وقتی می‌بینید که یک زوج با هم رابطه صمیمی دارند و از زندگی مشترک‌شان بسیار خوشحالند، به جای حسرت خوردن، عادت‌های زندگی‌شان را یاد بگیرید.

چه چیزی باعث می‌شود که زوج‌ها در زندگی مشترک احساس خوشحالی و خوشبختی داشته باشند؟ اگر در تلاش هستید تا شادی بیشتری را به زندگی تان راه دهید این ۱۲ عادت زوج‌های خوشحال را بدانید و شما هم سعی کنید این موارد را به عادت زندگی خودتان راه دهید:

علایق مشترک تان را گسترش دهید

بعد از این که شور و اشتیاق روزهای اول ازدواج در شما فروکش کرد و با موقعیت جدید آشنا شدید و احساس راحتی پیدا کردید، جای تعجب نیست اگر در این زمان متوجه شوید که علایق مشترک کمی با هم دارید. در چنین شرایطی نباید فعالیت‌هایی را که در زمینه انجام آن با هم تفاهم دارید و از انجامشان لذت می‌برید را کم اهمیت جلوه دهید. زوج‌های خوشحال وقتی می‌بینند علایق مشترکی ندارند، سعی می‌کنند سرگرمی‌هایی را برای خودشان ایجاد کنند. در همین زمان به این فکر کنید که علایق خودتان را پرورش دهید. این موضوع باعث می‌شود که در نظر همسرتان جذاب‌تر به نظر بیایید و فردی بیش ازحد وابسته ظاهر نشوید.

روی اشتباهات تمرکز نکنید

اگر بخواهید در فکر کارهای اشتباهی باشید که همسرتان انجام داده، همیشه چیزی برای فکر کردن وجود دارد. بنابراین ذهنتان را از این موضوع بچرخانید و به مواردی فکر کنید که حق با او بوده و کارها را درست و به موقع انجام داده است. در این صورت هم مطمئن باشید که موارد مختلفی برای فکر کردن وجود دارد البته این کار به این بستگی دارد که در ذهنتان به دنبال چه چیزی باشید چون در خاطرات شما همه جور تصاویری وجود دارند مهم این است که اشتباهات را به بخش‌های عقبی خاطراتتان بفرستید، موارد مثبت را همیشه در ذهنتان در دسترس نگه دارید و هر چند وقت یک بار به آنها فکر کنید. یادتان باشد که زوج‌های شاد، همیشه روی نقاط مثبت تکیه می‌کنند و نیمه پر لیوان را می‌بینند.

اعتماد کنید و همدیگر را زود ببخشید

برای هر زوجی پیش می‌آید که بعضی وقت‌ها با هم مجادله و کش مکش داشته باشند و این که بعد از مجادله به توافق نرسند یا نتوانند مشکلاتشان را به خوبی حل کنند اما در مورد زن و شوهرهای خوشحال، این گونه نیست. زوج‌های خوشحال تمام سعی‌شان را می‌کنند تا مشکلات‌شان را حل کنند و به جای این که آزرده خاطر شوند یا بر سر هم غر بزنند، یکدیگر را به راحتی می‌بخشند و به هم اعتماد دارند. این افراد اجازه نمی‌دهند که آزردگی‌های کوچک، به کوهی از مشکلات و دلخوری‌ها تبدیل شود و از همسرشان ناراحتی به دل نمی‌گیرند.

برخورد صمیمی داشته باشید

یک عادت دیگر زوج‌های موفق این است که هر وقت بعد از ساعت کاری به خانه می‌آیند و همدیگر را می‌بینند، به گرمی به هم سلام می‌کنند و همدیگر را در آغوش می‌گیرند این طور استقبال زوج‌ها از یکدیگر باعث می‌شود که هر روز پیوند دوستی‌شان عمیق‌تر شود و خوشبختی را بهتر احساس کنند.

واژه‌های صبحگاهی خوبی به کار ببرید

صبح که از خواب بیدار می‌شوید، بداخلاق نباشید و بدخلقی نکنید. با شادابی به همسرتان سلام کنید و صبح بخیر بگویید خودتان را مرتب کنید و وقتی همسرتان می‌خواهد برای رفتن به سر کار با شما خداحافظی کند به او بگویید: «امیدوارم روز خوبی داشته باشی». در این صورت، انرژی خوبی به همسرتان منتقل می‌شود و برای مقابله با ترافیک، طی کردن مسافت‌های طولانی یا سایر مشکلات و دلخوری‌های محل کار، صبر و حوصله بیشتری خواهد داشت این طرز بر خورد و به کار بردن واژه‌های مثبت، یک راز موفقیت زوج‌های خوشبخت است. پس با استفاده از این کلمات ساده ولی پر انرژی، خانواده‌تان را شاد و سرزنده‌تر کنید. شاید به نظر بعضی از زوج‌ها، بیان این جملات ساده، لزومی نداشته باشد اما پایه‌های زندگی شما را محکم و همسرتان را خوشحال‌تر می‌کند.

به یکدیگر افتخار کنید و احترام بگذارید

زوج‌های خوشحال، از بودن با هم خوشحال هستند و این موضوع را در رفتارهایشان نشان می‌دهند (مثلا وقتی کنار هم هستند دست‌های هم را می‌گیرند یا دستشان را روی شانه دیگری می‌گذارند) رفتار آنها با هم سرد یا ساختگی نیست و به این مهربانی تظاهر نمی‌کنند آنها با این علائم نشان می‌دهند که به یکدیگر تعلق دارند و به وجود هم افتخار می‌کنند حتی هنگامی که در جمع با هم حرف می‌زنند، رفتار و کلمات خوبی را درباره همسرشان به کار می‌برد. بنابراین اگر می‌خواهید شما هم در جرگه زن و شوهرهای موفق و خوشحال باشید همیشه و در هر جمعی با همسرتان رفتار محترمی داشته باشید از مسخره کردن یا دست انداختن او، خودداری کنید و در هر شرایطی، اصل احترام را از یاد نبرید.

در طول روز به هم تلفن بزنید

فرقی نمی‌کند که شما سر کار می‌روید یا در خانه هستید، به هر حال یادتان باشد که در طول روز هر وقت فرصت کوتاهی پیدا کردید به همسرتان تلفن بزنید و از حال او با خبر شوید اگر هم فرصت تلفن زدن ندارید، لااقل یک پیامک کوتاه برایش بفرستید این کار نه تنها نشان می‌دهد شما در طول روز و میان شلوغی‌های کاری هم هم چنان به یاد او هستید بلکه باعث می‌شود که وقتی بعد از کار همسرتان را در خانه می‌بینید انتظارات متعادلی از او داشته باشید. به طور مثال اگر متوجه شدید که همسرتان روز بدی را گذرانده با ماشین دیگری تصادف کرده یا در محیط کاری دچار مشکل شده، دیگر از او انتظار ندارید که وقتی به خانه می‌رسد، هیجان زده و خوشحال باشد.

چطور به این عادت‌ها عادت کنیم

زوج‌های خوشحال نسبت به زن و شوهرهای ناراحت و ناراضی، عادت‌های متفاوت‌تری دارند عادت رفتاری است که شما به طور خودکار آن را انجام می‌دهید و برای نگه داشتن آن، به تلاش کمی نیاز دارید تقریباً بعد از این که یک رفتار را ۲۱ روز پشت سر هم تکرار کنید، به عادت زندگی شما تبدیل می‌شود. بنابراین از همین امروز یکی از عادت‌های زوج‌های خوشحال و خوشبخت را انتخاب و ۲۱ روز تکرار کنید بعد در کمال تعجب می‌بینید که به عادت زندگی شما هم تبدیل می‌شود و احساس شادی‌تان را افزایش می‌دهد.

 منبع: همشهری مثبت؛ بخش خانواده ایرانی تبیان