مسجد كوفه يكي از مساجد چهارگانه بزرگ جهان اسلام است كه در شهر كوفه ساخته شده است.اين مسجد در 12 كيلومتري شمال شهر نجف واقع است.
مسجد كوفه بنا بر روايات، پس از مسجد الحرام در مكه و مسجد النبي در مدينه، مهمترين مسجد جهان اسلام بوده و برخي كرامت آنرا از مسجد الاقصي نيز بالاتر دانسته اند.
غالب احدايث معراجيه از نماز خواندن رسول گرامي اسلام (صلي الله عليه و آله) شب معراج، در مسجد كوفه ياد كرده اند. در كتب روايتي مهم شيعه همچون بحارالانوار، اصول كافي و مستدرك الوسائل، فصول يا ابوابي در مورد فضيلت كوفه و استجابت سكونت در آن وجود دارد. احاديث بسياري در مورد اينكه كوفه به همراه قم معدن شيعيان خاص است در اين كتب نقل شده است در مفاتيح الجنان پيرامون فضيلت اين مسجد آمده است :   محلّ نماز پيغمبران است و محلّ نماز حضرت مهدى صلوات اللّه عليه خواهد شد و در روايتى هزار پيغمبر و هزار وصىّ پيغمبر در آن نماز كرده و از بعضى روايات استفاده شود كه مسجد كوفه افضل است از مسجد اقصى كه در بيت المقدّس است و ابن قولويه از امام محمّد باقر عليه السلام روايت كرده كه فرمود اگر مردم بدانند كه چه فضيلت دارد مسجد كوفه هر آينه از شهرهاى دور تهيّه زاد و راحله كنند و بسوى اين مسجد بيايند و فرمود كه نماز واجب در آن برابر است با حج مقبول و نماز نافله برابر عمره مقبوله و به روايت ديگر نماز فريضه و نافله در آن مثل حجّ و عمره اى است كه با رسول خدا صلى الله عليه و آله كرده باشند شيخ كلينى و غير او از مشايخ عظام روايت كرده اند از هارون بن خارجه كه حضرت صادق عليه السلام به من فرمود اى هارون چه مقدار مسافت است بين تو و بين مسجد كوفه يك ميل مى شود گفتم نه فرمود بجا مى آورى همه نمازهاى خود را در آنجا گفتم نه فرمود اگر من نزديك آن مسجد بودم اميد داشتم كه از من فوت نمى شد يك نماز در آن و هيچ مى دانى كه چيست فضيلت آن موضع نبوده بنده صالحى و نه پيغمبرى مگر آنكه نماز گذارده در مسجد كوفه حتّى آنكه رسول خدا صلى الله عليه و آله در شبى كه او را به معراج مى بردند جبرئيل به آن حضرت گفت مى دانى كه در كجائى يا رسول اللّه الا ن مقابل مسجد كوفه مى باشى فرمود پس رخصت بطلب از پروردگار من تا بروم در آن و دو ركعت نماز گذارم پس جبرئيل از حق تعالى اذن طلب كرد حق تعالى اذن مرحمت فرمود پس فرود آورد آن حضرت را و آن جناب دو ركعت نماز گذاشت در آن و بدرستى كه جانب راست آن باغى است از باغهاى بهشت و ميان آن باغى است از باغهاى بهشت و عقب آن باغى است از باغهاى بهشت و بدرستى كه نماز واجب در آن برابر است با هزار نماز و نافله در آن مقابلست با پانصد نماز و نشستن در آن بدون تلاوت و ذكر عبادتست و اگر مردم بدانند كه چه فضيلت است در آن بيايند بسوى آن اگرچه به رَوِش كودكان خود را بر زمين كشند گفته مي‌شود اين مسجد ابتدا توسط حضرت آدم ساخته شده  است. در دهه‌هاي اول هجري قمري اين مسجد توسط سعد بن ابي وقاص بازسازي و سپس توسط علي ابن ابي طالب مركزي مهم براي خلافت در نظر گرفته شد. مقبره برخي از بزرگان و علماي ديني در آنجا قرار دارد.گفته مي‌شود پس از ظهور حجت بن حسن (مهدي)، اين مسجد وسعت بسياري خواهد يافت .
اين مسجد داراي محراب و مقام هايي است كه عبارتند از :
ـ محراب اميرالمؤمنين   عليه السلام
ـ محراب و مقام امام زين العابدين   عليه السلام
ـ محراب امام صادق    عليه السلام
ـ مقام خضر
ـ دكة المعراج
ـ مقام ابراهيم عليه السلام
ـ مقام جبرئيل   عليه السلام
ـ سفينه نوح
ـ دكة القضاء
ـ بيت الطشت
ـ مقام حضرت آدم
همپچنين مرقد تعدادي از ياران اهل بيت درحاشيه اين مسجد قراردارد . اين افراد عبارتند از :
مسلم بن عقيل  آرامگاه حضرت مسلم، اين شخصيت والا مقام، در بيرون باروي مسجدكوفه ودرسمت جنوب شرقي آن قرار دارد كه به وسيله راهرو كوتاهي از مسجد مي توان به درون صحن آن قدم نهاد. حرم حضرت مسلم(عليه السلام)فضاي وسيعي در شرق مسجد كوفه را در بر گرفته و از گنبد طلايي بزرگ و چندين رواق و شبستان و ايوان تشكيل شده است.
ـ هاني بن عروه  در برابر حرم حضرت مسلم و در سمت شمالي صحن او قرار دارد. وي از شيعيان با وفا و ميزبان و همرزم مسلم بن عقيل در كوفه بود و به همراه او به شهادت رسيد.
منبع: ره توشه عتبات عاليات؛ جمعي از نويسندگان