چين

حدود سي ميليون نفر از يک ميليارد و چهارصد ميليون جمعيت چين را مسلمانان تشکيل مي‏دهند. سهم شيعيان از اين سي ميليون، حدود ده درصد است.

استقبال

مردم مسلمان چين، قبل از ورود ماه مبارک رمضان خانه را تميز مي‏کنند. مسجد را تميز مي‏کنند و در مسجد جمع مي‏شوند و امام جماعت راجع به اعمال اين ماه و وظايف روزه داران صحبت مي‏کند. آموزش زبان عربي، عقايد و احکام از جمله برنامه‏هايي است که در اين ماه اضافه مي‏شود.

تلويزيون

تلويزيون برنامه‏اي که خاص اين ماه باشد، ندارد . فقط شروع ماه مبارک رمضان را اعلام مي‏کند و از فوايد اين ماه صحبت مي‏کند، به همين دليل ماه مبارک رمضان براي بيشتر مردم چين، شناخته شده است، الته تلويزيون نمي‏گويد مسلمان‏ها در اين ماه چه مي‏کنند و چه برنامه‏اي دارند.

تغذيه

فقط تغذيه مردم بيشتر مي‏شود، اما غذاي خاصي نداريم.

تشخيص اوقات شرعي

مسجد اعلام مي‏کند، در هر محله‏اي يک مسجد هست که قبل از اذان، قرآن و دعا پخش مي‏کند و مردم با همان صدا بيدار مي‏‎شوند. افطار هم همين طور.

افطار

علاوه بر جوانها اکثر پيرمردها به مسجد مي‏‎روند و همانجا افطار مي‏کنند در طول ماه مبارک مسجد افطاري مي‏دهد. معمولاً مسلمانان اول افطار مي‏کنند؛ با چاي، نان و يا خرما. بعد ازنماز هم شام مي‏خوردند.

کتاب فروشي

در کنار هر مسجد، کتاب فروشي هم هست. در ماه مبارک کتاب‏هاي حديثي درباره ماه رمضان مي‏فروشند. شايد در کل چين يک مفاتيح پيدا نشود. شايد حتي ترجمه هم نشده باشد.

اعتقادات مردم

برخي مسلمانان آنجا مي‏گويند هرکس روز چهاردهم و بيست و هفتم اين ماره را روزه نگيرد، کور مي‏شود. که مراد کوري چشم دل است، اما بعضي‏ها فکر مي‏کنند کوري چشم سر مراد است. برخي مسلمانان هم در برخي مناطق چين هستندکه در ماه مبارک رمضان گوشت خوک نمي‏خورند، و همين نخوردن گوشت خوک را روزه گرفتن مي‏دانند.

شب قدر

بعضي مسلمان‏ها، شب بيست و هفتم ماه مبارک را تا صبح در مساجد مشغول عبادت هستند.

عيد فطر
مسلمانان لباس نو مي‏پوشند، غسل مي‏کنند، برخي عطر مي‏زنند و به مسجد مي‏روند. بعد از نماز هم به قبرستان مي‏روند و براي مردگان طلب مغفرت مي‏کنند. يوشاسنجزگواتز  در اين روز زنان در خانه غذايي مي‏پزند که به چيني يوشاسنجزگواتز مي‏گويند. نوعي حلوا و يا کيک است. از روز عيد فطر تا سه روز بعدش هم مردم به ديدار يکديگر مي‏روند. لااقل در منطقه ما اينطوري است.