ورود امام محمد تقى(ع) به بغداد، بنا به درخواست معتصم عباسى۸ محرم

۸ محرم ، سال ۲۲۰ هجرى قمرى

 امام محمد تقى(ع)، معروف به جواد الائمه و امام نهم شیعیان در طول عمر با برکت و کوتاه مدت خویش، دو بار به بغداد مسافرت نمود و هر دو بار مصادف با ماه محرم بود.

بار نخست، بنا به دعوت مأمون عباسى (پس از شهادت امام رضا(ع) در خراسان و بازگشت مأمون به بغداد) در محرم سال ۲۱۵ قمرى وارد بغداد شد و در همان هنگام مأمون در صدد تجهیز نیروى عظیم نظامى براى نبرد با رومیان بر آمده بود.

مأمون در همان سفر، على رغم مخالفت بسیارى از بزرگان بنى عباس، دختر خود ام الفضل را به عقد ازدواج امام محمد تقى(ع) در آورد و آن امام همام را بر سایر بزرگان عباسى و علوى ترجیح داد و بر مقام و منزلتش افزود.

بار دوم، بنا به دعوت معتصم عباسى به اکراه و اجبار وارد بغداد شد و ورود وى به دارالخلافه، مصادف بود با دو روز مانده به آخر محرم سال ۲۲۰ قمرى.

معتصم عباسى گرچه در ظاهر نسبت به آن حضرت، اظهار علاقه و محبت مى کرد و مقامش را گرامى مى داشت، ولیکن در باطن، امام محمد تقى(ع) و تمامى خاندان عصمت و اهل بیت(ع) و شیعیانشان را دشمن خود مى دانست و با بهانه هایى واهى، محدودیت هاى تازه اى براى آنان قائل مى شد.

وى، پس از ده ماه تحمل وجود شریف امام جواد(ع)، همسرش ام الفضل را به کشتن آن امام معصوم(ع) تحریک کرد و به دست این زوجه بى وفا، وى را مسموم و در آخرین روز ذى قعده سال ۲۲۰ قمرى به شهادت رسانید.(۱)

۱- نک: الارشاد (شیخ مفید)، ص ۶۱۵ و ص ۶۳۴؛ بحارالانوار (علامه مجلسى)، ج ۵۰، ص ۲؛ کشف الغمه (على بن عیسى اربلى)، ج۳، ص ۱۸۶؛ منتهى الآمال (شیخ عباس قمى)، ج۲، ص ۳۲۴