واژه «ورزش» وقتی به گوش می‌رسد، چهره مردانه‌ای در ذهن به تصویر می‌کشیم، به ویژه اگر از آن نوع ورزش‌هایی باشد که مثل جنگ، دو گروه مقابل هم می‌ایستند تا در نهایت، یکی پیروزمندانه از میدان بیرون بیاید و به دنبال آن، عده‌ای هورا بکشند و عده‌ای دیگر سنگ پرتاب کنند! در حالی که ورزش، چهره زنانه نیز دارد و دختران و بانوان نیز می‌توانند اهل ورزش باشند.

امروزه، نه تنها ضرورت و اهمیت ورزش بر کسی پوشیده نیست، به نظر می‌رسد که فعالیت‌های جسمانی ورزش، برای بانوان در مقایسه با آقایان، ضرورت بیشتری دارد؛ زیرا:

۱- دختران به دلیل نقش مادری، در جامعه سهمی بزرگ دارند و ورزش، آنها را برای انجام وظایف مقدس مادری، آماده‌تر می‌سازد و سبب می‌شود، نسلی سالم، پویا و نیرومند به وجود آورند.

۲- دختران امروز، در آینده وظایف و مسئولیت‌های سنگین، چون خانه داری، بچه داری و تربیت کودک و دوران سخت بارداری و زایمان را بر دوش دارند که هر یک از این وظایف، عضلات قوی و بنیه سالم و نیرومند را می‌طلبد. زنان رنجور، افسرده و ناتوان هرگز نمی‌توانند این وظایف مهم و خطیر را انجام دهند.

۳- حرکت و فعالیت، غریزه طبیعی در انسان است. نداشتن تحرک کافی و فعالیت‌های مناسب بدنی، دستگاه‌های مختلف بدن را با مشکل روبه رو می‌کند. این اشکال با احساس ضعف و تبدیل آن به انواع بیماری ها، نمایان می‌شود. برای مثال، بالا رفتن سریع ضربان قلب با انجام کوچک‌ترین حرکت، به خستگی زودرس منجر می‌گردد و این نشانه‌های ضعف در دستگاه گردش خون، به ویژه در زنان که قلب کوچک تر، تعداد سلول قرمز کمتر و هموگلوبین کمتری در مقایسه با مردان دارند، با ورزش نکردن وکم تحرکی، به آسانی دیده می‌شوند.

۴- دختران از نظر بدنی، دوره‌های مختلفی در زندگی باید پشت سر بگذارند که این دوره‌ها تغییرهای زیادی در جسم و روان آنها ایجاد می‌کند. از این رو، داشتن برنامه ویژه فعالیت‌های جسمانی و تمرین‌های ورزشی در این دوره‌ها، ضروری است.

۵- فعالیت بدنی و ورزش، موجب افزایش تراکم استخوان می‌شود. زنان در سنین بعد از میان سالی، به دلیل کاهش هورمونی، با کاهش تراکم استخوان و افزایش احتمال دچار شدن به پوکی استخوان، رو به رو می‌شوند. بنابراین، برای جلوگیری از بروز این عارضه، دختران و زنان به تغذیه و ورزش مناسب نیاز دارند.

۶- پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد زنان ورزشکار در مقایسه با زنان دیگر، هنگام بارداری و زایمان، مشکلات کمتری خواهند داشت.

تأثیر ورزش دختران و بانوان در خانواده

دختران امروز، همسران و مادران آینده جامعه هستند، همان‌ها که هسته مرکزی خانواده‌های فردا را تشکیل خواهند داد. بدیهی است، سلامت زن، بر تصویر کلی سلامت خانواده تأثیر مستقیم می‌گذارد.

تأمین بهداشت جسم و روان برای زنان که در زندگی دوره‌های مختلفی چون بارداری، زایمان و از همه مهم تر پرورش و تربیت فرزندان را پشت سر می‌گذارند، از اهمیتی والا برخوردار است. شخصیت کودک با نگرش‌های مادر در دوران بارداری شروع به شکل‌گیری می‌کند و از آن پس، در آغوش مادر و در کنار او از نظر جسمانی، روانی، اخلاقی، اجتماعی و معنوی رشد و تکامل می‌یابد.

بی‌شک، مادر سالم و با نشاط بهتر می‌تواند از انجام این مسئولیت برآید و خود نیز الگوی عملی و طبیعی سالم‌تری برای فرزند خویش خواهد بود. همچنین زنان با ورزش کردن می‌توانند، ویژگی‌های رفتاری، اخلاقی و شخصیتی مطلوب برای یک زندگی سالم و شاداب به دست آورند.

منبع: مجله گلبرگ؛ شماره ۱۱۵