مازندران

مردم استان مازندران براي برآورده شدن آرزوها و ارتباط معنوي با خدا، سه روز مانده به ماه مبارك رمضان را روزه مي‌گيرند.

نذر ختم انعام در مازندران افرادي كه حاجتي داشته باشند، براي برآورده شدن آن، نذر ختم انعام مي‌كنند و براي اين كار از كساني كه در قرائت قرآن تبحر دارند، دعوت مي‌كنند.

آنها هنگام خواندن قرآن، مقداري نمك، چند قرص نان و چند ظرف آب در سيني بزرگي مي‌گذارند و در مجلس قرار مي‌دهند. ‏

سفره افطار افراد پس از خواندن سوره انعام، روزه خود را با غذاهايي كه در سيني قرار دارد، باز مي‌كنند و نان‌هاي باقي‌مانده را به عنوان تبرك، در سفره نان قرار مي‌دهند تا بركت پيدا كند. در ادامه، صاحب مجلس سفره افطار را پهن مي‌كند. ‏

روزگار قديم در مازندران رسم بود افرادي كه فرزند پسر مي‌خواستند، نذر مي‌كردند كه مردم را در طول ماه مبارك رمضان براي خوردن سحري بيدار كنند؛ به اين صورت كه يك پيت حلبي خالي به گردن خود مي‌آويختند و با چوب به آن ضربه مي‌زدند تا مردم براي سحري بيدار شوند. اين رسم‌ هم‌اكنون از بين رفته است.

نذر حلوا نذر حلوا از ديگر نذور مردم اين منطقه است كه در شب 15 ماه مبارك رمضان، هم‌زمان با ميلاد امام حسن مجتبي(ع)، زنان قند، چاي، خرما و زغال را به عنوان نذر به مسجد مي‌برند. اين كار تا پايان ماه مبارك رمضان ادامه دارد.

همچنين در كنار اين مواد حلوا،‌ آش، زولبيا و باميه سنتي، فرني، آبگوشت و باقلاي پخته با پلو نيز به ميان روزه‌داران مي‌برند. ‏

در زمان ‌قديم در ساري، هنگام افطاري هر كسي كه نذر داشت، مجمعه‌اي از كل نذور خود را به عنوان افطاري درست مي‌كرد و به زندان شهر مي‌برد.
روزه‌سري كساني كه در مازندران براي نخستين بار به سن تكليف مي‌رسند و روزه مي‌گيرند، تا زماني كه از جانب بزرگ‌ترها هديه‌اي به عنوان روزه‌سري نگيرند، افطار نمي‌كنند.

معمولاً اين هدايا شامل چادر نماز و طلا براي دختران، پول و انواع نقره‌ قديمي براي پسران است. سحر و افطار ‏

مردم استان مازندران يا با صداي خروس يا با سحر‌خواني آواز‌خوانان، خود را براي سحر آماده مي‌كردند.

سحر‌خوانان سحر‌خوانان با صداي بلند مي‌خواندند: «سحر شد، بپا خيز، هنگام نماز است» و همسايه‌ها نيز با اين آواز، ديگران را براي سحري بيدار مي‌كردند. قرائت مناجات ابوحمزه ثمالي و خواندن يك جزء قرآن، از ديگر سنت‌هاي مردم مازندران بوده است. ‏

ساك با كوكو، تخم مرغ و برنج و در قديم نيز قرقناق از غذاهاي محلي مازندران بود. آنها اعتقاد داشتند خوردن اين غذاها در طول روز، مانع گرسنگي و ضعف مي‌شود.

دعوت از اقوام به افطاري، يكي از مهم‌ترين مراسمي است كه مردم مازندران همچنان به آن پايبند هستند.وداع با ماه مبارك

مراسم وداع با رمضان، در مازندران از شب 27 مـاه مـبارك برگزار مي‌شود. در اين شب‌ها مداحان و مبلغان ديني نداي خوش‌‌ «الوداع رمضـان، الوداع شهر نور و القرآن» را مي‌سرايند و با‌اشعار زيـبايي از سروده‌هاي محلي، با ماه رمضان وداع مي‌كنـند تا براي ورود به ماه شوال و بزرگ‌ترين عيد اسلامي آماده ‌شوند.