلام

۱۶- مسایل و مشکلات خانوادگى (۳ جلد)

۱۷- زنان نامدار در قرآن ، حدیث و تاریخ (۳ جلد)

۱۸- قهرمان علقمه

۱۹- جهان بینى اسلامى

۲۰- تاملات کلامى و مسایل روز

۲۱- صنع و ابداع

۲۲- شرح و توضیح نمط چهارم ابن سینا

۲۳- انسان و مذهب

۲۴- شخصیت و اندیشه هاى کاشف الغطا

۲۵- راه تکامل (۷ جلد)

۲۶- مادر پیامبر

۲۷- على (ع) و قومیت عربى

۲۸- پاسخ شبهاتى پیرامون مکتب تشیع

۲۹- گامهایى در راه تبلیغ

۳۰- فقه مقدماتى (۳ جلد)

۳۱- فقه تخصصى