یکى از مهارت‌هاى مهم انسان، «مهارت درک زیبایى‌هاى زندگى» است. با داشتن چنین مهارتى، زندگى با تمام ابعاد آن زیبا و لحظه لحظه زیستن در آن لذتبخش مى‌شود. افرادى که از درک زیبایى‌هاى زندگى بى‌بهره‌اند، زندگى در نظرشان تیره و تار و پوچ مى‌نماید و نه تنها از لحظات زندگى خود لذتى نمى‌برند، بلکه زیستن در این دنیا را غیر قابل تحمل فرض مى‌کنند. مهم درک صحیح از زندگى و رویداد‌هاى آن است؛ پس بیایید این مهارت با ارزش را با تمرین کردن راه‌کار‌هاى زیر در خود شکوفا سازیم:

۱٫ زندگى زیباتر از آن است که مى‌بینیید، مهم چگونگى نگرش و زاویه دید شما به زندگى است. عینک سبز زندگى را به چشمانتان بزنید و آن را آنگونه که هست بنگرید؛ با واقع‌نگرى ریشه خیلى از به ظاهر بدى‌ها و مشکلات به راحتى خشکیده مى‌شود.

۲٫ سعى کنید فلسفه درست آفرینش و هدف صحیح از زندگى را بیاموزید. اهداف کوتاه‌مدت و درازمدت خود را مشخص کنید و طبق آن، گام‌هاى استوار بردارید.

۳٫ با درونگرى افکار خود را مورد بررسى قرار دهید و عینک بدبینى را از چشمانتان بیرون بیاورید. بدانید که ریشه درک نادرست از زیبایى‌هاى زندگى خیالبافى‌ها، سوء ظن‌ها و افکار منفى و نادرست مى‌باشد؛ پس سعى کنید خود را از شر این گونه افکار و تخیلات رهایى بخشید.

۴٫ با خود قرار بگذارید تا همیشه فکر و احساس مثبت داشته باشید. با تمرین و تلقین به نفس بر روى احساسات و افکار مثبت تمرکز داشته باشید. هرگاه تفکر منفى یا احساس غلط سراغتان آمد، سریع فضا را عوض کرده و زیبایى‌هاى زندگى و موفقیت‌ها و نقاط روشن زندگى خود یا دیگران را یادآورى کنید.

۵٫ یک قدم جلوتر از زندگى باشید. نگذارید رویداد‌ها و اتفاقات زندگى براى شما تصمیم بگیرد و مسیر زندگى شما را تعیین کند؛ بلکه خود براى خودتان تصمیم بگیرید و مسیر زندگیتان را با توجه به توانمندى‌ها و انگیزه‌ها به دلخواه مشخص کنید.

۶٫ از زندگى همیشه انتظار خوشى و راحتى نداشته باشید، دنیا مملو از شیرینى‌ها و تلخى‌هاست، روزى به نفع تو و روزى علیه توست.[۱] بدانید که اگر قدرت دید وسیع و واقع‌نگر داشته باشید، این سختى‌ها و مشکلات را هم زیبا مى‌بینید؛ چرا که سربلندى از این آزمایشات باعث رشد و تکامل شما مى‌شود که دستیابى به سعادت و کمال از بهترین زیبایى‌هاست.

۷٫ صبور و بردبار باشید. بدانید که پایان هر سختى، گشایش و راحتى است «ان مع العسر یسرا»[۲] پس با تلاش و کوشش خود سختى‌ها را پشت سر بگذارید، که این خود خیلى لذتبخش است.

۸٫ هر روز به خود وقتى بدهید، براى خلوت، سکوت و فکر و خود و خداى خود را بیش از پیش بشناسید؛ چرا که با خودشناسى، خداشناسى و جهان‌شناسى است که توانایى درک بهتر زیبایى‌هاى زندگى را پیدا خواهید نمود.

۹٫ استعداد‌ها و توانمندى‌هاى خود را کشف و شکوفا سازید و سعى کنید فرد مفیدى باشید تا احساس رضایت و شادکامى در زندگى داشته باشید.

۱۰٫ زندگى را سخت نگیرید، زندگى راحت‌تر از آن است که شما مى‌اندیشید. در زندگى قانع و میانه‌رو باشید؛ سهل‌گیر باشید، سهل‌گیر باشید و … باز هم سهل‌گیر باشید؛ و یک جرعه در عشق» را به هر چیزى که انجام مى‌دهید بیافزایید.

۱۱٫ اجتماعى باشید، صله رحم کنید و با افراد مثبت‌اندیش و موفق معاشرت کنید. بانى خیر باشید و از دیگران دستگیرى کنید.

۱۲٫ گذشت و فداکارى را سرلوحه زندگیتان قرار دهید. زندگى، پستى و بلندى زیادى دارد، با پیدا شدن کوچکترین مشکلى با همسرتان، زندگى را تمام شده فرض نکنید. خطاهاى همدیگر را ببخشید و با همسرتان زندگى تازه‌اى را تجربه کنید.

۱۳٫ خوش اخلاق باشید و محل زندگى خود را به محل سکونت و آرامش تبدیل کنید و تجربه‌هاى تلخ زندگى روزمره را از یاد ببرید.

۱۴٫ با ایمان و با تقوا باشید، به واجبات الهى عمل و محرمات الهى را ترک کنید و خود را به فضایل اخلاقى بیارایید و با خودسازى از رذایل اخلاقى چون: دروغ، کینه، غیبت، بد زبانى و … دورى کنید.

۱۵٫ نگرش خود را به زندگى دنیوى تغییر دهید؛ بدانید که دنیا، دار قرار نیست، فانى است و منزلگاه اصلى، جهان آخرت است. هر روز با خود نجوا کنید که «ما از خداییم و به طرف خدا خواهیم رفت» و آسایش و آرامش واقعى در آن دنیاست. مثل برخى‌ها نباشید که با کوچکترین مشکلى به زمین و زمان بد و بی‌راه مى‌گویند، بدانید که این عملکرد شما است که ناخوشى‌ها را ایجاد مى‌کند نه زمانه.

۱۶٫ سعى کنید همیشه لبخند بزنید و با روى گشاده با دیگران، به خصوص خانواده خود روبرو شوید.

۱۷٫ همیشه امیدوار باشید و از یأس و ناامیدى دورى کنید که خوره جان‌ها و ریشه بدبختى‌هاست.

۱۸٫ از ذکر و دعا و نیایش براى آرامش و اطمینان قلب و کسب لذت زیبایى‌هاى زندگى بهره بگیرید.

۱۹٫ دست و دلباز باشید و وسیله آسایش و راحتى خانواده را فراهم سازید و از تفریح، ورزشى، مسافرت و سرگرمى‌هاى مفید غفلت نورزید.

۲۰٫ سحرخیز باشید. هر روز که از خواب بیدار مى‌شوید با خود قرار بگذارید که امروزتان مثل دیروزتان نباشد، بلکه یک گام بهتر و برتر از همیشه باشد.

۲۱٫ انعطاف‌پذیر باشید. اگر لازم شد، نقشه‌هاى زندگى‌تان را تغییر دهید اما هدف اصلی‌تان را هرگز فراموش نکنید.

۲۲٫ خوب نگاه کنید و ببینید چه چیزى در دیگران هست که به آن غبطه مى‌خورید؟ معمولاً این، همان چیزى است که واقعاً خواستار آن هستید. باید بدانید نگاه‌هاى عمیق و احساسات سازنده مى‌توانند شما را در رسیدن به تمایلات نهفته‌تان یارى کنند.

۲۳٫ تغییرات مناسبى که محیط کوچک زندگى شما را دلپذیرتر مى‌کنند آسانند: گلدان کوچکى در اتاق خود بگذارید تا هواى پاک را احساس کنید. صداهاى آزاردهنده و اضافى را حتى‌الامکان قطع کنید تا ذهن شما بیاساید. هر وقت توانستید گلى بخرید و گاهى اوقات، شمعى در هنگام غروب آفتاب روشن کنید، سوختن آرام شمع، به شما آرامش مى‌دهد و ….

۲۴٫ بى‌خوابى و بدخوابى، یکى از مشکلات رایج زندگى خوابگاهى است و این چند نکته مى‌تواند شما را کمک کند: هر شب در ساعت معینى به رختخواب بروید. اگر میسر است قبل از خواب دوش بگیرید. چند ساعت قبل از خواب چاى و قهوه ننوشید.

۲۵٫ به خودتان اجازه دهید که شاد باشید! خوشبختى فقط یک احساس درونى است، کافى است آنرا باور کنید! مرتب با خود بگویید: «من لایق خوشبختى‌ام» این را بگویید و شاد باشید. براى چیزهایى که دارید همیشه شکرگزار باشید.

۲۶٫ کارى کنید که دوستتان بدارند: در چشم مخاطب نگاه کنید، ارتباط چشمى از عمیق‌ترین ارتباطات است. در صحبت کردن خودمانى باشید، تکلف بیش از حد، دیگران را فرارى مى‌دهد. با مخاطب خود احساس همدلى کنید و نشان دهید که احساس طرف مقابل را مى‌فهمید.

۲۷٫ بى‌برنامه‌گى عامل هدر رفتن انرژى است.

۲۸٫ به هرکارى و هر پیشنهادى، «بله» نگویید. خوب فکر کنید و از خود بپرسید: آیا واقعاً مى‌خواهم این کار را انجام دهم؟! شما باید «نه» گفتن را تمرین کنید تا به راحتى بتوانید زمام زندگى و عمر خود را به اختیار خود در آورید.

۲۹٫ یک راه براى رهایى از نگرانى‌ها آنست که آن‌ها را بنویسید! نگرانى‌هاى خود را بنویسید و سپس آن‌ها را بخوانید. مى‌بینید که این نگرانى‌ها آنقدرها هم مهم نیستند و خیلى آسانتر از آنچه که فکر مى‌کنید حل مى‌شوند.

۳۰٫ پزشکان اعتقاد دارند که آرامش واقعى از پاها شروع مى‌شود. طبیعى است که اگر پا در کفش راحت باشد مثل این است که کفش نپوشیده ایم. و همین مسئله باعث مى‌شود که شما بهتر فکر کنید، بهتر تصمیم بگیرید، بهتر یاد بگیرید و خلاصه آن که آرامش بیشترى داشته باشید.

منابع کمکى

۱- حسین خنیفر و مژده پورحسینى – مهارت‌هاى زندگى، ص۴۵۳

۲- جمعى از نویسندگان، معناى زندگى، مجله نقد و نظر، سال هشتم، ش ۴ – ۱، ۱۳۸۲٫

۳- اصغر کیهان، راز موفقیت در زندگى (هنر بهتر زیستن)، تهران: نشر مادر، ۱۳۸۴٫

۴- داریوش عرفانى، اخلاق موفقیت در زندگى، قم: نشر خرم، ۱۳۷۸٫

۵- دیل کارنگى، رمز موفقیت، ترجمه محمد جواد پاکدل و مسعود میرزایى، تهران: نشر پارسا، ۱۳۸۱٫

۶- رضا کریمى، راز داشتن زندگى شاداب، قم: نشر نسیم حیات، ۱۳۸۴٫

[۱]. نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتى،قم: مشرقین، ۱۳۷۹، حکمت ۹، ص ۶۲۵؛ ر.ک: همان،نامه ۵۹،ص ۵۹۷٫
[۲]. سوره انشراح، آیه ۶٫
منبع: سایت اندیشه قم