دعوا را از دو جنبه مورد بررسى قرار مى‌دهیم

مسلماً اگر در زمان بحث، دعوا شدت زیادى نداشته باشد و صبر بیشترى به خرج دهیم، آشتى کردن ساده تر خواهد بود. اما در جنبه ى دوم اگر دعوا شدت بیشترى داشته باشد و به یکدیگر ناسزا بگویم یا در حین دعوا حتى یکدیگر را بزنیم، این رابطه را به سختى مى‌توانیم برقرار کنیم یا حتى زمانى که این رابطه برقرار شد، دیگر آن صمیمت سابق را ندارد و مثل چینى ترک خورده‌اى مى‌باشد که با یک ضربه کوچک براى همیشه مى‌شکند… همیشه این موضوع را هنگام دعوا به خاطر داشته باشید؛ تا حدى جلو بروید که جایى براى بازگشت داشته باشید و به قول ما ایرانى‌ها همه پل هاى پشت سر خود را خراب نکنید که دیگر راهى براى بازگشت نداشته باشید.

اولین گام آشتى کردن این است که بپذیریم همه انسان‌ها نظرات مختلفى نسبت به یکدیگر دارند و قطعاً ما و شخصى که با او نزاع داشته ایم نیزداراى عقاید متفاوتى هستیم و نظرات یکدیگر را ـ حتى متفاوت ـ قبول کنیم و براى صحبت هاى یکدیگر ارزش قایل شویم. مهمتر این که بعد از دعوا به دنبال انتقامجویى نرویم و به دنبال این نباشیم که بعد از دعوا، با صحبت‌ها یا رفتارمان دیگرى را تحقیر کنیم یا قصد آزار او را داشته باشیم. به جاى این کارها به تفاهم برسید و با یکدیگر سازش کنید. حالا چند دلیل را با هم بررسى مى‌کنیم تا به جوابى برسیم که بتوانیم از این ماجراها جلوگیرى کنیم:

۱ ـ دلایل دعوا و نزاع

از خودتان علت اصلى دعوا را بپرسید. گاهى وقت‌ها دلایل دعواها خیلى ساده است، اما به دلیل صبر و تامل زیاد روى این مسایل، تبدیل به مشکلاتى عمیق مى‌شوند و به نظر غیر قابل حل مى‌شوند. براى همین باید زمانى که به این مشکلات ساده بر مى‌خوریم و به جاهاى بغرنج نرسیده است، آنها را حل کنیم. اما چطورى حل شان کنیم؟ با گفتگو، اما گفتگویى بدون هیچ گونه دعوا و قصد و نیت انتقام گرفتن یا تحقیر طرف مقابل.

پس با چه نیتى؟ فقط به امید این که بتوانیم آن را حل کنیم و به روابط سابق خود با خوبى و خوشى ادامه دهیم.

۲ ـ اعتماد به یکدیگر

آشتى کردن با دیگرى، هرگز به این معنا نیست که دیگرى شکست خورده است یا نظر او کاملاً اشتباه بوده و این شمایید که حرف درست را زده اید. هنگامى که قانع شدید رابطه را ادامه دهید، باید بدانید که طرف مقابل تان را همان جورى که هست قبول کنید، تا هنگامى که دوباره چنین موضوعى پیش آمد، دیگر ناراحت نشوید و بدانید که رفتار او همیشه بدین سبک است. نکته دیگر این که همیشه حق با شما نیست. ارتباط با دیگران مسلماً مهمتر از آن است که در روابط خود به دنبال مقصر بگردید زیرا اشخاصى که اینگونه هستند، بعد از این که مقصر را پیدا کردند،مدام عادت دارند به او بگویند: «تو اشتباه کردى، تو این کار را انجام دادى» و خودشان باعث قطع رابطه مى‌شوند. براى بازگشت، آشتى و مصالحه کردن باید قبول کنیم یکدیگر را همان طورى که هستیم بپذیریم و هیچ یک برتر از دیگرى نیست.

۳ ـ از لحاظ روحى خود را براى آشتى آماده کنید و بعد پیش بروید

اگر احساس مى‌کنید که حتى یک درصد براى سازش آمادگى ندارید به هیچ وجه پیش نروید، زیرا ممکن است صحبتى شود و شما کنترل خود را از دست دهید و اوضاع از این که هست بدتر شود. براى همین گفته مى‌شود که از لحاظ روحى آمادگى کامل داشته باشید و بعد جلو بروید. شما از خود گذشتگى کنید و علیرغم تمامى هیجانات منفى که شما را از این کار منع مى‌کند، باز هم به سمت طرف مقابل بروید. این کار شما باعث مى‌شود که او از کرده ى خود پشیمان شود و ارزش شما را بهتر درک کند. در دعواها به تنهایى پیش نروید و قضاوت پیش از موعد نداشته باشید و مانند نوجوانان پرخاشجو و یکه تاز نباشید. شما باید فرقى با نوجوانان داشته باشید یا نه!

۴ ـ اثر کلمات که در روابط استفاده مى‌کنید نقش به سزایى دارد

این که کسى قادر باشد به وسیله ى صحبت کردن رابطه برقرار کند خوب است، اما باید در صحبت هاى خود دقت کنید و بدانید چه کلمه‌اى را در کجا به کار ببرید. راههاى زیادى براى برقرارى رابطه وجود دارد، مثلاً کارهایى که با استفاده از اجزاى صورت یا بدن خود انجام مى‌دهید. براى مثال با رئیس یا دوست تان دعوایى دارید ولى به دلیل احترام زیادى که براى او قایل هستید یا مقام بالایى که آن شخص دارد، نمى‌خواهید با او وارد بحث و جدل شوید. براى همین هنگامى که او بر مى‌گردد و در واقع از دید او خارج هستید و قادر به دیدن شما نیست، براى او شکلک در مى‌آورید. او این حرکت شما را نمى‌بیند و حتى روحش نیز از این کار خبر ندارد، ولى شما به نوعى با این کار خود که براى او شکلک درآورده‌اید یا به او دهن کجى کرده‌اید یا هر کار دیگرى که با اجزاى صورت یا بدن تان انجام مى‌دهید، باعث مى‌شود که از درون احساس خوبى داشته باشید و از همه مهمتر این احساس را دارید که با این کار، خود را از درون ارضا کرده‌اید.

۵ ـ نوع آخر مخصوص دعواهاى همسران است

همسران با یکدیگر دعوا دارند اما دوباره در این جا متذکر مى‌شویم هنگامى که مى‌بینید کار دعوا دارد بالا مى‌گیرد و به قول ما ایرانى ها:«کار دارد به جاهاى باریک کشیده مى‌شود » خود را کنار بکشید و اجازه ندهید دعوا بالاتر رود و در همان جا به بحث تان خاتمه دهید.

کار فوق العاده سختى است، اما خشم خود را پنهان کنید و اجازه ندهید که همسرتان متوجه شود هنوز ناراحت و عصبانى هستید تا او هم مصمم شود و دعوا را به پایان رساند. هنگامى که گفتگوى تان به دعوا رسید، ادامه این گفتگو فایده‌اى ندارد و هر لحظه موقعیت و حریم‌هایى که در زندگى مشترک بین همسران وجود دارد را به مخاطره مى‌اندازد. به همسر خود نشان دهید علیرغم تمام اشتباهاتى که ممکن است انجام دهد، باز هم او را دوست دارید. این روشى است براى این که به او بگوییم که واقعاً قصد آشتى کردن داریم.

منبع: مجله خدایا کمکم کن؛ شماره ۶