وجود نازنین یگانه بانوی عالم حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) ، دارای مقام و منزلتی رفیع در نزد خداوند و رسول خداست. فرشتگان الهی نیز که کارگزاران خداوند هستند از این مقام ایشان آگاه اند. از این رو می توان عظمت وجودی حضرت صدیقه کبری (سلام الله علیها) را از منظر ملائکه الهی بدست آورد.

ملائکه خود دارای آن چنان جایگاه بلندی نزد پروردگار عالم هستند که به ندرت مجذوب وجود انسان ها می شوند. ملائکه ای که به نقل قرآن مجید در آن زمان خدا اراده کرد تا انسان را به عنوان خلیفه خویش در روی زمین برگزیند به خداوند اعتراض کردند که انسان شایستگی وجود ندارد اما همین ملائکه وقتی در برابر نور وجودی پنج تن و از جمله ایشان حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) قرار گرفتند به حکمت خلقت انسان پی بردند و با تمام وجود در برابرش سر تعظیم فرود آوردند: «فَسَجَدَ الْمَلَائِكَةُ كُلُّهُمْ أَجْمَعُونَ».

افتخار جبرئیل بر خادمیِ آستان جانان

ابوذر گفت:«شنیدم كه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود:«كه اسرافیل بر جبرئیل افتخار و مباهات می كرد » جبرئیل پرسید: « چرا تو از من بهترى؟» گفت: « من صاحب هشت فرشته‏ اى هستم كه عرش خدا را حمل می كنند، من صاحب نفخه‏ ى صورم، من نزدیكترین فرشتگان به خداى عزّ و جلّ هستم. » سپس جبرئیل گفت: « من از تو بهترم.» اسرافیل پرسید: «به چه دلیل؟» گفت: « زیرا كه من امین خدایم در وحى، من رسول خدایم به سوى پیامبران، من صاحب خسوف و كسوف باشم، خداوند هیچ امتى را نابود نكرد مگر به دست تواناى من.»

مرافعه را به خداى عزّ و جلّ عرض كردند. خطاب رسید: « شما ساكت باشید، به عزت و جلالم، من كسى را آفریدم كه از هر دوى شما برتر است.» عرض كردند:« پروردگارا آیا آفریده‏ اى كسى را كه از ما بهتر باشد! و حال اینكه ما از نور خداى عزّ و جلّ آفریده‏ شده‏ ایم؟» خداى تبارك و تعالى فرمود: « آرى. و اشاره كرد به سوى قدرت كه پرده بردار. پرده برداشته شد. ناگاه دیدند بر ساق عرش طرف راست نوشته شد: «لا اله الا اللَّه، محمّد رسول اللَّه، على و فاطمه و الحسن و الحسین علیهم السّلام دوستان خدا.»

جبرئیل عرض كرد: « پروردگارا همانا من خواهش مى‏ كنم به حق اینها كه مرا خادم اینان قرار دهى.» خداى تبارك و تعالى فرمود: «انجام دادم، پس جبرئیل از اهل بیت است و او خادم ماست.» [1]

نوری از جنس حقّ

جابر مى‏ گوید: « محضر مبارك امام صادق (علیه السّلام) عرض كردم: « براى چه فاطمه زهراء (سلام اللَّه علیها) به {زهراء} موسوم گردید؟
بنا بر جایگاه فرشتگان در نزد خداوند، این که شخصیتی برای فرشتگان الهی جلب توجه نماید نشان از بزرگی روح و مقام اوست. این است که اعتراف ملائکه در عظمت وجودی حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در جهت شناخت بهتر این بانو نقش بسزایی دارد

حضرت فرمودند: « زیرا حقّ عزّ و جلّ او را از نور عظمت خودش آفرید، و هنگامى كه نور وجود فاطمه‏ (سلام اللَّه علیها ) درخشید آسمانها و زمین به نورش روشن شده و دیدگان فرشتگان‏ از شدّت نورش بسته شد و تمام ملائكه حقّ تبارك و تعالى را سجده نموده و عرض كردند:« اله و معبود ما، سرور و مولاى ما، این نور چه خصوصیّتى دارد كه این قدر تابان و روشن است؟»

خداوند متعال به آنها وحى فرمود:« این نور از نور من است كه در آسمان ساكنش كرده‏ ام آن را از عظمت خویش آفریدم.»[2]

کوثر در قنداقه بهشتیان

امام صادق (علیه السّلام) فرمود: « … در هنگام ولادت حضرت فاطمه (سلام الله علیها) چهار زن گندم گون بلند بالا مانند زنان بنى هاشم بر خدیجه (سلام الله علیها) وارد شدند و از آنها در هراس شد، یكى از آنها گفت: « اى خدیجه غم مخور كه ما فرستاده پروردگاریم نزد تو، و خواهران توئیم، من ساره‏ ام و این آسیه دختر مزاحم كه رفیق تو است در بهشت و این مریم دختر عمران و این كلثوم خواهر موسى بن عمران است، خدا ما را فرستاده كه از تو پذیرائى كنیم مانند زنان،» یكى سمت راستش نشست و یكى سمت چپش و سومى برابرش و چهارمى پشت سرش.

فاطمه (سلام الله علیها) پاك و پاكیزه متولد شد و چون به زمین آمد نورى از او درخشید تا به همه خانه‏ هاى مكه پرتو افكند و جایى از شرق و غرب زمین نماند مگر آنكه در آن تابید و ده تن حور العین كه هر یك طشت و ابریق بهشتى داشتند وارد شدند و آب از كوثر آوردند و به زنى كه برابرش بود دادند و او را با آب كوثر شست و دو پارچه سفیدتر از شیر و خوشبوتر از مشك و عنبر برآورد و او را در یكى از آنها پیچید و با دیگرى سر و رویش را بست و زبان به دهانش گذاشت و فاطمه گفت: « گواهم كه جز خدا معبود حقى نیست و پدرم رسول خدا و سید انبیاء است و شوهرم سید اوصیاء و فرزندانش سادات اسباط، سپس به آنها سلام كرد و نام آنها را گفت و آنها باور كردند و خندیدند و حوریان خرسند شدند و به هم بشارت دادند و اهل آسمان به هم بشارت دادند به ولادت فاطمه (سلام الله علیها)‏، در آسمان نورى تابید كه فرشتگان‏ پیش از آن ندیده بودند و آن زنها گفتند: اى خدیجه او را پاك و پاكیزه برگیر كه زكیه است و میمونه است و مبارك است خودش و نسلش.  خدیجه شاد و خرم او را گرفت‏. [3]
ملائکه وقتی در برابر نور وجودی پنج تن و از جمله ایشان حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) قرار گرفتند به حکمت خلقت انسان پی بردند و با تمام وجود در برابرش سر تعظیم فرود آوردند: «فَسجَدَ الْمَلَائِكَةُ كُلُّهُمْ أَجْمَعُونَ»

هم صحبت فرشتگان

راوى گوید: « شنیدم كه امام صادق (علیه السّلام) مى‏ فرمود: « فاطمة (سلام الله علیها) از آن جهت {محدّثه} نامیده شد كه فرشتگان‏ بر او فرود مى‏ آمدند و با او گفتگو مى‏ كردند همان گونه كه با مریم بنت عمران گفتگو مى‏ كردند، آنها به فاطمه (سلام الله علیها) مى‏ گفتند: « اى فاطمه! همانا خداوند تو را برگزیده، و از پلیدى‏ ها تطهیر نموده، و تو را بر زنان دو عالم برترى داده است، پس اى فاطمه! خدایت را سپاسگزار بوده وى را عبادت نما. آنها با یكدیگر گفتگو مى‏ كردند.[4]

تکبیر فرشتگان در شب وصال دو نور

امام صادق (علیه السّلام) فرمود: « هنگامى كه فاطمه‏ (سلام الله علیها) را به خانه همسرش امام على (علیه السّلام) مى‏ بردند جبرئیل و میكائیل و اسرافیل فرود آمدند … پس آن سه فرشته تكبیر گفتند و فرشتگان‏ دیگر نیز به پیروى آنها تكبیر گفتند؛ از این رو تا روز قیامت تكبیر گفتن در شب زفاف سنّت شد. [5]

سلام ملائک به بانوی برگزیده

پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: « فاطمه‏، بزرگ بانوى جهانیان از اوّلین و آخرین است. هنگامى كه در محرابش مى‏ ایستد هفتاد هزار فرشته مقرّب به او سلام مى ‏كنند و همان ندائى را كه فرشتگان‏ به مریم دادند به وى مى‏ دهند و مى‏ گویند: « اى فاطمه! خدا تو را برگزیده و پاكیزه ساخته و بر زنان جهانیان برترى داده است‏.»[6]

بنا بر جایگاه فرشتگان در نزد خداوند، این که شخصیتی برای فرشتگان الهی جلب توجه نماید نشان از بزرگی روح و مقام اوست. این است که اعتراف ملائکه در عظمت وجودی حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در جهت شناخت بهتر این بانو نقش بسزایی دارد.

خبرگزاری شیعیان افغانستان (شفقنا افغانستان)

منبع تبیان

پی نوشت:

1. ارشاد القلوب، ترجمه رضایى، ج‏2، ص 369

2. علل الشرائع، ترجمه ذهنى تهرانى، ج‏1 ، ص : 587-588

3. امالى شیخ صدوق-ترجمه كمره‏اى، ص 595 (مجلس هشتاد و هفتم)

4. زندگانى حضرت زهرا (علیها السلام) (روحانى)، ص 372

5. آداب، سنن و روش رفتارى پیامبر گرامى اسلام، ص85    

6.الحكم الزاهرة با ترجمه انصارى، ص : 200