جوانی، دوران شیرین و پر شوری است که تمایلاتی را هم با خود به همراه دارد و غرایز طبیعی در شکل‌دهی آن، نقش اصلی را بر عهده دارد. جوانی، دورانی است که شور و هیجانات خاص خود را دارد؛ از استقلال‌طلبی و تنوع‌طلبی تا نوگرایی و مدگرایی؛ تا جایی که تمایل به نوگرایی در حدی بین جوانان امروزی شیوع پیدا کرده است که برای امروزی شدن، دست به انجام مدهای فشن غیر مجاز و لباس‌های مستهجن و تقلید از الگوهای بیگانه و غیر خودی می‌زنند تا آنجا که اگر گذری در خیابان داشته باشید، با مانور چیزهای عجیبی روبرو می‌شوید؛ به طوری که از نوک پا تا فرق سر برخی از جوانان امروز را غربی می‌بینید که هیچ ارتباطی با زندگی شخصی و سبک زندگی اسلامی ندارد البته لازم به ذکر است که بگوییم مدگرایی عمدتا در پوشش و لباس جوانان و نوجوانان نمود عینی پیدا می‌کند.

در سایه فعالیت ضعیف فروشگاه و نمایشگاه‌ها در عرضه مد و لباس اسلامی، مزون‌های فشن و غیر مجاز فعالیت گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند و با برگزاری چنین شوهایی، هم به درآمدهای میلیونی خود دست می‌یابند و هم سبک پوشش غربی، اختلاط زن و مرد، عریان‌نمایی و… را ترویج می‌دهند.

از قدیم می‌گفتند که لباس، نشانه‌ی شخصیت هر فردی است و مسلما هر کس بر اساس سلیقه و نوع تفکر شخصی خود، لباس‌هایش را انتخاب می‌کند به طوری که برخی، لباس‌هایی را انتخاب می‌کنند تا به چشم بیایند و برخی می‌خواهند لباس‌هایی را بپوشند که به چشم نیایند اما حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که گاهی ساعت‌ها و حتی روزها در فروشگاه و بازار گشت می‌زنید تا لباس مورد نظر خود را انتخاب کنید اما اکثر لباس‌ها باب میل همان افرادی است که می‌خواهند به چشم بیایند! به همین خاطر چاره‌ای جز این ندارید که شما هم همرنگ جماعت شوید و لباسی را انتخاب کنید که رنگ و بوی اسلامی ندارد و در شأن و شخصیت شما نیست. اینها در حالیست که مقام معظم رهبری، بارها بر سبک زندگی ایرانی –اسلامی تاکید داشتند.

سبک زندگی ایرانی -اسلامی، مجموعه‌ای از مسائل را در برمی‌گیرد؛ از سبک تغذیه و تعاملات اجتماعی و کسب روزی گرفته تا پوشش که یکی از مهمترین مجموعه‌های سبک زندگی ایرانی-اسلامی، پوشش اسلامی است تا جایی که لباس هر کس پرچم کشور وجود اوست.

ترویج عریان‌نمایی به سبک غربی

درست است که پوشش و لباس در حریم خصوصی، یک امر شخصی است اما برخی، این حریم خصوصی و شخصی را به معابر عمومی هم سرایت داده‌اند و می‌گویند «چاردیواری اختیاری!»، در حالی که معابر و اماکن عمومی، چاردیواری اختیاری نیست بلکه پوشش و لباس در خارج از حریم خصوصی، یک امر اجتماعی تلقی می‌شود.

در چنین شرایطی و در سایه فعالیت ضعیف فروشگاه و نمایشگاه‌ها در عرضه مد و لباس اسلامی، مزون‌های فشن و غیر مجاز فعالیت گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند و با برگزاری چنین شوهایی، هم به درآمدهای میلیونی خود دست می‌یابند و هم سبک پوشش غربی،اختلاط زن و مرد، عریان نمایی و… را ترویج می‌دهند.

این مزون‌ها تمام سعی و تلاش خود را می‌کنند تا فشن‌شوها و مدلینگ‌هایی را در ایران برگزار کنند که به پای شبکه‌های ماهواره‌ای برسد و یا حتی بهتر از آنها برگزار شود اما شبکه‌های اجتماعی هم از این غافله عقب نمانده است و پیجی با نام طراحان لباس را به خود اختصاص داده‌اند. در توضیحاتی زیر پیج خود می‌نویسند لباس‌هایی با رنگ‌بندی و طراحی‌های فوق‌العاده چه برای مردان و چه برای زنان.

کار این پیج، معرفی کارها و نیز نمایش‌ها یا همان شوی برندهای مختلف لباس است. برای برخی آدرس داده و برای برخی یک شماره تلفن. پیج دختران مد البته از طراحان لباس هم پرمخاطب‌تر است. ۴۵ هزار فالوور دارد و بزرگترین صفحه مد و فشن است اما جوانان امروزی هم که عاشق مد و مدگرایی هستند، به راحتی به این سمت کشانده می‌شوند و نتیجه‌ی آن این می‌شود که جوان امروز، شخصیت و جایگاه اجتماعی خود را در پوشیدن لباس‌های جلو باز و عریان و تنگی می‌داند که چیزی جز تقلیدهای کورکورانه از فرهنگ غربی نیست. غافل از این که غربی‌ها برای ترویج فرهنگ مبتذل خود، از مد و لباس استفاده می‌کنند و سعی دارند از راه مد و لباس، جوانان ما را استحاله‌ی فرهنگی کنند.

تمام طراحی‌های لباس از کلمات مستهجن و یا حروف روی لباس ها گرفته تا مانتوهای جلو باز و بدن نما با هدف قبلی طراحی شده است و غربی ها سعی دارند تا با طراحی لباس این چنینی اخلاق اسلامی را مورد هدف قرار دهند.
شما اگر تنها روی شلوارهایی که مد شده است بررسی کنید متوجه خواهید شد که غرب خیلی آرام آرام و استادانه الگوها و مدهای جدیدی را وارد بازار کرده است. روند مدشدن زیرکانه شلوارها به این ترتیب بود:

۱-اوایل اصلا بد می‌دانستند که زن، شلوار لی بپوشد.

۲-بعد، آرام آرام تنگ شد!

۳-سپس روی این مساله کار کردند که کجاهای این شلوار سفیدتر شود!

۴-بعد پیش رفت و کار به جایی رسید که این شلوار لی تنگ‌تر شود!

۵-وقتی خیلی تنگ شد بعد چنج شد با مدل پارچه‌ای؛

۶- بعد مدل پارچه‌ای تبدیل شد به کشی و ساپورت و آرام آرام نازک شد و رنگ بدنش هم وارد بازار شد که این اگر عین عریانی نباشد، تاثیر به مراتب بدتری را خواهد داشت! حالا با خود فکر کنید که با دیدن این صحنه‌های مستهجن خیابانی، چه جوانی است که به شهوت و گناه نیفتد؟!

در واقع غرب با طراحی لباس، سعی در بی‌بندوباری و ایجاد روابط نامشروع هم دارد و با یک طراحی ساده و زیرکانه شهوت جوانان را به جوش می‌آورد و تاثیرات زیانباری را در فکر و ذهن آنها ایجاد می‌کند لذا انتخاب لباس نامناسب، علاوه بر این که باعث نابهنجاری و اشاعه‌ی فرهنگ غربی می‌شود، تاثیر بسیار زیانباری بر شهوتگری در جامعه هم خواهد داشت.

ایجاد شهرک‌های مد و لباس

اقدامات ضد فرهنگی بیگانگان در ماهواره‌ها و شبکه‌های اجتماعی در جهت تخریب فرهنگ غنی پوشش و حجاب، همواره باعث شده است تا مقام معظم رهبری با حساسیت و تسلطی که در این موضوع دارند، در سخنان و نظرات خود تاکید خاص و رهنمودهای راهگشایی نسبت به این مقوله داشته باشند.

ایشان می‌فرمایند: “شکل لباس، چه پوشیدن، چگونه پوشیدن و از کدام الگوی پوشش استفاده کردن، جزو مصادیق و نمونه‌های بارز فرهنگ عمومی جامعه است که در مسیر زندگی و حرکت‌های آینده یک ملت در درازمدت تأثیر دارد. هیچ دستگاه قدرتمندی، بدون آن که فرهنگ مردم و بینش آن‌ها را اصلاح کند، نمی‌تواند در جامعه‌ای، علم و کار، تلاش و سعی، نوآوری و تعامل خوب و برادرانه، معرفت به انسان، طبیعت و تاریخ‌های زندگی را ایجاد کند. اینها صفاتی است که در صدر اسلام، از یک جماعت کوچک، یک ملت عظیم و مقتدر درست کرد. “(۱)

ایشان همچنین تعاریف و حدودی را در بحث گرایش جوانان به زیباسازی و نوگرایی تبیین کرده‌اند که:

“جوان از زیبایی و زیباسازی خوشش می‌آید و دلش می‌خواهد که خودش هم زیبا باشد. این عیبی هم ندارد؛ یک امر طبیعی و قهری است؛ در اسلام هم منع نشده است، البته این شاید با مقوله نوگرایی مقداری تفاوت کند. نوگرایی امر عام‌تری است. آن چیزی که منع شده، فتنه و فساد است.

اگر به ‎صورت افراطی به شکل مُدپرستی درآید، این به فساد خواهد انجامید. اگر این مقوله زیباسازی و رسیدن به سر و وضع و لباس و امثال اینها، مشغله اصلی زندگی شود، انحراف و انحطاط است؛ “(۲)

“هر ملتی باید اختیار تعیین فرهنگ، عادات و آداب مورد نظرش را داشته باشد. “(۳)

آنچه مسلم است این است که لباس‌های وارداتی، مغایر با استانداردهای اسلامی است(۴)؛ به هر حال امیدواریم که با راه اندازی شهرک‌های مد و لباس اسلامی، بستر فرهنگی مناسب و خلق الگوهای شایسته برای جوانان را به ارمغان آوریم تا جوانان به ناچار و به دلیل نبود تنوع لباس‌های داخلی، به سمت فرهنگ‌های بیگانه سوق پیدا نکنند.

پی‌نوشت‌ها

۱- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار وزیر و مسئولان «وزارت ارشاد» و «اعضای شورا‌های فرهنگ عمومی کشور».
۲- بیانات در دیدار جوانان سیستان و بلوچستان.
۳-دیدار زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) با رهبر انقلاب.
۴-تابناک

منبع: تبیان(با مقداری حذف و تغییر)