اشاره:

مرحوم آیت الله حاج میرزا عبدالله شهیدى در محرم الحرام سال ۱۳۴۰ قمرى در بیت علم و فضیلت در قزوین ولادت یافت. وى فرزند ارشد مرحوم آیت الله شیخ عبد الحسین شهیدی است. خاندان شهیدى یکى ازخاندان اصیل قزوین بوده و به فضل و کمال اشتهار دارند. مرحوم آیت الله حاج میرزا عبد الله شهیدى امام جمعه، فرزند مرحوم آیت الله حاج شیخ عبد الحسین امام جمعه هستند که نسب شریفشان با سه واسطه دیگر (مرحوم حاج شیخ مرتضى امام جمعه، مرحوم میرزا محمد تقى امام جمعه و مرحوم آقا عبد الله امام جمعه) که همگى از علماء اعلام قزوین بوده ‏اند، به علامه کبرى مرحوم حاج ملا محمّد تقى برغانى صاحب  مجالس المتقین  و منهج الاجتهاد  و  تفسیر الآیات النازله فى فضائل اهل البیت (علیه السلام) و معروف به  شهید ثالث مى‏ رسد.

تحصیلات و اساتید

پس از طى دوره هاى تحصیل جدید درمدارس قزوین، به تحصیل علوم دینیه اشتغال یافت. مقدمات و ادبیات و بخشى از سطح را  در مدرسه صالحیه و نزد علماء وقت قزوین به ویژه در محضر پدر گرامیش گذراند و براى ادامه تحصیل در سال ۱۳۶۱ قمرى عازم شهر مقدس قم گردید و در حوزه علمیه، تحصیلات خود را پى گرفت.

در سال .۱۳۷۲ ق به دامادى یکى از اساتید برجسته خویش مرجع بزرگ مرحوم آیت الله العظمى آقا سیّد محمّد حجّت کوه کمرى، در آمد. ایشان در طول دوران کسب علم از محضر آیات و اساتید دیگرى نیز بهره‏مند شدند که از برجسته ‏ترین آنان مى‏توان به حضرات آیات عظام: بروجردى، مرعشى نجفى و امام خمینى (ره) اشاره کرد. آن مرحوم در مقدمه برخى تقریرات دروس آن حضرات، از استاد خویش چنین نام مى‏ برند:

الحمدلله الذى وفّقنا لِلإستفاده عن بیان سید العلماء العاملین و الفقهاء الراشدین آیه الله فى العالمین العلّامه الثانى حضره المستطاب الحاج آقا حسین الطباطبائى البروجردى ادام اللّه ظلّه على رؤس العباد لاسیّما الطالبین لأحکام الاسلام و فقه آل محمّد (ص) و نشکره بأن وفّقنا باتمام دروس السّطح و نسأله أن یعطینى الفهم بحقّ محّمد (ص) و آله (ع) …   حمد و سپاس پروردگارى راست که به ما توفیق استفاده از بیانات سید العلماءالعاملین و الفقهاء الراشدین، آیه الله فى العالمین، علامه ثانى، حضرت مستطاب حاج آقا حسین طباطبایى بروجردى را – که خداى سایه‏ اش را بر سر عموم خلق به ویژه طالبان احکام اسلام و فقه آل محمد (ص) مستدام بدارد. – عطا فرمود، و او را شکر گوییم که بر اتمام دروس سطح توفیقمان داد. از او مسئلت مى‏ کنیم که به ما درک و فهم عطا فرماید بحق محمّد (ص) و آله (ع) .

وى که مورد توجه و اعتماد بسیارى از مراجع عظام تقلید بود، در طول عمر شریفش به کسب اجازات اجتهاد و روایت و اجازات امور شرعیه از جانب تنى چند از آن بزرگان، از جمله حضرات آیات عظام: سید محسن حکیم، سید محمود شاهرودى، شیخ عبد النبى عراقى، سید عبد الهادى شیرازى، حاج سید ابوالقاسم خویى، حاج آقا حسین بروجردى، آقا سید ابوالحسن رفیعى، امام خمینى، حاج سید محمد رضا گلپایگانى، آقا سید شهاب الدین نجفى مرعشى و حاج سید على سیستانى نائل آمد.

تألیفات

وى یکى از اعضاء لجنه و انجمن تحقیق کتاب ذى قیمت  احقاق الحق  مرحوم قاضى نورالله شوشترى بود که به همراه تنىچند از علماء و فضلاء تحت نظر و اشراف مرحوم آیت الله نجفى مرعشى به امر تحقیق و تعلیق این کتاب شریف همت گماردند. موضوع معراج رسول اکرم (ص) یکى از مباحث اصلى مورد مناقشه میان مرحوم شهید ثالث (ره) و مخالفین از جمله شیخ احمد احسائى بوده است. از این رو مرحوم آیت الله شهیدى با اهتمام خاصى که به موضوع فوق الذکر، داشته ‏اند، در قالب تفسیر سوره مبارکه اسراء موضوع معراج را به تفصیل مورد بحث قرار داده‏اند. هم چنین آنچه تحت عنوان تفسیر یا به عبارتى منتخب التفاسیر مى‏ توان از آن یاد کرد: یک دفتر در تفسیر سوره مبارکه حمد، سه دفتر در سوره مبارکه بقره، یک دفتر اصلى و دو دفتر الحاقى در سوره مبارکه اسراء و دو دفتر در تفسیر سوره مبارکه یوسف (ع) است.

حدود سى دفتر دست نویس نیز در موضوعات متنوّع: کلام و اعتقادات، احکام، مواعظ و اخلاقیات، مناقب و هم چنین تقریرات دروس اساتید خود از جمله آیات عظام: بروجردى و امام خمینى به رشته تحریر در آورده‏ اند. مجموعه یادداشت هاى متفرقه در موضوعات طبّ قدیم، خاطرات انقلاب و وقایع نهضت و غیره نیز بطور پراکنده در میان یادداشت ها و دست‏ نویس‏ هایشان به چشم مى‏ خورد.

وفات

در اولین ساعات روز پنجشنبه  ۲۶شوال المکرم ۱۴۱۴ قمرى (هیجدهم فروردین ۷۳) مصادف با سالگرد شهادت حضرت امام صادق (ع) در قم به دیدار معبود شتافت. پیکر مطهّر آن عالم ربّانى  در  مقبره علماى باغ بهشت  در جوار على بن جعفر (ع) شهر قم به خاک سپرده شد.