على‌‌اکبر حسنى

در ضمن بررسى ویژگیهاى حکومت جهانى آن حضرت، این سؤال مطرح است که با وجود جهانخواران تا دندان مسلح و ارتشهاى عظیم و منظم و پیچیده و سلاحهاى فوق مدرن الکترونیکى و تکنیک برتر ابرقدرتها و سلاحهاى هسته اى و طرحهاى جنگ ستارگان و … پیروزى جهانى براى امام زمان ، علیه السلام، چگونه میسر است؟

اصولا چون چنین پیروزى عظیمى، اگر محال نباشد، ممکن و آسان هم نیست‌‌باید دید زمینه و عوامل چنین پیروزیى چیست و راه آن کدام است؟ در این بحث‌‌به عوامل پیروزى آن حضرت در این قیام جهانى و فتح نهایى عالم توسط ایشان مى‌‌پردازیم و با توجه به روایات و احادیث رسیده این عوامل را بررسى مى‌‌کنیم.

در ضمن‌‌بررسى‌‌ویژگیهاى‌‌یاران حضرت مهدى ،علیه‌‌السلام، و خصوصیات لشکریانش به این نکته برمى‌‌خوریم که آنان «منصور بالرعب‌‌» هستند.

منصور بالرعب بودن، یعنى آنکه پیروزى آن حضرت ظاهرا در سایه رعب و وحشتى است که در دل دشمنان، از او و لشکریانش ایجاد مى‌‌شود و آنها از قدرت و پیروزیهاى او به قدرى به هراس مى‌‌افتند که توان استقامت‌‌خویش را از دست مى‌‌دهند یا تسلیم مى‌‌شوند و یا سلاحها را بر زمین مى‌‌گذارند و فرار مى‌‌کنند و این خود زمینه پیروزى و فتح بدون درگیرى و خونریزى و جنگ را براى آن حضرت فراهم مى‌‌سازد.

دشمنان آن حضرت از ترس برخورد نظامى و درگیرى با امام، سلاحهاى خود را بر زمین مى‌‌گذارند یا با بلندکردن پرچم سفید، تسلیم مى‌‌شوند و یا از پیشاپیش لشگر او مى‌‌گریزند.

در تاریخ از اینگونه پیروزیها دیده شده که سپاهى با مشاهده قدرت طرف مقابل متزلزل و مرعوب مى‌‌شدند و سرانجام قبل از رسیدن لشگر، خود را تسلیم مى‌‌کردند.

پیامبر اسلام، صلى‌‌الله علیه‌‌وآله، طبق شواهد تاریخى و آیات قرآن از این موهبت‌‌برخوردار بوده و درمواردى‌‌صلابت و ابهت آن حضرت و تصمیم و اراده شکست‌‌ناپذیر او دلهاى دشمنان را به لرزه افکنده و آنان را پریشان ساخته است و پیش از درگیرى و یا به مجرد رویارویى ، شکست‌‌خورده و پا به فرار نهاده یا تسلیم شده‌‌اند.

پیامبر اسلام در «غزوه بدر» با اقلیتى غیر مجهز و بسیار کم در برابر سپاهى مجهز و چندین برابر، نه تنها ایستاد، بلکه به پیروزى جالبى هم رسید و این خود از مواردى است که دشمن با رعبى که در دلش از پیامبر اسلام توسط خداوند مى‌‌افتد و با دادن بیش از هفتادکشته و مجروح و به جا نهادن اسیران زیاد، پا به فرار مى‌‌گذارد. ابوسفیان مى‌‌گوید به محض‌‌رساندن کاروان به مکه بسرعت‌‌به بدر مراجعه کردم ، لشکر در حال فرار بود و به هر کس مى‌‌گفتم: بایست! مى‌‌گفت: على ،علیه‌‌السلام، سوار بر اسب مرا تعقیب مى‌‌کند.

در جنگ خندق پس از محاصره مدینه توسط نیروهاى قریش و احزاب و عبور «عمروبن‌‌عبدود» و همراهان او از خندق و رجزخوانى عمرو، اضطراب و دلهره‌‌اى بین مسلمین رخ داده بود که به تعبیر قرآن «و زلزلوا زلزالا شدیدا» (۱) و فریاد «متى نصرالله‌‌» سر مى‌‌دادند.

آنگاه که حضرت على ،علیه‌‌السلام، عمرو را با یک ضربت از پا درآورد و پیامبر ،صلى‌‌الله علیه‌‌وآله،فرمود: «ضربه على یوم الخندق افضل من عباده‌‌الثقلین‌‌» ترس و رعب عجیبى در دل دشمن افتاد و شبانه فرار کردند.

و نیز در جنگ با یهود بنى‌‌نظیر و بنى قریظه، ترس و نگرانى به حدى بود که به تعبیر قرآن:

«وقذف فى قلوبهم الرعب یخربون بیوتهم بایدیهم‌‌و ایدى المؤمنین‌‌» (۲)

و در دلشان (از سپاه اسلام) ترس افکند تا به دست‌‌خود و به دست مؤمنان خانه‌‌هاشان را ویران کردند.

ویادر فتح مکه زمینه چنان فراهم مى‌‌شودوبه‌‌گونه‌‌اى‌‌مرعوب‌‌مى‌‌گردند که جرات هر گونه مقاومت و رویارویى از لشکر جرار قریش و ابوسفیان سلب مى‌‌گردد و همه طوعا و کرها تسلیم مى‌‌شوند و شعار «لااله الاالله وحده وحده وحده انجز وعده و نصر عبده و اعز جنده و هزم‌‌الاحزاب وحده‌‌» تحقق مى‌‌یابد.

باز درانقلاب اسلامى ، دیدیم که دشمن با همه قوا و توان وسلاحهاى مدرن، چگونه صحنه را خالى مى‌‌کرد، مخصوصادرآخرین‌‌روزهاى پیروزى انقلاب اسلامى شاهد بودیم که در پى فرمان حضرت امام، قدس‌‌سره، و ریختن همه مردم به خیابانها با فرمان رهبرانقلاب، چگونه نیرومندترین ارتش خاورمیانه عملا جا خالى کرد و نیروهاى انقلاب پیروز شدند.

در جنگ تحمیلى هم نمونه‌‌هایى از این پیروزیها را در فتح خرمشهر و آبادان و فتح‌‌المبین دیدیم که نیروى مجهز و برتر مهاجمان، با روحیه متزلزل در اثر ترس و وحشت‌‌شعار الله‌‌اکبر چگونه شکست‌‌خورد و تسلیم شد.

اینها نمونه کوچکى است از پیروزى که در سایه ترس و رعب در دل دشمن به وجود مى‌‌آید.

پس بسیار روشن است که یکى از عوامل عمده پیروزى ارتش امام زمان ،علیه‌‌السلام، همان رعب است که از آوازه حضرت و تایید ونصرت او از طرف خدا در دل دشمنان خدا و امام زمان ،علیه‌‌السلام، مى‌‌افتد و این حقیقت در لابلاى آیات و روایات مشهود است.

اینک آیاتى که دلالت‌‌بر اینگونه پیروزیها دارد و مى‌‌رساند که پیامبر، صلى‌‌الله علیه‌‌وآله،در مواردى ، منصور بالرعب بوده است از نظر شما مى‌‌گذرانیم:

۱٫ «سنلقى فى قلوب‌‌الذین کفرواالرعب بما اشرکوا بالله‌‌» (۳)

بزودى در دلهاى کفار رعب و هراس مى‌‌افکنیم به خاطر آنکه شرک براى خدا قائل شدند.

۲٫«سالقى فى قلوب الذین کفروا الرعب فاضربوا فوق‌‌الاعناق‌‌» (۴)

بزودى در دلهاى کافران وحشت و ترس مى‌‌افکنیم ، پس ضربه‌‌ها را بر بالاى گردنها (یعنى مغزشان) فرود آورید. این در رابطه با رعبى است که در دل کفار قریش در جنگ بدر افتاد و سبب پیروزى مسلمانان بر آنها شد.

۳٫ «و قذف فى قلوبهم الرعب فریقا تقتلون و تاسرون فریقا» (۵)

در دل یهودیان رعب و وحشت افتاد که سبب فروآمدن از دژهایشان شد و شما گروهى را کشتید و گروه دیگرى را به اسارت گرفتید.

۴. «فاتاهم الله من حیث لم یحتسبوا و قذف فى‌‌قلوبهم‌‌الرعب‌‌» (۶) پس قدرت خداوند از جایى که گمان نمى‌‌بردند، آمد و رعب وحشتى در دل آنان افتاد.

در بسیارى از روایات ما همین صفت و ویژگى پیامبر،صلى‌‌الله علیه‌‌وآله،براى حضرت مهدى ، علیه‌‌السلام،نقل‌‌شده‌‌است، علاوه بر روایاتى که قبلا اشاره شد به اینکه رعب پیشاپیش لشکر امام زمان از هر طرف مى‌‌رود یعنى از فاصله دور دشمن او مرعوب مى‌‌گردد و فرار مى‌‌کند یا تسلیم مى‌‌شود .

امام باقر ،علیه‌‌السلام، مى‌‌فرماید: «همه سنن انبیا در امام زمان جمع است (که بعدا در این زمینه بحث‌‌خواهیم کرد) ولى از سنتهاى جدش مصطفى،صلى‌‌الله علیه‌‌وآله، قیام به شمشیر و منصور بالرعب است.

«و اما شبهه من جده المصطفى محمد،صلى‌‌الله‌‌علیه‌‌وآله، فخروجه بالسیف و قتله اعداءالله و اعداءرسوله و الجبارین و الطواغیت و انه ینتصر بالسیف و الرعب و انه لا ترد له رایه …» (۷)

از سنتهاى جدش قیام امام زمان با شمشیر و قیام مسلحانه است و نابودى دشمنان خدا و رسول خدا و ستمگران و طاغوتها است و منصور به رعب و تسلیم همه پرچمها در برابر اوست.

امام محمدباقر،علیه‌‌السلام،نیز مى‌‌فرماید:

«القائم،علیه‌‌السلام،منا منصور بالرعب، موید بالنصر تطوى له الارض و تظهر له الکنوز و یبلغ سلطانه المشرق و المغرب‌‌» (۸)

قائم ،علیه‌‌السلام، ما یارى شده به رعب است و تاییدشده با پیروزى است. تمام زمین به تصرف او درمى‌‌آید و گنجهاى زمین براى او ظاهر مى‌‌شود و سلطه او بر شرق و غرب مى‌‌رسد.

امام صادق ،علیه‌‌السلام، مى‌‌فرمود:

«ان ‌‌القائم‌‌منامنصوربالرعب‌‌موید بالنصر تطوى له‌‌الارض و تظهر له الکنوز و یبلغ سلطانه‌‌المشرق و المغرب و یظهرالله به دینه ولوکره المشرکون‌‌» (۹)

۴٫ در ذیل تفسیر آیه «اتى امرالله فلاتستعجلوه‌‌» مى‌‌فرماید: (۱۰)

«هو امرنا امرالله تعالى عزوجل ان لانستعجل به حتى و یویده بثلاثه اجناد الملائکه المؤمنین والرعب‌‌» (۱۱)

او همواره با سه گروه سپاه تایید مى‌‌شود. سپاه فرشتگان ، سپاه مؤمنان مخلص و سپاه رعب و ترس.

هشام بن سالم از امام صادق ، علیه‌‌السلام، نقل مى‌‌کند:

«… فلا یبقى بین الخافقین الا خافه‌‌» (۱۲)

در میان شرق و غرب کسى نمى‌‌ماند مگر اینکه از او مى‌‌هراسد.

ابى ‌‌بصیر از امام صادق ، علیه‌‌السلام، نقل مى‌‌کند که آن حضرت درباره نشر و گسترش پرچم‌‌حضرت‌‌مهدى،علیه‌‌السلام، پس از نقل مطالبى مى‌‌فرماید:

«و یسیرالرعب قدامها شهرا وراءها شهرا و عن یمینها شهرا و عن یسارها شهرا، ثم قال یا ابامحمد، انه یخرج موتورا غضبان اسفا لغضب‌‌الله على هذاالخلق‌‌». (۱۳)

با توجه به معناى لغوى رعب که همان خوف و در واقع ترس شدیدى است که کتمان آن ممکن نیست، روشن مى‌‌شود منصور به رعب بودن آن حضرت ممکن است‌‌به این معانى باشد:

۱٫ مردم مخالف و دشمنان ، روحیه خود را ببازند و جرات مقاومت در برابر او نکنند و از ترس لشکر مقاوم و غیرقابل نفوذ و شکست‌‌ناپذیر آن حضرت ، تسلیم شوند.

۲٫آوازه آن حضرت و لشکرش چنان رعب‌‌آور است که شهرهاى دور دست که با لشکر امام به مسافت‌‌یک ماه راه‌‌رفتن، فاصله دارند، از هر طرف بدون درگیرى و رویارویى و مقاومت تسلیم مى‌‌گردند، چنانچه حدیث ابى بصیر گویاى آن است.

۳٫ تمام دشمنان آن حضرت در خوف شدید به سر مى‌‌برند و این ترس خودمقدمه پیروزى امام و شکست دشمنان امام است.

این رعب و ترس از چند جهت ممکن است رخ دهد:

الف) از نظر اعجاز و قدرت خداوند که هراس و رعب در دلهاى دشمنان امام و ابرقدرتها بیفکند و قدرت اراده و تصمیم به مقاومت را از آنان سلب نماید، نتیجه اینکه زودتر تسلیم گردند. گویى چنان از خود بى‌‌خود شوند و دست و پاى خود را گم کنند که توان حرکت نیابند همانند بره در برابر شیر و …!

ب) آوازه پیروزى سریع حضرت و شیوع فتح و نصرت او در سراسر بلاد و ویژگى یاران او و لشگریانش که مقاوم و شکست ناپذیرند، سبب این خوف و رعب گردد.

ج) انتشار حرکت و قیام امام و آمادگى باطنى مردم ممکن است، سبب پیوستن مردم به امام شود و در تمامى کشورها نیروها و مردم خواستار همکارى با امام زمان گردند و در نتیجه شورشها و قیامهاى داخلى رخ دهد و موجب انشعاب حکومتها وتقسیم و تجزیه آنان گردد و عملا ایجاد ترس و وحشت و رعب در دلهاى حاکمان و طاغوت و قدرتها شود.

د) امام‌‌زمان با احاطه‌‌اى که بر اسرار غیب دارد ممکن است راز و رمز آنان را قبلا کشف و خنثى کند و منابع و ذخایر اسلحه و نیروهاى انسانى آنان را نیز شناسایى کند و نقاط ضعف و آسیب‌‌پذیرى آنان را بداند و با یک اقدام سریع همه را وادار به تسلیم سازد و نیز کافى است که این کار را با چند دولت مقتدر انجام دهد تا بقیه حساب خویش را بدانند …!!

پى ‌‌نوشتها:

۱. سوره احزاب (۳۳)، آیه ۱۱

۲٫سوره حشر (۵۹)، آیه ۲

۳٫ سوره آل عمران (۳)، آیه ۱۵۱

۴٫ سوره انفال (۸)، آیه ۱۲

۵٫ سوره احزاب (۳۳)، آیه‌‌۲۳

۶٫ سوره حشر (۵۹)، آیه ۲

۷٫ مجلسى،محمدباقر، بحارالانوار، ج ۵۱، ص‌‌۲۱۷، ح‌‌۶٫

۸٫ کشف‌‌الغمه، ج‌‌۳، ص ۳۲۴;المحجه‌‌البیضاء، ج‌‌۳، ص ۳۴۱; یوم‌‌الخلاص، ص‌‌۳۰۰; منتخب الاثر، ص‌‌۲۹۲و۴۸۲; مجلسى، محمدباقر، همان، ج ۵۲، ص ۱۹۰، نورالابصار، ص ۱۷۱; اعلام‌‌الورى، ص‌‌۴۳۳، اسعاف‌‌الراغبین، ص‌‌۱۵۲; ینابیع‌‌الموده، ج‌‌۳، ص‌‌۱۳۶٫

۹٫ مجلسى، محمدباقر، همان، ص‌‌۱۹۱، ح ۲۴٫

۱۰٫ سوره نحل (۱۶)، آیه ۱٫

۱۱٫ نعمانى، کتاب‌‌الغیبه، ص ۱۲۸; مابعد الظهور، ص ۵۳۵; ر.ک: امام مهدى من‌‌المهد الى الظهور.

۱۲٫ نعمانى، همان، ص ۱۲۲٫

۱۳٫ مجلسى، محمدباقر، همان، ص‌‌۳۶۰، ح‌‌۱۲۹٫

منبع : ماهنامه موعود ـ شماره ۵