اشاره:

علی بن ابی‌طالب مشهور به امام علی(ع) و امیرالمؤمنین (۱۳ رجب سال ۲۳ قبل از هجرت – ۲۱ رمضان سال ۴۰ق)، امام اول همهٔ مذاهب شیعه، صحابی، راوی، کاتب وحی و چهارمین خلیفه از خلفای راشدین نزد اهل سنت است. وی پسرعمو و داماد پیامبر اکرم(ص)، همسر حضرت فاطمه(س)، پدر و جدِّ یازده امام شیعه است. پدر او ابوطالب و مادرش فاطمه بنت اسد بوده است. به گفته مورخان شیعه و بسیاری از علمای اهل سنت، در کعبه زاده شد و نخستین مردی بود که به پیامبراسلام(ص) ایمان آورد. از نظر شیعه، علی(ع) به فرمان خدا و تصریح پیامبر(ص)، جانشین بلافصل رسول خدا(ص) است.

عن الصادق عن آبائه علیهم السلام قال: قال رسول الله صلی الله علیه و آله لعلی بن ابی طالب علیه السلام:

یا علی انت بمنزله هبه الله من آدم و بمنزله سام من نوح و بمنزله اسحاق من ابراهیم و بمنزله هارون من موسی و بمنزله شمعون من عیسی الا انه لا نبی بعدی.

یا علی انت وصیی و خلیفتی فمن جحد وصیتک و خلافتک فلیس منی و لست منه و انا خصمه یوم القیامه.

یا علی انت افضل امتی فضلا و اقدمهم سلما و اکثرهم علما و اوفرهم حلما و اشجعهم قلبا و اسخاهم کفا

یا علی انت الامام بعدی و الامیر و انت الصاحب بعدی و الوزیر و مالک فی امنتی من نظیر.

یا علی انت قسیم الجنه و النار بمحبتک یعرف الابرار من الفجار و یمیز بین الاشرار و الاخیار و بین المومنین و الکفار.

امام صادق علیه السلام از پدران بزرگوارش علیهم السلام نقل می کند که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله به علی ابن ابی طالب علیه السلام فرمود:

ای علی! تو نسبت به من همانند هبه الله نسبت به آدم هستی و مانند سام برای نوح و اسحاق برای ابراهیم و هارون برای موسی و شمعون برای عیسی هستی جز آنکه پس از من پیامبری نیست.

ای علی تو وصی و خلیفه من هستی پس هرکس این را انکار کند از من نیست و من هم از او نیستم و در روز قیامت دشمن اویم.

ای علی تو برترین فرد امت من از نظر فضل و پیشگام ترین آنها از نظر پذیرش اسلام و دانشمندترین آنها از نظر دانش و بردبارترین آنها از نظر شکیبایی و شجاع ترین آنها از نظر قلب و سخاوتمندترین آنها از نظر کرم و بخشش هستی.

ای علی تو امام و امیر پس از منی تو یار و و وزیر منی و کسی مانند تو در میان امت من نیست.

ای علی تو قسمت کننده بهشت و دوزخ هستی به دوستی تو نیکان از فاسقان شناخته شوند و خوبان از بدان و مومنان از کافران جدا شوند.

امالی صدوق مجلس ۱۱ حدیث ۴