۱۰قاعده برای بیشتر دوست داشتن همدیگر در زندگی مشترک

زندگی زوجین، مانند یک بازی است که مهره‌های آن، دائم در حال جا به جایی هستند. در بهترین حالت، آن دو نفر مانند چراغ مه‌شکن هستند و راه یکدیگر را روشن می‌کنند. همچنین نقاط ضعف هم را آشکار می‌کنند که این خود، موجب رشد دو طرف و پایداری علاقه می‌شود. اما این تعادل را چگونه می‌توان حفظ کرد؟ خیلی ساده و با رعایت قواعد بازی می‌توان این کار را انجام داد.

مهم‌ترین قواعد دوست داشتن به قرار زیر است:

۱-خود را دوست بدارید

کسی که اعتماد کافی به خود ندارد، نمی‌تواند از احساسات طرف مقابل به درستی قدرشناسی کند. بدین ترتیب موفق می‌شوید: دست از کار کردن مانند سیندرلا بردارید. این در صورتی است که خود را به درستی ارزیابی نکرده باشید. برنامه خود را تغییر دهید. شعارتان این باشد: «بهترین چیزها برای خودم!» برای خود چیز تازه‌ای بخرید، به سینما بروید، کسی که با خودخواهی به برآورده کردن خواسته‌ها و اهداف خود بیندیشد، نتیجه عکس آن را می‌گیرد. علاقه به خود در اثر ارتباط عاطفی و روحی با «همسر» به دست می‌آید، نه در حل کردن مشکلات به تنهایی.

۲-مسئولیت خود را بر عهده بگیرید

هر کس، طراح خوشبختی خود است. بدین ترتیب موفق می‌شوید: اگر فکر می‌کنید خوشبختی در دوستی خود به خود به وجود می‌آید در اشتباه هستید. علاقه هم مانند یک غذای لذیذ، باید درست شود… فعال شوید! دوستی ایده‌آل محصولی از عقاید، اهداف و همکاری است. باید سوالات زیر را برای خود مطرح و آن را حل کنید: «آیا اصلاً به زندگی زناشویی علاقه‌ای دارید؟ همسر شما باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟ در کجا می‌توانید او را بیابید؟ و…» هنگامی که او را یافتند، باید بین واقعیت و تصورات خود تعادلی برقرار کنید.

۳-به خود وقت بدهید

زن و شوهر باید با صرف وقت و صبر زیاد، نخ‌های زندگی خود را به هم گره بزنند. بدین ترتیب موفق می‌شوید: زندگی زناشویی خود را در خانه‌ای ببینید که باید آن را بسازید و عشق یکی از مصالح اصلی آن است. برای این که ساختمان محکم ساخته شود، باید پایه‌های محکمی برای آن بریزید. شما باید برای کشیدن نقشه و پیاده کردن آن در ساختن این خانه، آرامش و زمان زیادی صرف کنید. این موضوع در مورد ارتباط دو نفر هم صدق می‌کند. اگر شما برای رسیدن به علاقه‌ای عمیق، عجله به خرج دهید، در خاتمه چیزی به دست خواهید آورد که فقط شبیه یک ارتباط است. اما معلوم نیست که این ارتباط در مواقع بحرانی هم دوام پیدا کند، بنابراین در بیان نظرات خود و پذیرفتن نیازهای طرف مقابل رک و صریح باشید.

۴-برترس‌های خود غلبه کنید

آیا گمان می‌کنید که رشد، تکامل و سرزندگی در درازمدت، جایی در زندگی زناشویی شما نخواهد داشت؟ دوستی واقعی، رد و بدل کردن دائمی افکار است. بدین ترتیب موفق می‌شوید: لیستی از مسائل مهم تهیه کنید. ترس‌های خود را بشناسید. شما در کجا جلوی خود و همسرتان را می‌گیرید و مانع پیشرفت رابطه می‌شوید؟ چه چیزی موجب رنجیدگی شما می‌شود؟ در چه مواردی می‌توانید با گذشت باشید؟ با همسرخود صحبت کنید که چگونه می‌توان با موانعی که در ارتباط شما وجود دارد، مبارزه کرد.

۵-از کلمات صحیح استفاده کنید

لحن صحبت در یک ارتباط زناشویی، نقش مهمی دارد. پس از سپری شدن دوران اولیه زندگی، باید با همسر خود گفت و گوهای زیادی داشته باشید تا بتوانید یکدیگر را بهتر درک کنید. هنگام صحبت با همسر خود، توجه داشته باشید که زمان و مکان صحیحی را انتخاب کرده‌اید. نباید با طعنه یا خشونت صحبت کنید. احساسات خود را هنگام گفت و گوهای منطقی، زیاد به بازی نگیرید. از گله کردن بپرهیزید. به یک توافق برسید. تشویق و تحسین در زندگی‌های موفق، نقش بسیار مهمی بر عهده دارند. در مقابل هر یک انتقاد، باید پنج نکته مثبت را هم در نظر بگیرید.

۶-رفتارهای قاطع و درعین حال منصفانه داشته باشید

آیا شما در بن بستی قرار دارید و نمی‌دانید چگونه باید از آن خارج شوید؟ همواره در زندگی زناشویی وضعیت‌هایی وجود دارند که با توافق دوطرفه، هیچ کس احساس مغبون شدن نمی‌کند. بدین ترتیب موفق می‌شوید: اولین قدم «قبول داشتن همسر» است. بعد باید نتیجه مورد نظر خود را تعیین کنید. همواره در تمام مسائل، توافقی وجود دارد که هر دو طرف را راضی کند.

۷-در تغییرات با یکدیگر همکاری کنید

هیچ چیز ثابت نیست. در زندگی زناشویی تغییرات غیر قابل اجتناب هستند. تغییر شغل، تولد فرزند و… مسائلی هستند که زن و شوهر باید با هم بر آن غلبه کنند. بدین ترتیب موفق می‌شوید: انعطاف‌پذیری علاوه بر این که یکی از پایه‌های مهم زندگی است، یکی از مهم‌ترین خصوصیات افرادی است که برخورد بهتری در حل مشکلات دارند. پذیرفتن تغییرات با انعطاف‌پذیری، یعنی وداع با چیزهایی که در گذشته وجود داشته است. تغییرات همواره موجب تغییر روند بازی می‌شوند، حال باید رفتاری جدید در پیش گرفت.

تغییرات سه مرحله دارند:

۱-هنوز همه چیز آشناست و هر کس می‌داند چه باید بکند.

۲-چیزهای آشنا شروع به از بین رفتن می‌کنند و حال باید فعال بود.

۳-هر یک از افراد خانواده، خود را با چهارچوب مورد نظر تطبیق می‌دهد.

۸-جمع‌بندی رابطه

همان طور که اتومبیل خود را نزد تعمیرکار می‌برید، باید از رابطه خود هم مراقبت به عمل آورید. کنترل دائمی ارتباط، موجب حل راحت‌تر مشکلات و اختلافات احتمالی می‌شود. بدین ترتیب موفق می‌شوید: هر روز کاملاً آگاهانه برای همسر خود وقت بگذارید. از او بپرسید که روز خود را چگونه گذرانده و به چه فکر می‌کند. ارتباط مانند یک باغچه است. باید از آن مراقبت کرد، در غیر این صورت، پژمرده می‌شود.

۹-ارتباط خود را تازه و شاداب نگه دارید

راز داشتن ارتباط خوب و درازمدت، این است که دائم به آن رسیدگی کنید. بدین ترتیب موفق می‌شوید: گاهی اوقات او را به طرز مطبوعی غافلگیر کنید. به پیک نیک بروید، تا جایی که امکان دارد با هم بخندید نه به هم! اتفاقاتی را به خاطر بیاورید که هر دو در آنها نقش داشته‌اید. در برخی موارد، موضوعات کوچک را همواره رعایت کنید. بعضی از این مسائل همیشه ثابت، مانند لنگری هستند که کشتی احساسات را در دریای توفانی نگه می‌دارند و شما را به آرامش می‌رسانند.

۱۰-آرامش خود را حفظ کنید

باید آگاهانه قواعدی را رعایت کنید، زیرا زمانی می‌رسد که شما به زندگی روزمره خود باز می‌گردید. بدین ترتیب موفق می‌شوید. این هنر بزرگی است که هویت همسر خود را بپذیرید و به آن احترام بگذارید و در عین حال، خود را هم فراموش نکنید. به ایده‌آل‌های خود وفادار بمانید و ارتباط صمیمی و عمیق خود را قطع نکنید.

منبع: نشریه ایرانیان؛ شماره ۳۰