ويژگيهاى فرد منتظر قائم عج الله تعالى فرجه الشريف چيست؟

پاسخ:

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست                 هر کجا هست خدايا بسلامت دارش

منتظر کيست؟ انتظار چيست؟ از کجا بفهميم منتظر آقائيم؟ اين سؤالات زيبايى است که دلدادگان مهدى (عج) بارها از خود مى پرسند و مى خواهند بدانند چه بايد بکنند تا آنها هم از منتظران واقعى امام (عج) باشند. خدا را شکر کنيد که اين اشتياق را در شما نيز قرار داده است.

به طور خلاصه مى توان گفت که: منتظر واقعى کسى است که تمام حرکات و سکناتش حکايت از انتظار داشته باشد. کسى که انتظار مهمانى را مى کشد. به نظافت خانه مى پردازد، لباس مرتب مى پوشد و همه چيز را فراهم مى کند تا به محض ورود مهمان، به بهترين نحو از او پذيرايى کند. انتظار امام زمان (عج) لحظه به لحظه است. بايد به گونه اى منتظر بود که هر لحظه خبر ظهور آقا به گوش رسد، آماده باشيم. اهل گناه و دلبسته به دنيا نمى تواند نام خود را منتظر بنامد.

بعضي از وظايف منتظر واقعى را چنين مى توان برشمرد:

1- معرفت و شناخت امام:

در احاديث وارد شده است که «هر کس بميرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهليت مرده است.» بايد توجه داشت اين معرفت به دو گونه است:

الف- معرفت تاريخى يعنى اينکه بدانيم امام زمان (عج) فرزند کيست؟ چندمين امام است؟ دوران غيبت صغرى چگونه بوده است؟ و مانند آن.

ب- شناخت نورانيت و مقام والاى امام و ارزش حضرت در بارگاه الهى و بهره هايى که مى توان از وجود پرنورش گرفت.

2- دوست داشتن حضرت و محبت به ايشان، چرا که ايشان جزء همان «قربي» است که خداوند در سوره شورى آيه 23، بر دوست داشتن آنها تاکيد کرده است.

3- ايجاد سنخيت با حضرت ولى عصر (عج):

منتظر کسى است که تلاش کند روز به روز به لحاظ روحي، فکرى و عملى خود را بيش از پيش شبيه مولاى خود کند و اين راهى ندارد جز تقويت ايمان ، تقوا و فضايل اخلاقى و دورى از گناه. بى ترديد اين مهم، يک شبه تحقق نمى يابد بلکه لازم است با توکل به خدا و توسل به خود حضرت، به طور تدريجى و مستمر در اين راه قدم برداشت.

4- تلاش براى آماده کردن محيط و جامعه براى ظهور امام زمان (عج) از راه امر به معروف و نهى از منکر و در يک کلام اصلاح طلبي.

5- ارتباط با منتظران ديگر و ايجاد روحيه انتظار و تقويت آن در ديگران براى گسترش ياران حضرت و رفع شبهات درباره امام زمان (عج).

6- ارتباط با حضرت از راه زيارتهايى چون دعاى ندبه، آل ياسين، عهد و مانند آن.

7- صدقه دادن براى سلامتى پسر فاطمه (س)، حواله نمودن ثواب عبادات براى حضرت.

8- صبر و شکيبايى در انتظار و اميد داشتن به ظهور و ايجاد اميدوارى در ديگران.

9- ايجاد آمادگى دائم رزمي.

در يک جمله کسى مى تواند خود را منتظر بنامد که در لحظه لحظه زندگى خود، وظيفه و تکليفى را انجام دهد که امام زمان (عج) در آن لحظه انتظار دارد؛ بى ترديد چنين شخصي هيچ گاه فکر گناه و معصيت به خود را نمى دهد و در مقابل، هيچ واجبى از او فوت نمى شود. فضايل و سجاياي اخلاقى منتظر امام زمان (عج) به گونه اى است که هر کس او را ببيند خواهد دانست که محبت واقعى آقا در دل او جا گرفته است.

نکته مهمى که بيان دوباره آن ضرورى به نظر مى رسد آن است که از وساوس شيطان در اين راه نبايد غافل بود.

شايد بزرگترين و خطرناکترين وسوسه و فريب شيطان ايجاد روحيه يأس باشد. چنانکه گفته شد نکات مذکور را يک شبه نمي توان بدست آورد. بى ترديد هر کس توان و استعدادهايى دارد و امام زمان (عج) از هر فرد به همان اندازه توقع و انتظار دارد، پس بايد با پشت پا زدن به اغواهاى شيطان، به خدا توکل نمود، از اهل بيت استمداد کرد، يا على گفت و تلاش کرد تا هر روز بيشتر و بهتر از ديروز وظايف منتظر واقعى مولايمان امام زمان (عج) را انجام داد.