عنوان: ارتباط با خداوند در خانواده
مولف: اسدالله طوسی
مترجم/ محقق:****
ناشر: انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)
سال نشر: ۱۳۸۹
نوبت نشر: اول
محل نشر: قم

۴۸۰صفحه

این کتاب شامل چهار فصل با عناوین:

فصل اول، کلیات؛

فصل دوم، توکل؛

فصل سوم، رضا به قضا و قدر الهی؛

فصل چهارم، شکر و سپاسگزاری است.

این کتاب، نخستین مجلد از مجموعه‌ای است با نام سیره تربیتی-اخلاقی پیامبر و اهل‌بیت در خانواده که انشا الله با عنایت حق‌تعالی و توجهات حضرت ولی‌عصر(عج) به تدریج آماده خواهد شد. هدف آن، مطالعه، استخراج و معرفی سیره آن بزرگواران در برخورد با اعضای خانواده محترمشان در زمینه مسائل اخلاقی و تربیتی است.

خانواده نخستین، مهم‌ترین و مقدس‌ترین اجتماع انسانی است که سلامت یا آشفتگی افراد و اجتماعات انسانی به آن بسیار وابسته است. زن و شوهر در خانواده نقشی محوری دارند و نوع روابط آنها، در کیفیت شکل‌گیری این نهاد و نیز شاکله دیگر اعضا دخیل است. شریعت مقدس اسلام برای خانواده جایگاهی والا قائل است و لازم دانسته است تا قدم‌های اولیه تشکیل آن بسیار دقیق و محکم برداشته شـود و از همـین روی، حتـی برای ظـریف‌تـرین ارتباطات خانوادگی توصیه‌هایی اخلاقی و گاه الزامی دارد.

این کتاب بر آن است تا با بهره‌گیری از منابع دینی، به‌ویژه سیره رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل‌بیت(علیهم السلام)، به سه موضوع تربیتی و اخلاقی توکل به خداوند، رضا به قضا و قدر الهی و شکر و سپاسگزاری در خانواده بپردازد.

در معرفی این کتاب آمده است: «نویسنده در آغاز، درباره جایگاه و منزلت توحید، نفی کفر و شرک و خرافه‎پرستی سخن گفته و سپس مخاطبان را با مفاهیم تربیت، سنت و سیره و حجیت و اعتبار سیره آشنا می‎سازد. وی اهداف تعلیم و تربیت در اسلام را تعریف کرده و در فصل بعد، به تبیین معنا و مفهوم توکل و اهمیت و آثار آن در زندگی پرداخته و این نکته را یادآور می‎شود که عنصر توکل، انسان را در برخورد با مسائل و مشکلات، مقاوم و نیرومند می‌سازد. رضا به قضا و قدر الهی و جایگاه رضا در سیر و سلوک، رضای الهی در تصمیم‎های مهم خانوادگی و دیگر جنبه‎های زندگی، شکر و سپاس‌گزاری و اقسام و مراتب شکر، مباحث مفصل دیگری هستند که مؤلف با ذکر جزئیات به مطالعه و بررسی آن‎ها پرداخته و در همه امور زندگی فردی و اجتماعی، کارآمدی سیره ائمه و روش مؤثر آن‎ها را در برخورد با حوادث و مصائب و مشکلات، به مخاطبان آموزش می‎دهد».

منبع: pmbo.ir