ماه مبارک رمضان در افغانستان

استقبال

مردم مسلمان افغانستان يک ماه جلوتر خودشان را براي استقبال از ماه مبارک رمضان آماده مي‏کنند. چند روز مانده به ماه مبارک هم مردم به آسمان نگاه مي‏کنند و به دنبال ماه مي‏گردند. ماه را که ديدند آتش روشن مي‏کنند تا بقيه هم بدانند که ماه ديده شده است، البته الان با روش‏هاي جديد و رسانه‏ها به يکديگر اطلاع مي‏دهند.

مسجد

خانم‏ها هم به صورت خودجوش مساجد را تميز مي‏کنند. روحاني مسجد، در سحرهاي رضان، دعاي سحر مي‏خواند، گاهي هم اشعاري در مدح امام علي ـ عليه‏السلام ـ . مردم بعد از نماز صبح در مسجد دور هم جمع مي‏شوند و قرآن مي‏خوانند.

تلويزيون

آنجا شبکه تمدن با الگو گرفتن از ايران برنامه‏هايي مثل تلويزيون ايران پخش مي‏کند. اين شبکه پربيننده‏ترين شبکه افغانستان است.

شب قدر

نوزدهم، بيست و يکم، بيست و سوم مثل ايران مردم به مسجد مي‏روند و جوشن کبير مي‏خوانند، صد رکعت نماز را به جا مي‏آرند، قرآن به سر مي‏گذارند و اعمالي در مجموع اعمالي را که در مفاتيح نوشته شده انجام مي‏دهند.

عيد اموات

شب بيست و هفتم، يا بيست و هشتم و يا بيست و نهم به نام «شب مرده‏ها» معروف است و به تعبيري عيد اموات محسوب مي‏شود. در اين شب مردم براي اموات نذر مي‏دهند و طلب استغفار مي‏کنند.

روزه خوري

هيچ کس، حتي اگر عذر شرعي هم داشته باشد، علني روزه‏‏اش را نمي‏خورد، حتي اگر در خانه هم روزه نمي‏گيرد سعي مي‏کند هيچ کس نفهمد. اگر مردم کسي را در حال روزه‏خوري ديدند، طور ديگري به او نگاه مي‏کنند، اگر آن فرد به نماز عيد فطر هم آمد، مردم با او برخورد خوبي ندارند.

عيد فطر

مردم، شب بيست و نهم در آسمان به دنبال ماه مي‏گردند تا هلال ماه شوال را که نويد بخش عيد فطر است ببينند. روز عيد، مردم لباس نو و جديد که تازه خريده‏اند، مي‏پوشند و به نماز عيد مي‏روند. بعد از پايان نماز هر خانه به خاطر عيد، غذا تدارک مي‏بينند و مثلاً در يک روستا که چهل خانوار با حدود پانصد نفر جمعيت دارد، پنج نفر به عنوان مهمان به خانه يک نفر که به قيد قرعه اسم او درآمده مي‏روند و آن شخص از آنان پذيرايي مي‏کند؛ البته اين رسم که از قديم بوده، مختص آقايان است.

عيد فطر و دو روز بعدش تعطيل رسمي است و مردم به ديدار يکديگر مي‏روند. بزرگترها به بچه‏ها عيدي مي‏دهند. خانم‏ها هم گندم و تخمه بريان مي‏کنند، تخم مرغ رنگ مي‏کنند. مي‏توان گفت به همان اندازه که ايرانيان عيد نوروز را با شکوه برگزار مي‏کنند، مردم افغانستان عيد فطر و همچنين عيد قربان را با شکوه برگزار مي‏کنند.

خبرگزاري همشهري