اشاره:

عرفان کیهانی (حلقه)، که توسط محمد علی طاهری تاسیس شده است از عرفانهای انحرافی است که در دهه اخیر ظهور نموده است. اساس این عرفان بر اتصال به حلقه های متعدد شبکه شعور کیهانی، استوار است و همه مسیر سیر و سلوک آن از طریق اتصال به این حلقه ها صورت می گیرد. این مقاله در معرفی و نقد این فرقه گمراه مطالبی مختصری ارائه داده است.

 

در پندار پیروان عرفان کیهانی فیض الهی به صورت های مختلف در حلقه های گوناگون جاری بوده و در واقع حلقه ها، همان رحمت عام الهی است که می تواند مورد بهره برداری عملی قرار گیرد. از آن جا که اتصال نمی تواند بر اساس تکنیک و فن و روش حاصل شود، لذا در این شاخه نیز هیچ گونه فن و روش و تکنیک و… وجود نداشته و در آن توان های فردی هیچ جایگاهی ندارد.

بنا بر ادعای این گروه محورهای اصلی عرفان کیهانی (حلقه) عبارتند از:

ـ آشنایی نظری و عملی با رحمت عام و خاص الهی و حلقه های متعدد آن.

ـ اتصال به شبکه مثبت (شبکه شعور کیهانی) و اجتناب از شبکه منفی.

ـ شاهدی و نظاره گری (تسلیم).

ـ شناخت «من دون الله» و اجتناب از آن.

ـ شناخت «کمال و قدرت» و حرکت به سمت کمال و اجتناب از قدرت (شناخت حدود الهی ـ شناخت عرفان کمال و عرفان قدرت).

ـ شناخت «دانش کمال» به عنوان تنها بخشی از داشته های انسان، که قابل انتقال به زندگی بعدی می باشد.

ـ توجه به معرفت مراسم و مناسک، به جای تشریفات و ظاهر آن ها.

ـ توجه به اشتیاق، که پول رایج دنیای کمال بوده و در این وادی، مشتاق ترین ها، همانا ثروتمندترین ها هستند و همه چیز در این وادی مزد اشتیاق است.

ـ توجه کامل به اختیار انسان که تعیین کننده کمال و کیفیت حرکت او می باشد.

عرفان حلقه، نوعی سیر و سلوک است که مباحثی عرفانی را مورد بررسی نظری و عملی قرار می دهد. و از آن جا که انسان شمول است همه انسان ها صرف نظر از نژاد، ملیت، دین و مذهب و عقاید شخصی می توانند جنبه نظری آن را پذیرفته و جنبه عملی آن را مورد تجربه و استفاده قرار دهند.

هدف از این شاخه عرفانی کمک به انسان در راه رسیدن به کمال و تعالی می باشد، حرکتی از عالم کثرت به عالم وحدت. در این راستا همه تلاش ها برای نزدیک شدن انسان ها به یکدیگر صورت گرفته و از هر عاملی که باعث جدایی و ایجاد تفرقه بین آن ها می شود، اجتناب به عمل می آید.

در عرفان کیهانی دو دسته حلقه کلی وجود دارد:

  1. حلقه هایی که باید توسط فردی که متصل به حلقه است برای افراد دیگر برقرار شود.
  2. حلقه هایی که نیازی به وجود فرد متصل کننده نیست و با جاری و برقرار شدن آن، همه می توانند به طور مستقل آن را مورد استفاده و بهره برداری قرار دهند.

الف: حلقه هایی که افراد بدون داشتن اطلاع از چگونگی آن در معرض قرار می گیرند (حلقه های روح جمعی).

ب: حلقه هایی که افراد می توانند از برقراری و هم چنین از کاربرد آن مطلع شده و در صورت تمایل، به آن حلقه متصل شده و ارتباط برقرار کنند و مطابق تعریف آن حلقه، بهره برداری لازم را داشته باشند.

شرایط و نحوه برقراری اتصال

کلیه علاقمندان می توانند در تمام مدت شبانه روز و در هر محلی از این اتصال استفاده نمایند و همه قادر خواهند بود از طریق این حلقه به شبکه شعور کیهانی متصل شده و از رحمت عام الهی بهره مند شوند. تنها شرط برقراری اتصال، شاهد شدن و بی طرف بودن نسبت به حلقه است ونیازی به داشتن ایمان و اعتقاد نسبت به حلقه مورد نظر نیست. هر شخصی در هر لحظه می تواند به طور مستقل وارد این حلقه شده و بر خلاف سایر حلقه های عرفان کیهانی نیازی به وجود فرد متصل کننده و هم چنین دادن اسم نیست. نکته مهم در مورد استفاده از ارتباط ویژه این است که نیازی نیست که به نام فرد استارت زده شود و همین که فردی بخواهد وارد حلقه شود، ارتباط او برقرار خواهد شد و هیچ محدودیتی ندارد. نکته دیگر این که برای وارد شدن به حلقه، فقط نظر فرد مبنی بر استفاده از حلقه کافی است و لازم به ادای جمله خاصی نیست.

آشنایی عملی با شبکه شعور کیهانی از اهداف اولیه فرا درمانی و باعث می شود که فرا درمانگر با دیدن نتایج حیرت انگیز درمان، به شناختی از شبکه شعور کیهانی برسد.

به چند علت این عرفان در عرفان اسلامی جایگاهی ندارد:

یکی از روش های دشمنان دین و مذهب از زمان های گذشته تا به حال ایجاد انحرافات دینی و اعتقادی بوده است یعنی اعتقادات خودشان را با روش های مختلف در میان اعتقادات مردم وارد و احیانا جایگزین می کرده اند.

در سال های اخیر متأسفانه انواع عرفان های کاذب و نو ظهور با دسیسه ها و توطئه های دشمن و متضمن مبانی و اعتقادات آنها و مغایر با دستورات دین مبین اسلام وارد کشور شده است و در حال فعالیت می باشند. این عرفان ها با دین و مذهب کاملا مغایر بوده و گاهی موارد ضد دین می باشند.

یکی از این عرفان های کاذب و نوظهور عرفان کیهانی است که از قاعده فوق، مستثنی نمی باشد هر چند سعی دارند که اصول و مبانی خودشان را با آیات قرآن تطبیق دهند و به آن رنگ و بوی اسلامی بدهند.

این گروه، انحرافات زیادی دارند که بارزترین آن در حاشیه قرار دادن سنت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و امامت و اهل بیت (علیهم السلام) می باشد و عملا و به طور مرموز مسأله شفاعت و توسل را در اذهان مریدانشان و مردم کم رنگ جلوه می دهند.

 بنابراین عرفان کیهانی و سایر عرفان های که فقط برای فریب­کاری تشکیل می­شوند  با مبانی دین اسلام و منافات دارند از سوی دیگر این عرفانها ساخته و پرداخته دشمنان اسلام و مذهب شیعه است که برای سوء استفاده سود جویان و زراندوزان تأسیس شده اند. عرفان اسلامی طبق فرمایش آیت الله گلپایگانی و سایر مراجع در پای بندی به دستورات شرع مقدس اسلام و انجام واجبات و مستحبات و اجتناب از محرمات و مکروهات در متن جامعه خلاصه می شود. این عرفان­ های ساختگی دست بشر و خارج از آموزه های قرآن و احادیث معصومین نه تنها باعث ایجاد معنویت و تقرب به خدا نمی شوند بلکه انسان را از خدا دور نموده و به تدریج در حصار هواهای نفسانی قرار می­دهد. عرفان کیهانی و حلقه نیز که ساخته فکر ناقص یک انسان است و خود او نیاز به هدایت و راهنمایی دارد، مانند سایر عرفانهای کاذب و فرقه های مختلف صوفیه هرگز نمی تواند باعث نجات انسان گردد بلکه این مکاتب خود عین انحراف از مبانی شریعت اسلام  و معیار عقل می باشد. و یک نوع سرگرمی برای گروندگان و پیروان این فرقه ها به شمار می آید.

   بنا بر این در باره عرفان کیهانی مطالب زیر قابل توجه است:

  1. در عصر جدید که عصر گسستگی انسان ها از هم می باشد آن هم به خاطر فاصله گرفتن از دین و اعتقادات مذهبی، افرادی از بشریت سوء استفاده کرده و مسائل عرفانی زیادی را به مردم معرفی کرده اند و با این کار دو هدف را دنبال می کنند:

الف) تشکیل یک گروه و معرفی خود و هم چنین سوء استفاده از بشریت.

ب) درآمدزایی زیاد که از این طریق دکّان بزرگی برای خود دست و پا کرده و پول مردم ساده را به جیب می زنند.

  1. در تاریخ ثابت شده است که عده زیادی برای عوام فریبی شروع به تشکیل یک گروه کوچک کرده اند که بعدها این خود به یک مذهب دروغین تبدیل می شود و حتی از این طریق ادعای منجی بشریت بودن هم دارند. و از این طریق ضربه های زیادی به دین وارد می کنند.
  2. مطالب یاد شده درباره عرفان کیهانی بیشتر شبیه شعر و سخنان خیال انگیز می ماند که سعی می کنند با جعل اصطلاح و خیال پردازی های شاعرانه و جوان پسند را به خود جذب کند.
  3. مؤسسین عرفان کیهانی تعریف دقیق و جامعی از انسان ارائه نداده اند و معلوم نیست برای حل کدام مشکل و کدام درد و پاسخ گویی به کدام نیاز این مکتب را بنا نهاده اند.
  4. بنیان گذار عرفان کیهانی هنوز نتوانسته اصول و فروع مشخصی برای مکتب خود بنا نهد و مرز خود را با سایر مکاتب و عرفان ها معین کند.
  5. مکتب عرفان حلقه درباره مباحث شناخت شناسی از ضعف عمده برخوردار است و نمی تواند راه مورد نظر خود و ابزار و… را خوب تعیین کند.

 منبع: نرم افزار پاسخ مرکز مطالعات حوزه