يك فرانسوى مسلمان شده گفت: پس از سير در فرقه هاي مختلف و مانوس بودن با عرفان هاي گوناگون، گمشده ام را در اسلام يافتم.

دكتر يحيي بونو در گفت وگو با ايسنا، در تشريح روند مسلمان شدنش اظهار داشت:

من فرانسوى هستم ولي چون پدرم نظامي بود و به عنوان ماموريت در آلمان به سر مي برده است، در آلمان متولد شده ام و در ده سالگي به فرانسه آمدم.

وى گفت: از نوجواني همواره در يك جست وجوى معنوى بودم؛ ابتدا به مسيحيت روى آورده بودم ولي چيزي را كه مرا راضي كند، نيافتم؛ وجود يك سري تناقضات ميان روحيه ي انجيل و رفتار مردم مسيحي كليساهاي مسيحي خصوصا كليساي كاتوليك، مرا از اين دين دور مي كرد.

بونو ادامه داد: به دليل نيافتن مطلوب خود در مسيحيت از آن كاملا روى برگردان شده و به حركت هيپي گروىدم.

طرفداران اين حركت افرادي بودند كه با پشت كردن به تمدن غرب مدرن، دنبال يك گمشده مي گشتند.

وى با بيان اين كه هيپي ها به طرف شرق دور مثل هند و تبت گرايش داشتند، گفت: گاهي نيز گرايشاتي به ايده ي سرخ پوستان در آمريكاي لاتين رغبت پيدا مي كردم و به طور كلي از اديان توحيدى، اسلام، يهوديت و مسيحيت گريزان شده بودم.

بونو گفت: در سن 20 سالگي با كتاب هاي يك فيلسوف فرانسوى به نام «رنه گنون» كه از جمله اولين فرانسوى هاي مسلمان بود، آشنا شدم.

ايشان حدود 20 جلد كتاب در مباحث متافيزيك، توحيد، نقد تمدن مدرن و نقد معنوىات دروغين نگاشته بود كه موجب جلب توجه مي شدند.

بونو ادامه داد: كتاب هاي گنون كه مبتني بر بيان سير عرفاني عقلاني بود چنان در من اثر گذاشت كه ناگزير از پذيرش اسلام شده و از آن استقبال كردم.

وى كه در سن 22 سالگي اسلام را پذيرفته است، يادآور شد: در همين سال ها با آثار هانري كربن فيلسوف بزرگ فرانسوى و نيز شخصيت وكتاب «احمد حمپاته با» استاد طريقه ي تيجانيه كه از شيعيان پنهان است، خوى گرفته و مانوس شدم و با تاثيري كه اين شخص و كتاب هايش در من گذاشت، مذهب شيعه را برگزيدم.

وى خاطرنشان كرد: با وجود علاقه اي كه در من نسبت به اسلام پيدا شده بود، در رشته ي زبان و ادبيات عرب و اسلام شناسي مشغول به تحصيل شدم.

اين مستبصر فرانسوى با بيان اين كه تا اين سال ها هرگز نام امام خميني (ره) را نشناخته بودم، افزود:

ما تحت تاثير تبليغات غرب گمان مي كرديم حركت ايشان صرفا سياسي و مخالف با گرايش فلسفي و عرفاني بوده و بر اساس خواسته هاي قدرت طلبانه صورت مي گيرد.

وى اضافه كرد: در سالي كه مي خواستم رساله ي دكتراي خود را شروع كنم، يكي از دوستان لبناني من كه صاحب كتاب فروشي بود، دو كتاب از تاليفات امام خميني(ره) را به من معرفي كرد. اين دو كتاب «شرح دعاي سحر» و «مصباح الهدايه الي الخلافه و الولايه» بودند.

بونو اذعان داشت: وقتي عنوان كتاب حضرت امام (ره) را مشاهده كردم، گمان كردم كه شايد اين كتاب سياسي است ولي وقتي آن را كمي مطالعه كردم، ديدم سرشار از عرفان جوشان الهي است. وى تصريح كرد:

چنان شيفته امام (ره) شدم كه براي زدودن حجاب از چهره ي ايشان تصميم گرفتم تز دكتراي خود را در زمينه ي آثار فلسفي و عرفاني حضرت امام(ره) ارائه كنم تا اين كه شايد بتوانم حقي كه ايشان بر گردنم داشت، جبران كنم.

بونو با اشاره به اين كه در آن زمان در فرانسه كسي نبود كه استاد راهنماي من باشد، خاطرنشان كرد:

يكي از استادان اعلام آمادگي كرد كه در مسايل فني مرا كمك كند ولي همچنان استاد راهنما در مسايل محتوايي نداشتم.

وى گفت: به همين دليل به ايران سفر كردم و براي اولين بار به ديدار استاد جوادي آملي رفتم.

ايشان استاد سيدجلال الدين آشتياني را به عنوان استاد راهنما به من معرفي كردند. بنده كه قبلا نام اين استاد را در آثار هانري كربن مشاهده كرده بودم، با شيفتگي به سراغ او رفتم، وقتي به خدمت او رسيدم، به من گفت “شما سه ماه در كلاس ها شركت كنيد و اگر موفق بوديد مي توانيد ادامه ي تحصيل بدهيد”.

بونو اظهار داشت: با علاقه اي كه به مباحث عرفاني و فلسفي داشتم، هفت سال در محضر درس استاد آشتياني شاگردي كردم و توانستم رساله ي دكتري خود را به پايان برسانم. وى با بيان تحقيقات علمي خود در اين زمينه گفت: هم اكنون مشغول تاليف، ترجمه و تفسير قرآن كريم به زبان فرانسوى هستم كه جلد اول آن در 600 صفحه به چاپ رسيد و به عنوان كتاب اول قرآني سال نيز انتخاب شده است.

اين مجموعه جمعا در 7 جلد در يك پروژه ي 20 ساله به اتمام خواهد رسيد.

ضمن اين كه مشغول ترجمه ي تعدادي از تاليفات امام خميني(ره) نيز هستم.

اين مستبصر كه در برنامه هاي برون مرزي صدا و سيما به عنوان مبلغ مذهبي مباحث ديني را ارائه مي كند گفت: در اين برنامه ها ترجمه ي ادعيه و مباحث تفسيري و… به زبان فرانسوى را ارائه مي دهم.

وى تصريح كرد: ما بايد بتوانيم حجابي كه بر چهره ي اسلام در رسانه هاي غربي كشيده شده است را بزداييم و سيماي ناب آن را عرضه كنيم.

بونو در بخش ديگري از گفت وگویش، به خبرنگار ايسنا گفت: بنده از آن وقتي كه در درس هاي استاد آشتياني حاضر شدم، در ايران اقامت كرده ام و هم اكنون محل سكونت اصلي من مشهد است زيرا نمي توانم از امام رضا (ع) جدا شوم.

بونو ادامه داد: البته هر سال چندين بار نيز براي ديدار با دوستان و فاميل و فعاليت هاي تبليغي و ادامه ي تحقيقات علمي به فرانسه سفر مي كنم و در سال تحصيلي جديد آتي در فرانسه خواهم بود.

وى همچنين به وجود مشكلات زندگي براي مسلمانان در فرانسه اشاره و عنوان كرد:

هم اكنون من چون مسلمان شده ام نمي توانم در دانشگاه فرانسه تدريس كنم و با وجود اين كه توانسته ام بهترين تز دكترا را دريافت كنم، از تدريس در دانشگاه محروم شده ام و حتي كرسي تدريس هانري كربن را به خانمي داده اند كه آن وقت هيچ تزي نداشته است.

بونو اضافه كرد: بعضي از مسوولان وزارت آموزش به استادان بنده گفته بودند كه اگر فلاني بخواهد تدريس كند به تدريس صرف و نحو عربي در يكي از دبيرستان ها مشغولش مي كنيم! وى با اشاره به اين كه پس از اسلام آوردن من، عده اي به دست خداوند مسلمان شدند، گفت: سعي كردم معارف اسلامي را به ديگران برسانم و آنان نيز استقبال كردند و هم اكنون نيز مانند من مسلمان هستند.

وى تصريح كرد: بنده در حقانيت اين مسيري كه نسبت به پذيرش اسلام داشته ام، ترديدي ندارم و آن را با جان و دل پذيرفته ام.

بونو با اشاره به وظيفه ي خطير مسلمانان در عصر حاضر يادآور شد: ما نبايد فرصت ها را بسوزانيم و بايد بتوانيم از شرايط وىژه اي كه در كشورهاي اسلامي مثل ايران و لبنان و عراق پيش آمده، استفاده لازم را كنيم.

وى، بزرگ ترين خطر اسلام را از جانب خود مسلمانان خواند و گفت: دشمنان بيروني اسلام تا زماني كه مي بينند مسلمانان به جان هم افتاده اند و براي قتل يكديگر اقدام مي كنند، خاطرشان آسوده خواهد بود و لازم نمي بينند مستقيما به مبارزه با اسلام برخيزند.

بونو، اختلاف دروني مسلمان و تبديل آنان به طوائف و فرقه هاي مختلف را موجب ضعف قدرت مسلمانان خواند و گفت: خاموش كردن اين آتش فتنه فقط در دست مسلمانان است و مسلمانان بايد با درك موقعيت مهم تاريخي در رفع مشكلات، اقدام جدي كنند.

وى تصريح كرد: جمع ميان معنوىت و عقلانيت كليد حل مشكلات مردم و رمز پيروزي تبليغ اسلام در سراسر جهان است و اولوىت كار بايد بر اين اساس تنظيم شود.

بونو يادآور شد: صرف بحث هاي سياسي و اقتصادي نمي تواند معرف حقيقي اسلام باشد اين زبان در خارج از مرزهاي ايران سودآور نخواهد بود.

از طرف ديگر بيان مسايل عرفاني محض نيز مي تواند مضر باشد زيرا قابليت برداشت هاي مختلف را دارد.

پس بايد عقلانيت را ضميمه ي آن كنيم و با تكيه بر جمع اين دو، چهره ي حقيقي اسلام را ارائه كنيم.

منبع:سايت صادقين