چگونگی حل مسائل، می‌تواند در زندگی همه ما انسان‌ها تاثیرات عظیمی بر جای بگذارد. چنانچه شما مسئله‌ای را با موفقیت حل کنید، این امر، منجر به افزایش اعتماد به نفس در شما و همچنین گام بلندی برای موفقیت در شما ایجاد خواهد کرد. و اما…

حل مسئله

دنیای همه ما انسان‌ها، دنیای واقعیت‌هاست و در دنیای واقعیت‌ها، ما ناگزیریم که هر روز با مسایل و مشکلات ریز و درشت و فراوانی مواجه شویم. هیچ انسانی نمی‌تواند این ادعا را داشته باشد که در مسیر زندگی خود، با هیچ مسئله‌ای روبرو نشده است. اما آنچه که از اهمیت فراوانی برخوردار است، این است که ما به عنوان یک انسان، چگونه با مسائل پیش آمده روبرو می‌شویم و چگونه سعی می‌کنیم آن‌ها را یک به یک حل کنیم.

حل مساله، تنها مختص به انسان امروز نبوده و نیست. بلکه از گذشته‌های بسیار دور نیز انسان‌ها راهکارهایی را برای حل مسائل پیش روی خود پیدا می‌کردند. چگونگی حل مسائل می‌تواند در زندگی همه ما انسان‌ها تاثیرات عظیمی بر جای بگذارد. چنانچه شما مسئله‌ای را با موفقیت حل کنید، این امر منجر به افزایش اعتماد به نفس در شما و همچنین گام بلندی برای موفقیت در شما ایجاد خواهد کرد.اما چنانچه مسائل را حل نشده رها کنید و یا به گونه‌ای غیر منطقی حل کنید مسلماً این امر منجر به آسیب‌های فراوانی از لحاظ جسمی و روحی در شما خواهد شد.

حل مساله، یک فرایند منطقی است. یک فرایند شناختی- رفتاری که به فرد یاری می‌دهد تا با پیدا کردن راه حل‌های سازنده، موثر و سازگارانه مسئله مورد نظر را حل کند. مسائلی که انسان در زندگی خود با آن مواجه می‌شوند بی‌شمارند از جمله این مسایل شامل مسائل مادی، مسائل بین فردی، مسائل اجتماعی و .. می‌باشد.

* چنانچه شما مسئله‌ای را با موفقیت حل کنید، این امر منجر به افزایش اعتماد به نفس در شما و همچنین گام بلندی برای موفقیت در شما ایجاد خواهد کرد. اما چنانچه مسائل را حل نشده رها کنید و یا به گونه‌ای غیر منطقی حل کنید، مسلماً این امر منجر به آسیب‌های فراوانی از لحاظ جسمی و روحی در شما خواهد شد.

مراحل حل مساله کدامند؟

رویکرد صحیحی نسبت به مسئله اتخاذ کنید: شما زمانی که در زندگی با مسئله‌ای روبرو می‌شوید آن را چگونه می‌بینید و از چه واژه‌هایی استفاده می‌کنید. بسیاری از ما انسان‌ها آن را نشانه ضعف، بی‌لیاقتی و ناتوانی خود می‌پنداریم و مدام خود را سرزنش می‌کنیم که چرا من؟ غافل از این که اگر بخواهیم به مسئله مورد نظر از این زاویه و دریچه نگاه کنیم، مانع بزرگی بر سر راه حل مسئله گذاشته‌ایم. به عبارت دیگر، این نوع نگاه کردن به مسئله، خودش یک مسئله بزرگ است. بنابراین برای یادگیری مهارت حل مسئله، در قدم اول می‌بایست تلاش کنیم که این نوع نگرش به مسئله را در خود تغییر دهیم. باید به جای انکار مسئله و یا سرزنش خود، بپذیریم که مسئله‌ای پیش آمده است و ما می‌بایست آن را به گونه‌ای سازنده و دقیق حل کنیم.

مسئله را به دقت تعریف کنید: بعد از تغییر باور و نگرش خود در باب مسئله، شما می‌توانید در این مرحله، تعریف دقیق و روشنی از مسئله پیش آمده داشته باشید. مشکل بسیاری از افراد در این مرحله این است که در تعریف مشکل خود، مشکل دارند. برای این کار شما می‌توانید اطلاعات راجع به مسئله جمع‌آوری کنید و نقاط کور و مبهم را شفاف سازید.

راه حل‌های متفاوت خلق کنید: در این مرحله سعی کنید راه حل‌های متفاوت تولید کنید. شما می‌توانید از روش بارش مغزی استفاده کنید؛ بدین معنی که هر راه حلی که به ذهنتان می‌رسد، بدون توجه به خوب یا بد بودن راه حل مطرح کنید. در این مرحله آنچه اهمیت دارد کمیت است تا کیفیت.

راه حل‌های مطرح شده را ارزیابی کنید و یکی را انتخاب کنید: بعد از تولید راه حل‌های مختلف و متفاوت در این مرحله شما می‌بایست راه حلی را انتخاب کنید که بالاترین مزیت و کمترین معایب را داشته باشد.

اجرای راه حل انتخاب شده: راه حل مورد نظر را اجرا کنید. آنچه اهمیت فراوان دارد این است که بعد از اجرای راه حل، چناچه مسئله شما با این روش حل شد، به خود پاداش دهید. اما اگر راه حل موثر واقع نشد، می‌توانید فرایند حل مسئله را از ابتدا شروع کنید؛ چرا که احتمالاً در جریان حل مسئله، اشکالی پیش آمده است که شما می‌توانید با رفع آن، مسئله پیش آمده را به درستی حل کنید.

منبع: سایت تبیان