اشاره:

حسین بن علی بن ابی‌طالب(علیه السلام)، مشهور به اباعبدالله و سیدالشهداء (۴-۶۱ ق)، امام سوم شیعیان است، که ده سال امامت را بر عهده داشت و در واقعه عاشورا به شهادت رسید. او فرزند دوم امام علی(علیه السلام) و فاطمه زهرا(سلام الله علیها) و نوه حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) است. بنابر گزارش‌های تاریخی شیعه و اهل سنت، پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) هنگام تولد او از شهادتش خبر داد و نام «حسین» را برای او برگزید. رسول خدا، حَسَنَین (امام حسن و امام حسین) را بسیار دوست داشت و همه را به دوست داشتن آن دو سفارش می‌کرد. امام حسین(علیه السلام) از اصحاب کِساء و از حاضران در ماجرای مُباهله و یکی از اهل بیت پیامبر است که آیه تطهیر درباره آنان نازل شده است.

در حدیث شریف نبوی که شیعه وسنی آن را روایت نموده‌اند پیامبر اکرم فرمودند:

 “حسین منی وانا من حسین “

یعنی : حسین (علیه السلام) از من و من از حسینم.

این حدیث دارای دو بند است:

بند اول: «حسین منی» ، این قسمت واضح و روشن است زیرا امام حسین (علیه السلام) فرزند دختر رسول خدا( صلی الله علیه و آله ) ونوه آن حضرت است.

بند دوم: «أنا  من حسین» ، علما این بند را چنین معنی کرده‌اند که : ‌بقاء رسول خدا( صلی الله علیه و آله ) به بقاء دین او « اسلام» است وبقاء اسلام مرهون جهاد امام حسین(علیه السلام) و فداکاری او در راه خدا است.

اگر جریان عاشورا و فداکاری امام حسین(علیه السلام) ویاران و اهل بیتش درراه اسلام نبود، بنی امیه قرنها پیش ،اسلام را از بین برده‌ بودند.

روی این حساب است که بقاء پیامبر ( صلی الله علیه و آله ) نیز از حسین (علیه السلام) است. بنابراین حسین(علیه السلام) ازپیامبراست ،‌که فرزند اوست. و پیامبر ازحسین(علیه السلام) که بقاء حضرتش از اوست.

همانگونه که دانشمندی بزرگ در این باره گفته است:

« الاسلام محمدی الوجود، و حسین البقاء»

یعنی « پیدایش اسلام ازمحمد (صلی الله علیه و آله) و بقاء آن ازحسین (علیه السلام) است »

ازاین رو ما درک می کنیم که بقاء اسلام در عصر حاضر نیز بستگی به حمایت از نهضت امام حسین(علیه السلام) و زنده نگاه داشتن انقلاب آن حضرت ،هرچه با شکوه تر برگزار کردن مجالس سوگواری وعزاداری حضرتش دارد. وزنده نگاه داشتن نهضت آن حضرت جز با پاسداری از شعائر حسین(علیه السلام) که برنامه شیعیان درهرکجا ازجهان پهناور درایام عاشوراء ودیگر ایام است، امکان پذیر نیست.

زیرا شعائر حسین(علیه السلام) یک نوع ممارست علمی و همه جانبه از داستان عاشورا و فاجعه کربلاست. و این شعائر است که در وجود انسانها روح حسینی و اسلامی را زنده می‌سازد.

اگر این شعائر متروک شود، انقلاب حضرت به دست فراموشی سپرده خواهد شد ،‌وبه دنبال آن اسلام از بین خواهد رفت.

با این بررسی مختصر به این نتیجه می رسیم که برگزاری مجالس عزاء حسین(علیه السلام) همه ساله و در هر نقطه از جهان یک نوع واجب کفائی است.

و درگذشته بعضی از بزرگان  فقهاء مانند مرحوم آیت‌الله مامقانی و مرحوم ملا آقا دربندی صاحب « اسرار الشهاده » و مجتهدین دیگر به وجوب آن فتوی داده‌اند.

و علت وجوب آن هم روشن شد که بقاء اسلام مرهون نهضت امام حسین(علیه السلام) و بقاء نهضت آن حضرت تنها با شعائر حسین است بنابراین بر پاداشتن شعائر حسین (علیه السلام)  سبب بقاء اسلام است.

و شاید معنی واقعی فرموده رسول خدا( صلی الله علیه و آله ) که فرمودند:

«حسین منی و انا من حسین» همین باشد که اشاره شد.

منبع : به نقل از شعائر حسین – چرا و چگونه؟ آیت‌الله شهید سیدحسن شیرازى