درباره تاریخ تولد امام هادی علیه‌السلام اتفاق نظری میان مورخان و سیره‌نویسان نیست. برخی از آنان تاریخ تولدش را نیمه ذی الحجه و برخی دیگر دوم رجب و یا پنجم رجب ذکر کرده‌اند. همچنین درباره سال تولدش، برخی سال ۲۱۲ و برخی دیگر سال ۲۱۴ قمری را بیان نمودند.(۱)

یکی از ادله‌ای که تولد آن حضرت را در ماه رجب می‌داند، دعای ناحیه مقدسه است که در فرازی از آن آمده است: «اَلّلهُمَّ اِنّی اَسْئَلْکَ بِالْمَوْلُودَیْنِ فی رَجَبٍ، مُحَمَّدِ بْنِ عَلیٍّ الثّانی وَابْنِهِ عَلیِّ بْنِ مُحَمّدٍ الْمُنْتَجَبِ».(۲)

نام مبارکش علی و لقب‌هایش هادی، نقی، نجیب، مرتضی، ناصح، عالم، امین، مؤتمن، منتجب و طیب است. ولیکن هادی و نقی معروف‌ترین و مشهورترین القاب وی می‌باشند. آن حضرت مکنی به “ابوالحسن” است و این کنیه علاوه بر آن حضرت، بر سه تن از امامان دیگر شیعه یعنی امام علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام، امام موسی بن جعفر علیه‌السلام و امام رضا علیه‌السلام نیز معروف می‌باشد.

برای تمییز و تعیین هر یک از آنان، کنیه “ابوالحسن” به طور مطلق برای امام علی علیه‌السلام قرار داده شد و به امام موسی بن جعفر علیه‌السلام “ابوالحسن الاول“، به امام رضا علیه‌السلام “ابوالحسن الثانی” و به امام علی‌النقی علیه‌السلام “ابوالحسن الثالث” می‌گویند.(۳)

نام پدر بزرگوارش امام محمدتقی علیه‌السلام، امام نهم شیعیان و مادرش سمانه مغربیه می‌باشد. امام هادی علیه‌السلام در شأن مادرش فرمود: مادرم به حق من عارف و از بهشتیان است و شیطان سرکش به او نزدیک نمی‌شود و مکر جباران به وی نمی رسد. او در پناه خدایی است که نمی‌خوابد و مادر صدیقان و صالحان را به خود وانمی‌گذارد.(۴)

میلاد مسعود امام هادی علیه‌السلام در روستای “صُریا”، در حوالی مدینه منوره واقع گردید. گفتنی است که “صریا” قریه‌ای بود در سه میلی مدینه منوره که امام موسی بن جعفر علیه‌السلام آن را بنا نمود و سال‌های دراز، موطن اولاد و احفاد آن حضرت قرار گرفت.

پی نوشتها:

(۱). الارشاد (شیخ مفید)، ص ۶۳۵؛ کشف الغمه (علی بن عیسی اربلی)، ج ۳، ص ۲۳۰؛ منتهی الآمال (شیخ عباس قمی)، ج ۲، ص ۳۶۱؛ الکافی (شیخ کلینی)، ج ۱، ص ۴۹۷؛ وقایع الایام (شیخ عباس قمی) ص ۲۹۶٫

(۲). مفاتیح الجنان، دعای ششم ماه رجب.

(۳). منتهی الآمال، ج ۲، ص ۳۶۱؛ وقایع الایام، ص ۲۹۶٫

(۴). منتهی الآمال، ج ۲، ص ۳۶۱٫