ماداگاسکار

ماداگاسكار كشوري در شرق آفريقا، 22 ميليون نفر جمعيت دارد كه حدود 10 درصد از اين جمعيت را مسلمانان تشكيل مي‌دهند. شيعيان بومي و غيربومي اين كشور نيز چيزي حدود 200 هزار نفر هستند.

استقبال
يک روز مانده به ماه مبارک رمضان، شيعيان بومي و غير بومي و مخصوصاً خوجه‌ها (شيعيان هندي كه حدود دو قرن پيش به آفريقا مهاجرت كرده‌اند)، با انواع برنامه‌هاي مختلف مذهبي با استقبال ماه مبارک رمضان مي‌روند.

اطعام
شيعيان ماداگاسكار از يک ساعت مانده به افطار در حسينيه خود جمع مي‌شوند و تدارکات لازم را براي افطار و روزه داران فراهم مي کنند.
آنها بعد از آماده‌سازي سفره‌هاي افطار، نماز جماعت را در حسينيه برگزار مي‌کنند و سپس به صورت دسته‌جمعي افطار را ميل مي‌نمايند.

ختم قرآن كريم
بعد از افطار، جلسه ختم قرآن بزرگسالان برگزار مي‌شود. سپس سخنراني توسط روحاني حسينيه شروع و بعداز آن مراسم هاي مذهبي و عزاداري برگزار مي‌شود.

در روزهاي خاص ـ مثل نيمه رمضان تولد امام حسن (ع) و يا وفات حضرت خديجه (س) ـ هم همان نوع عملکرد مراسم در روزهاي قبل نيز در همين ايام برپا مي باشد و فقط مباحث سخنراني و مديحه‌سرايي هماهنگ با مناسبت آن روز برگزار مي‌شود.

جلسه قرآن ويژه نوجوانان

همچنين هر شب بعد از مراسم باشکوه نماز و افطار، افراد کوچک‌تر در مدرسه حسينيه در مجموعه کلاس‌هايي شامل: آموزش قرآن، احکام، اخلاق، عقايد و قرائت از طريق اساتيد با تجربه آموزش مي‌بينند.

شب قدر

ساعت 11 شب مراسم شب احياي ويژه شروع مي‌شود. مردم ابتدا شروع به قرآن خواندن و خصوصاً خواندن سوره هاي عنکبوت، يس، قدر و … مي‌كنند. سپس مراسم قرآن سر گرفتن و دعاي پر فيض جوشن کبير با شور و حال و هواي خاصي در حسينيه برگزار مي‌شود. بعداز پايان مراسم افراد سفره هاي سحري را مهيا مي کنند و بصورت دسته جمعي سحري خورده و بدنبال آن آماده برگزاري نماز جماعت صبح شده و اينگونه رضايت خداوند را از خود خواستارند.

تغذيه

مسلمانان ماداگاسكار غذاهاي بومي مخصوصي را براي اين ماه مهيا مي‌کنند و به همراه آن آش و سوپ خاصي با شيره نارگيل و انواع “ترشي‌هاي انبه” را فراهم مي آورند تا مردم تناول نمايند.

رسانه

شبکه تلويزيوني خاصي كه مثل ايران يا كشورهاي عربي، سريال‌هاي مناسبتي اين ماه را تهيه و پخش كند در ماداگاسكار وجود ندارد ؛ اما “شبکه راديويي صوت الحکمة” شبکه‌اي بسيار توانمند است که تحت مديريت شيعيان قراردارد و در طول سال ـ بويژه ماه مبارك رمضان ـ برنامه‌هاي ديني و مذهبي خوبي توليد و پخش مي‌كند.

عيد فطر

اما باشکوه‌ترين و مفصل‌ترين مراسم اين ماه در شب عيد فطر برگزار مي‌شود. مردم در اين شب بهترين و فاخرترين لباس خود را پوشيده و در مراسم مجللي شركت مي‌كنند. در اين مراسم بزرگ‌ترها به کوچک‌ترها عيدي داده و نيز هدايايي از طرف “کميته شيعيان ماداگاسكار” به افرادي که در مجالس و مراسم ماه مبارک رمضان حضور داشته اند و نيز به دانش‌آموزان برتر حاضر در کلاس‌هاي آموزشي تقديم مي‌شود.

وحدت مثال‌زدني

آنچه درباره شيعيان ماداگاسكار بسيار جالب، زيبا و باشکوه است “اتحاد چشمگير و مثال‌زدني آنان” در امور آنهاست. مثلا درباره همين آداب و مراسم ماه مبارك، تمامي شيعيان بومي و غير بومي، هر روز به صورت متحد، هماهنگي كامل را در برگزاري آنها به نمايش مي‌گذارند.

برگرفته از خبرگزاري تقريب