اشاره:

مرحوم آیهاللّه آقاى حاج سید محمدعلى کاظمینى بروجردى قدس سره یکى از علماى تهران به شمار بود.فقید سعید در سال ۱۳۴۳ق (۱۳۰۳ش) در بروجرد، در بیت علم و تقوا و فضیلت زاده شد.  پدرش مرحوم آیهاللّه حاج سید محمدطاهر کاظمینى (۱۳۰۸ـ ۱۳۹۸ق) یکى از علماى شهر و از شاگردان آیات عظام: سید ابوالحسن اصفهانى و حاج آقا حسین طباطبایى بروجردى ـ به مدت ۲۰سال در بروجرد ـ و صاحب کتاب هاى: صلاه المسافر و تذکرهالمتکلمین، و از نوادگان فقیه بزرگ شیعه علامه سید محسن اعرجى کاظمینى بود.

تحصیلات و اساتید

معظم له تحصیلات خود را در زادگاهش نزد پدر بزرگوارش آغاز کرد و پس از فراگیرى مقدمات و سطوح، در سال ۱۳۶۵ق به نجف اشرف مهاجرت کرد؛ اما به دلیل بیمارى سختى که در بدوِ ورود، دامن گیرش شد ناچار به بازگشت به شهرش و ادامه تحصیل در آنجا شد.

با مهاجرت مرحوم آیهاللّه العظمى بروجردى به قم، در سال ۱۳۶۴ق (۱۳۲۴ش)، او هم به قم آمد و به مدت ۱۴سال نزد حضرات آیات عظام: بروجردى، حجت کوه کمرى، خوانسارى، صدرالدین صدر و شیخ عبدالنبى عراقى به کسب علم و دانش و اخذ کمالات پرداخت تا به درجه اجتهاد نائل آمد و همزمان به تدریس سطوح و تألیف کتاب هاى متعدد پرداخت. سپس در سال ۱۳۳۶ش به امر آیهاللّه بروجردى به تهران عزیمت کرد و در میدان  خراسان، به اداره مسجد نور (با پشتوانه مالى مرحوم آقاى فروتن) همت گماشت و پس ازتکمیل، آنجا را پایگاه فعالیت هاى علمى و دینى خویش قرار داد و نزدیک به نیم قرن، به تدریس و تألیف و تبلیغ دین پرداخت و حل مشکلات فکرى و عقیدتى مردم را وجهه همت خود ساخت. او از غالب فقها و مراجع قم و نجف اشرف اجازات متعدد داشت و مورد وثوق آنان بود و در راه احیاء و بزرگداشت نام و یاد اهل بیت و حفظ حریم تشیع، از هیچ کوششى فروگذار نمى کرد.

تالیفات

    ۱. نهایه الکلام فى حق رسول الاسلام

    ۲. نهایه المقام لابناء الامام

    ۳. اخبارنا فى بطلان الصوفیه

    ۴. جامع الاحادیث المنتخبه

    ۵. ناصح الطالبین

    ۶. لسان المسلمین

    ۷. مراحل الآخره

    ۸. منتخب اللئالى (پرسش ها و پاسخ ها)

    ۹. خلاصه المطالب

    ۱۰. تنبیه الناس

    ۱۱. قاعده لاضرر

    ۱۲. تفسیر سوره حمد

    ۱۳. تفسیر سوره واقعه

    ۱۴. جواهر الولایه (در امام شناسى)

    ۱۵. صوت الولایه

    ۱۶. معاجز الولایه (معجزات ۱۴ معصوم)

    ۱۷. مجموعه دانش

    ۱۸. بازگشت روح

    ۱۹. گنجینه معارف

    ۲۰. فیوضات ربانى

    ۲۱. شیعه و دیگران

    ۲۲. شیعه شناسى

    ۲۳. اعجازشناسى

    ۲۴. رساله در اعتقادات

    ۲۵. رساله در رجال

    ۲۶. آسایش آوران: مقدس ترین داوران

    ۲۷. پیروزمندان مظلوم جهان

    (زندگى ۱۴معصوم)

    ۲۸. مشعلداران جهان (ادامه کتاب فوق)

    ۲۹. عدالت گستر جهان (زندگى امام زمان)

    ۳۰. اسلام و دیگران

وفات

فقید سعید در سحرگاه یکشنبه ۲۷مرداد ۱۳۸۱ (۹جمادى الاول ۱۴۲۳ق) در ۸۰سالگى چشم از جهان فرو بست و در مسجد نور به خاک سپرده شد.