حضرت آیت الله مکارم شیرازی(دام ظله)، می‌فرماید: بعد از فروپاشی شوروی سابق و آزاد شدن جمهوری ‌های مسلمان‌نشین (و از آن جمله جمهوری نخجوان) مردم شیعه نخجوان تقاضا کردند، که عده ‌ای از جوانان خود را به حوزه علیمه قم بفرستند تا برای تبلیغ در آن منطقه تربیت شوند.

مقدمات کار فراهم شد و استقبال عجیبی از این امر به عمل آمد. از بین (سیصد نفر داوطلب) پنجاه نفری که معدل بالایی داشتند و جامع ‌ترین آن‌ ها بودند برای اعزام به حوزه علمیه قم انتخاب شدند. در این میان- جوانی که با داشتن معدل بالا، به سبب اشکالی که در یکی از چشمانش وجود داشت- انتخاب نشده بود با اصرار فراوان پدر ایشان، مسوول مربوطه ناچاراز قبول ایشان شد، ولی هنگام فیلم‌ برداری از مراسم بدرقه از این کاروان علمی، مسوول فیلم‌ برداری دوربین را روی چشم معیوب این جوان متمرکز کرده و تصویر برجسته ‌ای از آن را به نمایش گذاشت. جوان با دیدن این منظره بسیار ناراحت و دل شکسته می‌شود.
وقتی کاروان به قم رسید و در مدرسه مربوطه ساکن شدند این جوان به حرم مشرف شده و با اخلاص تمام متوسل به حضرت می‌شود، و در همان حال خوابش می‌برد. در خـــــواب عوالمی را مشاهده کرده و بعد از بیداری می‌بیند چشمش سالم و بی‌عیب است.
او بعد از شفا یافتن به مدرسه برمی‌گردد، دوستان او با مشاهده این کرامت و امر معجزه آسا، دسته جمعی به حرم حضرت معصومه(علیهاالسلام) مشرف شده و ساعت‌ها مشغول دعا و توسل می‌شوند. وقتی این خبر به نخجوان می‌رسد آن‌ها مصرانه خواهان این می‌شوند که این جوان بعد از شفا یافتن و سلامتی چشمش به آن‌جا برگردد که باعث بیداری و هدایت دیگران و استحکام عقیده مسلمین گردد.

(ضبط صوتی، تصویری این کرامت به نقل حضرت آیت الله مکارم (دام ظله) در واحد فرهنگی آستانه موجود است .)

منبع:سایت حضرت معصومه (ع).پیروان امام علی(ع)