آیا می‌دانید براى این که روابط زناشویی‌تان تداوم بیشترى داشته باشد، همه چیز را نباید به همسر خود بگویید ! آیا میدانید چه صحبتهایى را باید به همسر خود بگویید و چه سخنانى را باید مطرح نسازید؟

اولین گام در روابط زناشویى، نحوه ى صحبت کردن است، طرز صحیح صحبت کردن با همسرتان تاثیر بسزایى را در روابظ شما می‌گذارد البته لازم به ذکر است نه هر صحبتى.

بعضى از خانم‌ها یا آقایان، عادت دارند تمام اتفاقاتى را که در طول روز براى‌شان اتفاق افتاده است را براى همسر خود تعریف کنند. با این وجود گاهى اوقات صحبت کردن بسیار خطرناک است و توصیه نمى‌شود که مدام صحبت نکنید، سکوت در بسیارى از موارد بهتر از صحبت کردن مى‌باشد. در این مقاله توصیه و پیشنهادهایى را براى شما ارائه خواهیم کرد.

از دیدگاه روان شناسان، انسانها از این منظر به چند دسته تقسیم مى‌شوند:

۱- افرادى که همه مطالب زندگى خود چه در حال، چه در گذشته را براى همسران خود بازگو می‌کنند به بلوغ فکرى نرسیده‌اند، ذهنشان مانند دوران نوجوانى‌شان عمل می‌کند که عادت داشتند همه چیز را براى خانواده خود تعریف کنند.

۲- افرادى که در تعاریف خود، صحبتهاى‌شان اغراق می‌کنند و حتى گاهى وقتها به دروغ نیز متوسل می‌شوند، افرادى هستند که اعتماد به نفس کمى به خود دارند، با این کار قصد دارند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهند. امروزه پیوند بین زوجهاى با ازدواجهایى که در سابق صورت می‌گرفت کاملا متفاوت می‌باشد. در زمان امروز اکثر زوجین هر دو با هم به کار بیرون از خانه اشتغال دارند، زمان کمى را براى صحبت کردن با یکدیگر دارند، هنگامى که فرصتى براى صحبت کردن پیش می‌آید در اغلب موارد راجع به کار بیرون از خانه ى خانم یا آقا می‌گذرد، به ندرت پیش میآید که زوجین در مورد رابطه‌ى خودشان، زندگى دو نفره‌اى یا چهار نفرهاشان به صحبت بنشینند.

حال به توضیح این موضوع می‌پردازیم که چرا نباید تمام صحبت‌هاى خود را به همسرتان بازگو کنید؟ این سوال چندین پاسخ دارد:

۱- از دیدگاه بعضى از روانشناسان افرادى که گذشته تلخ و سخت داشته اند باید توجه کنند که، هنگامى تجربه هاى تلخ گذشته باید چراغ راه آینده باشد و بس. سعى کنید با گذشته هاى تلخ‌تان خداحافظى کنید و با عنوان کردن تجربه‌ها ذهن همسر‌تان را مغشوش نکنید. توجه کنید که شما دیگر در دوران مجردى به سر نمی‌برید، شما تشکیل خانواده داده‌اید و از همان روز اول که وارد زندگى زناشویى می‌شوید باید سعى کنید همه ى گذشته ى خود را فراموش کنید، و الان زمان آن است که زندگى دو نفره ى که در آینده خواهید داشت فکر کنید، صحبت‌هایتان نیز باید حول زندگى مشترکتان باشد نه گذشته تلختان.

۲- اگر از اشتباهات گذشته عبرت گرفته‌اید و تحول خاصى در رفتارتان ایجاد کرده‌اید، لزومى به بازگو کردن اشتباهات گذشته‌تان نیست چون ممکن است بر دیدگاه طرف مقابل به شما اثر منفى بگذارد و یا برخى قابلیت هاى فعلى‌تان، نادیده گرفته شود. مگر در مواردى که بازگو کردن تجربه شما می‌تواند مانع تکرار اشتباه براى طرف مقابلتان شود.

۳- صحبتهایى را از گذشته، حال براى همسرتان باز گو و تعریف کنید اما سعى کنید وارد جزییات نشوید، مسائل را براى او کاملا باز نکنید و نشکافید.

حال چه صحبتهایى را نباید مطرح کرد؟

۱- اسرار‌تان را به همسرتان نگویید. منظور از اسرار چیست؟ مشکلاتى که در دوران قبل از ازدواج برایتان بوجود آمده و بازگو کردن آن تنها باعث مشغول کردن ذهن همسرتان میشود. نا گفته نماند که مسائلى است که گفتن آنها به همسرتان ضرورى است مثلا تجربه نامزدى ناموفقى اگر در گذشته داشته‌اید به همسر‌تان بگویید اما آیا واقعا لازم است همسرتان از جزئیات آن مطلع باشد؟ مشکلاتى که با پدرو مادر، خواهر یا برادر‌تان داشته‌اید و عنوان کردن آنها به دیدگاه همسرتان نسبت به خانواده‌تان خدشه وارد می‌کند، کمبودهایى که در زندگى با آنها مواجه بوده‌اید، رنجها و مشقت‌هایى را که متحمل شده اید، و مسائلى مانند این موضوعات بهتر است بازگو نکنید.

۲- اگر زمانى به همسرتان، رفتارهایى که انجام میداده شک کردید و در وفاداریش نسبت به خودتان مردد بودید. هرگز این موضوع را مطرح نسازید، زیرا ممکن است شما به اشتباه چنین فکرى را داشته بودید در این صورت احساس وفادارى که بین شما و شوهرتان وجود داشته است در همان زمان از بین میرود.

منبع: سایت راسخون