آیا تاکنون از شوهر خود خواسته‌اید که در کارهای منزل به شما کمک کند؟ آیا سالهاست منتظر شنیدن چنین جمله‌ای از طرف شوهرتان هستید که به شما پیشنهاد کمک در کار خانه را بکند؟ این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا به این آرزوی خود برسید:

پیش داوری نکنید

تمام خانم‌های متاهل می‌دانند که مردان تفاوت قابل توجهی با زنان دارند. برای ایجاد انگیزه در شوهرتان از این اصل مهم غافل نشوید که باید تمام پیش فرضهای خود درباره این که مردان باید چه چیزهایی را بدانند یا توانایی انجام چه کارهایی را باید داشته باشند، دور بریزید. شوهرتان را آن گونه که هست بپذیرید. مطمئن باشید که اگر او را همان طور که هست و بدون اعمال هر گونه قید و شرطی بپذیرید به بهترین شکل ممکن او را برای خود تشویق و تهییج کرده‌اید.

برای ایجاد انگیزه در شوهرتان، از این اصل مهم غافل نشوید که باید تمام پیش فرضهای خود درباره این که مردان باید چه چیزهایی را بدانند یا توانایی انجام چه کارهایی را باید داشته باشند، دور بریزید.

همسرتان را همان گونه که هست دوست بدارید

همان طور که خانم‌ها علاقه دارند مورد توجه و علاقه شوهرشان باشند، مردان نیز به احترام همسرشان نیازمند هستند. همچنین همان طور که زنان انتظار دارند عشق و علاقه شوهرشان به آنها بدون هیچ قید و شرطی باشد(صرف نظر از این که خانه‌داری یا آشپزیشان خوب باشد یا نه و یا صرف نظر از این که نسبت به زمان ازدواجشان تغییرات ظاهری زیادی کرده باشند)، مردان نیز خواهان احترام بی قید و شرط همسرشان هستند(صرف نظر از این که درآمد شوهرشان چقدر است و…)

به شوهرتان اجازه اشتباه کردن بدهید

شاید سخت‌ترین مرحله کار همین باشد. سریع‌ترین روش برای از بین بردن علاقه و اعتماد به نفس مردان، انتقاد کردن از تلاش و کوشش آنها برای کمک به شما در امور منزل است. منظور ما از انتقاد، تمرکز‌های نامعقول و تندخویانه بر اشتباهات همسر است وگرنه گفتن نکات دوستانه و یا نکات انتقادی سازنده معمولا با بروز هیچ مشکلی همراه نیست. اگر اصرار دارید که حتما کاری مطابق با دستورالعمل شما انجام شود، بهتر است از شوهرتان تقاضای کمک نکنید و آن کار را خودتان انجام دهید نه این که مسئولیتی را بر عهده همسرتان بگذارید و بعد دایما وی را تحت کنترل قرار دهید که مسئولیتش را چگونه انجام می‌دهد؟

برای مثال اگر قرار است همسرتان، کودک دو ساله تان را حمام کند آزادی عمل لازم در انجام این کار را به ایشان بدهید. مادامی که سلامتی کودکتان در خطر نیفتد، اجازه بدهید شوهرتان طبق میل و علاقه‌اش با او بازی کند، رفتار کند و …

چنانچه همسرتان در انجام مسئولیت‌های محوله از شما کمک خواست ، از هیچ راهنمایی دریغ نکنید اما در غیر این صورت نیازی به دخالت دایم شما نیست و بهتر است کمی سکوت کرده و انجام کار را بر عهده همسرتان قرار دهید. اگر در رفتارهای همسرتان اشتباهی را مشاهده می‌کنید بلافاصله و با تندی و خشونت مساله را به ایشان گوشزد نکنید بلکه در پایان شب و بعد از اتمام فعالیتهای روزانه می‌توانید در یک محیط دوستانه نکات لازم را به شوهرتان تذکر دهید. از این طریق نه تنها در هنگام انجام مسئولیتها به همسرتان غر نزده‌اید بلکه فرصت یک آموزش مناسب را به وی داده اید. برای شوهرتان این اقدام بسیار دوست داشتنی و شگفت آور خواهد بود و به این ترتیب ضمن آنکه رفتار او را اصلاح کرده‌اید زمینه را برای آنکه در کارهای آتی به شما بیشتر کمک کند، افزایش داده‌اید.

در هنگام تذکر دادن، صحبت خود را با یادآوری کارها یا فعالیتهایی که به خوبی انجام داده است، شروع کنید و سپس در کمال احترام و مهربانی نکات اشتباه را گوشزد کنید.

از سعی و تلاش شوهرتان در انجام امور خانه تشکر کنید

کمک و حمایت همسرتان از خود را، (حتی اگر همه چیز آن طور که می‌خواستید انجام نشده است) بدون تشکر باقی نگذارید. با این کار، او را برای کمک بیشتر به خودتان ترغیب و تشویق می‌کنید. حتما به او بگویید که چقدر کمک شان در انجام سریع کارها موثر بوده است.

موقعیت شناسی خود را تقویت کنید

همسر شما فشارها و سختی‌های مختلفی از طرف جامعه و محل کارش تحمل می‌کند. همواره مدافع و مشوق و طرفدار شوهرتان باشید. در این صورت، بدون نیاز به کوچکترین غرولند شوهرتان متحول می‌شود. وقتی شما از همسرتان به خاطر آنچه که هست قدردانی می‌کنید او نیز برای خوشحالی شما از هیچ کاری پرهیز نخواهد کرد. اگر به کمک و حمایت همسرتان نیاز دارید، حتما به او بگویید.

از شوهر خود توقع ذهن خوانی نداشته باشید

بر خلاف تصور عامه که زنان معتقدند مردان، می‌توانند ببینند که چقدر پرمشغله هستیم، می‌توانند ذهن ما رابخوانند، نیازمندی ما را ببینند و … مردان قادر به هیچ یک از این کارها نیستند. ممکن است شما گرفتار یک شغل تمام وقت پرمشغله، بچه ها، کارهای خانوادگی، خانه داری و … باشید و به این ترتیب فشار و مسئولیت سنگینی را بر دوش خود احساس کنید. در صورت وقوع چنین شرایطی، بهتر است که محترمانه از شوهرتان بخواهید که کمکتان کند.

به همسرتان آموزش دهید

قبل از این که کاری(از مسئولیت‌های منزل) را به شوهرتان محول کنید، از او بخواهید کنار شما بایستد و روش انجام آن را ببیند. این موضوع می‌تواند از بروز مشکلات آتی جلوگیری کند. همچنین به جای گفتن جمله ” می‌توانی کمکم کنی؟” بهتر است از جمله دقیق‌تر و واضح‌تر” می‌توانی تا من نهار درست کنم خانه را مرتب کنی؟ ” استفاده کنید.

منبع: گروه خانواده و زندگی سایت تبیان؛ مریم عطاریان