تا به حال فکر کرده‌اید ریشه اکثر اختلافات خانوادگی، از کجاست و چگونه می‌توان بر مشکلات و مشاجرات در زندگی مشترک فائق آمد؟ یکی از دلایل مهم و حتی به جرات می‌توان گفت علت عمده مشاجرات خانوادگی، عدم آگاهی زوجین از اهمیت ارتباط صحیح است. روان شناسان و مشاوران خانواده معتقدند شیوه برقراری ارتباط زن و شوهر با یکدیگر نقش به سزایی در حیات و تدوام زندگی زوجین دارد، لذا زوجین می‌توانند با به کارگیری روش‌های ارتباط صحیح از بروز مسایل و مشکلات پیش گیری کنند و یا آنها را حل نمایند.

اکثریت قریب به اتفاق روان شناسان و درمانگران، بالاخص زوج درمانگران، بر صحت و درستی این ادعا صحه گذاشته‌اند و امیدوارند با تصحیح اصول ارتباطی زوجین و آموزش شیوه‌های ارتباطی درست، بتوانند گامی بلند در جهت رفع این معضل اساسی که متاسفانه بسیاری از زوجین و خانواده‌های جامعه ما را درگیر خود نموده است، بردارند.

یکی از ارزشمندترین و اساسی‌ترین نیاز بشر در زندگی، «ارتباط» است و حتی از ملزومات و ضروریات زندگی، بالاخص زندگی مشترک، قلمداد می‌شود. با یک نگاه کاملا گذرا و سطحی، اهمیت ارتباط برای شما محرز می‌گردد و دیدگاه و برداشت شما، چنین خواهد بود که نمی‌توان روابط انسانی را از زندگی حذف کرد. فضای خانواده و ارتباطات موجود در آن، برای رشد و بالندگی تک تک اعضاء به خصوص مهره‌های اصلی خانواده به عبارتی برای زوجین بسیار مهم و حیاتی است. فضای ارتباطی مغشوش و درهم ریخته فی مابین زن و شوهر، مشکلات عدیده‌ای را در زندگی زوجین فراهم خواهد آورد که متعاقب آن فرزندان نیز از پیامدهای ناگوار این شکست و ناکامی بی‌نصیب نخواهند ماند. بدین ترتیب می‌توان چنین ادعا کرد که با کوشش ثمربخش در«شناخت» موانع ارتباطی و یافتن راه‌های موثراصلاح این رفتارهای نامناسب، گامی در جهت حل مشکلات و تصحیح حرکت در مسیر درست و کاهش مشکلات بعدی و بهبود روابط زناشویی برداشت.

یکی از این مشکلات که بسیاری از زن و شوهرها در زندگی زناشویی با آن روبرو می‌شوند و زمینه‌ای برای درگیری و مشاجره زوجین محسوب می‌گردد، کم توجهی همسر است.

کوشش ثمربخش در «شناخت» موانع ارتباطی و یافتن راه‌های موثر اصلاح این رفتارهای نامناسب، گامی در جهت حل مشکلات و تصحیح حرکت در مسیر درست و کاهش مشکلات بعدی و بهبود روابط زناشویی برداشت.

بسیاری از خانم‎‌ها از این که شوهرشان ساعاتی را به خانواده‌اش اختصاص نمی‌دهد و به بودن در کنار آنها بی‌توجه‌اند، احساس ناراحتی و دلخوری می‌کنند و به کرات، زبان به اعتراض گشوده و می‌گویند من به خود او و وجود او در خانه نیاز دارم نه به پول و کارش. در مقابل، بسیاری از مردان معتقدند که از صبح تا شب کار می‌کنند تا با افزایش درآمد، بتوانند آسایش بیشتری را برای زن و فرزندانشان فراهم آورند، اما خانواده‌شان، این فداکاری و مشقت آنان را قدر نمی‌دانند. به دیگر سخن، مردان تنها به نیازهای مادی زن و فرزندانشان توجه دارند، در حالی که زنان بیشتر خواستار حضور فیزیکی همسر و رفع نیازهای روحی و روانی می‌باشند. این ناآگاهی و بی‌اطلاعی از خواسته‌ها، اندیشه و اهداف موجب ناراحتی و اعتراض افراد خانواده می‌شود. مشکل مطرح شده در فوق و مشکلاتی از این قبیل تحت عنوان «بی‌توجهی به من» در برخی از ارتباطات زناشویی نمود فراوانی دارد.

در ادامه این مقاله، ابتدا به بیان علت و یا علت‌های احتمالی این مساله خواهیم پرداخت و سپس راهکارهای حل و فصل آن و از همه مهمتر راهبردهای اجتناب از بروز این مشکل، اشاره می‌نمائیم.

علل بی‌توجهی مردان

– چشم و هم چشمی بانوان، یکی از دلایل اصلی بی‌توجهی مردان است. برخی از خانم‎‌ها به خاطر حسادت مفرط خود، مطالبات غیرمعقولی ازهمسر می‌کنند و یا گاها لوازمی خریداری می‌کنند که به هیچ وجه در وسع مردشان نیست و با وضعیت اقتصادی همسرشان تناسب نداشته، که این خود، موجبات زحمت مرد را فراهم می‌سازد و مرد را مجبور به کار بیشتر در ساعاتی بیشتر می‌کند و یا قرض گرفتن، گرفتن وام و… اختصاص زمانهای بیشتری برای کسب درآمد، زمینه‌ای برای تنش و دوری از یکدیگر می‌شود.

برخی از آقایان درک و شناخت درستی از نیازها و خواسته‌های همسرشان ندارند و از روحیات و دلبستگی‌های همسرشان فرسنگ‎‌ها فاصله دارند.

– متاسفانه برخی از آقایان، زندگی می‌کنند تا کار کنند. اشتغال مرد و اختصاص بیش از حد زمان به کار و شغل خود و ارزشگذاری و ارج نهادن مفرط به شغل بیش از خانواده، یکی از دلایل اصلی غفلت از همسر و خانواده است.

– عدم مدیریت صحیح شرایط زندگی و عدم آگاهی از فنون همسرداری، موجب می‌شود، مرد خانواده دائما به دنبال کسب در آمد بیشتر باشد تا بتواند از عهده خرج خانه و زندگی برآید.

– عدم مسئولیت‌پذیری و متاسفانه بی‌بند و باری برخی از آقایان بستری مهم برای بی‌توجهی‌شان محسوب می‌شود.

– گاهی مردان از حربه بی‌توجهی و بی‌احترامی به همسر، برای تنبیه و تادیب همسر و حتی حصول خواسته‌های بجا یا حتی نابجا استفاده می‌کنند.

– برخی از خانم‎‌ها محیط مناسب و آرام بخشی را در منزل برای همسرشان فراهم نمی‌کنند و خانه برای این مردان، به منزله صحنه نبرد و بازپرسی و رسیدگی است. لذا چنین مردانی بیشتر ترجیح می‌دهند، تا آنجایی که امکان دارد بیشتر اوقات خود را بیرون از خانه سپری کنند. خانه برای آنان تنها محلی برای خواب و خورد و خوراک است که این خود یکی دیگر از علتهای مهم بی‌توجهی است.

علل بی‌توجهی زنان

*زنان بنا بر طبیعت فطریشان، نیازمند وخواهان جلب توجه محبت و علاقه همسرشان هستند. عدم توجه مردان به این نوع خاص از احساسات و عواطف همسرشان، به مرور زمان و به طور تدریجی موجبات دلسردی و بی‌توجهی زنان به زندگی و همسر را فراهم خواهد آورد و آنان مجبور به ارضاء این حس به طرق دیگر خواهند بود.

*خشونت و بی‌احترامی مرد به زن، باعث تکدر خاطر زن می‌شود و زمینه‌ای را برای تشویق و ترغیب وی برای جستجو و یافتن روشی برای مقابله و جبران و حتی گاها تقابل به مثل با رفتار مرد فراهم می‌سازد و او را به سمت لجبازی و انتقام از رفتارهای مرد سوق می‌دهد که بی‌توجهی یکی از آن تدابیر است.

* مسئولیت‌ناپذیری و عدم پذیرش تعهد زن نسبت به همسر و زندگی، یکی دیگر از دلایل بی‌توجهی زن به مرد است.

منبع: تبیان